Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MOL kupuje 208 čerpacích stanic Agip  v ČR, na Slovensku a Rumunsku

MOL kupuje 208 čerpacích stanic Agip v ČR, na Slovensku a Rumunsku

7.5.2014 11:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Skupina MOL dnes uzavřela dohodu s italskou společností ENI o převzetí jejích aktivit v oblasti zpracování ropy a prodeje ropných produktů v České republice, na Slovensku a v Rumunsku. Předmětem dohody je koupě sítě čerpacích stanic Agip. Dohoda také zahrnuje koupi velkoobchodních aktivit ENI a podílu ENI ve společnosti Česká rafinérská, na který má však předkupní právo společnost Unipetrol.

Tato transakce má přispět k naplnění strategie Skupiny MOL zaměřené na zvýšení jejího podílu na maloobchodních trzích, stejně jako na pokrytí sítí čerpacích stanic a zvýšení počtu zákazníků. “Tato akvizice je milníkem v naší strategii v oblasti maloobchodu v zemích střední a východní Evropy. Průměrný prodej paliv na získaných čerpacích stanicích patří mezi tři nejvyšší v rámci mezinárodních společností působících v České republice. Kromě toho se Skupina MOL stává druhým největším hráčem z pohledu velikosti sítě čerpacích stanic na českém trhu. Skupina významně posílí svoje pokrytí maloobchodního trhu v Rumunsku a udělá velký krok k dalšímu posílení vnímání značky Slovnaft na Slovensku,” uvedl Lars Höglund, senior viceprezident Skupiny MOL pro oblast maloobchodu. Obě strany se dohodly, že hodnotu transakce nezveřejní.

Postavení Skupiny MOL v České republice se touto akvizicí výrazně posílí: 125 nových čerpacích stanic společně s 24 čerpacími stanicemi Slovnaft a 125 čerpacími stanicemi Pap Oil, zajistí Skupině MOL více než 10procentní maloobchodní podíl na trhu. Na Slovensku se maloobchodní síť rozšíří na 253 čerpacích stanic. 

Po integraci 42 čerpacích stanic Agip v Rumunsku bude Skupina MOL provozovat 189 čerpacích stanic se silným pokrytím klíčových oblastí v zemi.

Součástí transakce jsou i velkoobchodní aktivity a převzetí řízení aktivit v jednotlivých zemích. Skupina MOL se také dohodla s ENI na koupi podílu ENI v České rafinérské, předkupní právo na tyto akcie však má společnost Unipetrol. Dokončení transakce je ještě předmětem splnění podmínek, včetně získání souhlasu antimonopolního úřadu.

O Skupině MOL:
 
Skupina MOL je mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v Budapešti. Působí ve více než 40 zemích světa a zaměstnává téměř 29 000 lidí. Provozuje čtyři rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Skupina MOL má také vlastní síť více než 1 700 čerpacích stanic v 11 zemích střední a jihovýchodní Evropy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data