Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaostřeno na ČNB: Potvrdí dnes banka odsunutí konce devizového režimu?

Zaostřeno na ČNB: Potvrdí dnes banka odsunutí konce devizového režimu?

26.06.2014 6:00
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Od dnešního zasedání bankovní rady ČNB se toho příliš asi očekávat nedá. Na stole ještě nebude nová prognóza a od zveřejnění té poslední se toho v české ekonomice tolik nečekaného, co by mohlo změnit pohled ČNB, nestalo. Inflace sice v květnu o dvě desetiny zaostala za tím, co předpokládala centrální banka, nicméně bylo tomu tak jen v důsledku slabšího růstu cen potravin. Tento fakt proto není třeba vzhledem k volatilitě cen potravin zatím příliš přeceňovat. Ke spokojenosti naopak mohou ČNB posloužit nová data o HDP, která se úpravě ještě více přiblížila v květnové prognóze (2,5 % vs. 2,7 %), a to zejména díky růstu investic, spotřeby i pozitivnímu vývoji zahraničního obchodu.

Ve směru zahraničních parametrů, které vstupují do inflační prognózy, respektive mohou ovlivňovat názory ČNB, stojí za pozornost zvláště tříměsíční euribor, který po posledním snížení hlavní úrokové sazby ECB pokles na 0,2 %, zatímco do české prognózy vstupuje pro letošní i příští rok na úrovni 0,3 %. Ale i v tomto případě jde spíše jen o kosmetickou odchylku, která by neměla dramaticky měnit pohled na věc.

Nová data podle našeho názoru nepovedou na nejbližším zasedání bankovní rady k žádné změně nastavení měnové politiky. Předpokládáme proto, že ČNB pouze vyjádří svoji spokojenost s kurzovým režimem a nastavením úrokových sazeb a mezi řádky zmíní, že na rozdíl od poslední prognózy je pravděpodobné, že odchod od kurzového režimu se možná uskuteční později. A podobné vyznění by mohl mít i případný komentář k úrokovým sazbám, což může kontrastovat se stávající prognózou předpokládající rychlý růst sazeb už v prvním čtvrtletí příštího roku.

Podle našeho názoru stále platí, že odchod z kurzového režimu nastane až ve druhé polovině roku 2015 a teprve s odstupem se ČNB odhodlá začít zvyšovat své úrokové sazby. Ostatně o variantě pozdějšího opuštění kurzového režimu již hovořilo několik členů bankovní rady, takže pro finanční trhy nepůjde rozhodně o žádnou novinku. Rizika, že by se tak stalo dříve, považujeme za marginální. „Sázky“ tak lze spíše uzavírat na to, o kolik měsíců později (oproti prognóze) koruna přijde o své limitní dno na úrovni 27 CZK/EUR.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer


Váš názor
 •  
  26.06.2014 13:03

  Když vidím a slyším to vypasené prasátko, tak se mi dělá slabo, kdo ví, čí dnes přispěchá....jistě nebýt této rychlé roty, tak díky té nebezpečné deflaci bychom už umirali hlady....
  abc
 •  
  26.06.2014 10:32

  Soudruzi, mimo realitu si potvrdí, jak to dobře dělají a vzhledem k tomu, že nemají fundovaného oponenta a jakoukoli odpovědnost ke komukoli budou dál slavní sami pro sebe,pár exportéru, kterým vydělají nějaký bakšiš, kterým zdůvocí svoji genialitu. Kývající skupina ovčanů jim to odkýve a v duchu jejich prohkášení jim včetně tisku a televize sdělí, že jsou úžasní.
  Homo
Aktuální komentáře
24.01.2020
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  
5:59Ropná dekáda: Proč už ropné šoky nejsou, co bývaly?  
23.01.2020
22:04Wall Street umazala ztráty, Netflix +7 %
17:28Henry Ford a dividendová třídní válka
17:03Euro padá po ECB, která neudělala vůbec nic  
16:39Dimon: Centrální banky přifukují bublinu na státním dluhu, záporné sazby „neskončí dobře“
15:13ECB je lehce optimističtějí, startuje revizi měnové politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu