Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet opět v plusu

Běžný účet opět v plusu

14.7.2014 10:27
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Navzdory očekávání skončil běžný účet platební bilance v květnu přebytkem, tentokrát ve výši necelých 9 mld. korun. Za prvních pět měsíců dosahuje kladné saldo běžného účtu dokonce téměř 70 mld. korun, zatímco loni to bylo necelých šest miliard.

K pozitivnímu výsledku přispěl nejen zahraniční obchod se zbožím a službami, ale také příliv peněz z EU a slabší výplaty dividend podniků pod zahraniční kontrolou. Jde sice o první květnový přebytek v historii, avšak nejde o dramatickou změnu. Jedná se spíše o fázování výplat dividend, které lze jen těžko předem odhadovat.

Celkově můžeme hodnotit vývoj běžného účtu velmi pozitivně. Existuje velká šance na dosažení lepšího výsledku než v loňském roce. Navíc, pokud si odmyslíme reinvestovaný zisk, který se v bilanci tváří jako odliv peněz do zahraničí a přitom teritorium ČR neopouští, zůstane běžný účet i nadále silně přebytkový.

Z pohledu vývoje devizového kurzu však běžný účet od zavedení kurzového režimu loni v listopadu, sehrává jen okrajovou roli. Zprávy o platební bilanci tak spíše chápeme jako informace o kondici ekonomiky a o zájmu zahraničních investorů o Českou republiku. A ten je, jak ukazují čísla, stále velmi solidní. Příliv přímých zahraničních investic dosahuje za prvních pět měsíců 110 mld. korun.

I květnová čísla potvrdila dosavadní trend zájmu českých investorů o zahraniční cenné papíry, a tedy o umisťování tuzemských úspor na zahraničních, především dluhopisových trzích.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Slovensko v červnu opět zasáhla deflace, ceny nepatrně klesly
14.7.2014 9:57
Slovensko v červnu opět zasáhla deflace. Ceny zboží a služeb proti loň...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC