Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobci zatím inflaci „nevyrobí“

Výrobci zatím inflaci „nevyrobí“

16.07.2014 9:24
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Jak ukazují poslední čísla o vývoji cen ve výrobní sféře, inflace tam zatím rozhodně nevzniká. Ceny v průmyslu a stavebnictví meziměsíčně stagnují, v zemědělství a ve službách dokonce klesají.

V meziročním vyjádření je levněji i v průmyslu (o 0,2 %), a to především zásluhou zlevněné energie a těžby. Pro spotřebitele je jistě pozitivní zprávou, že nezdražují ani výrobky potravinářského průmyslu. Dražší jsou v tuto chvíli pouze pohonné hmoty, jejichž ceny reagovaly na nedávné napětí na světových komoditních trzích, a vedle toho i dopravní prostředky.

Zvyšování cen u dopravních prostředků jde zřejmě na vrub devalvaci, která zdražila dovoz součástek a dílů pro vozidla vyráběná v tuzemsku. Není totiž žádným tajemstvím, že právě automobilový průmysl patří mezi dovozně náročnější odvětví.

S lehkým odrazem stavebnictví ode dna a rovněž „díky“ devalvaci se zvyšovaly ceny ve stavebnictví, ať už šlo o samotné práce nebo používané materiály. Přesto nejde o žádný dramatický pohyb vzhůru. Prostor ke zvyšování cen totiž vzhledem k přetrvávající slabé poptávce není v blízké době ještě pravděpodobný.

Celkově se dá říct, že inflační tlaky z výroby – tedy na nákladové straně ekonomiky – jsou stále ještě citelně utlumené.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Čtěte více:

Zaostřeno na ČNB: Potvrdí dnes banka odsunutí konce devizového režimu?
26.06.2014 6:00
Od dnešního zasedání bankovní rady ČNB se toho příliš asi očekávat ned...
ČR: Inflace v červnu na nule
09.07.2014 9:07
Podle nejnovějších údajů statistického úřadu se spotřebitelské ceny v ...
Běžný účet opět v plusu
14.07.2014 10:27
Navzdory očekávání skončil běžný účet platební bilance v květnu přeby...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.04.2026
10:04Víkendář: Pro a proti členství v eurozóně
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data