Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaostřeno na ČNB: Potvrdí dnes banka odsunutí konce devizového režimu?

Zaostřeno na ČNB: Potvrdí dnes banka odsunutí konce devizového režimu?

26.6.2014 6:00
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Od dnešního zasedání bankovní rady ČNB se toho příliš asi očekávat nedá. Na stole ještě nebude nová prognóza a od zveřejnění té poslední se toho v české ekonomice tolik nečekaného, co by mohlo změnit pohled ČNB, nestalo. Inflace sice v květnu o dvě desetiny zaostala za tím, co předpokládala centrální banka, nicméně bylo tomu tak jen v důsledku slabšího růstu cen potravin. Tento fakt proto není třeba vzhledem k volatilitě cen potravin zatím příliš přeceňovat. Ke spokojenosti naopak mohou ČNB posloužit nová data o HDP, která se úpravě ještě více přiblížila v květnové prognóze (2,5 % vs. 2,7 %), a to zejména díky růstu investic, spotřeby i pozitivnímu vývoji zahraničního obchodu.

Ve směru zahraničních parametrů, které vstupují do inflační prognózy, respektive mohou ovlivňovat názory ČNB, stojí za pozornost zvláště tříměsíční euribor, který po posledním snížení hlavní úrokové sazby ECB pokles na 0,2 %, zatímco do české prognózy vstupuje pro letošní i příští rok na úrovni 0,3 %. Ale i v tomto případě jde spíše jen o kosmetickou odchylku, která by neměla dramaticky měnit pohled na věc.

Nová data podle našeho názoru nepovedou na nejbližším zasedání bankovní rady k žádné změně nastavení měnové politiky. Předpokládáme proto, že ČNB pouze vyjádří svoji spokojenost s kurzovým režimem a nastavením úrokových sazeb a mezi řádky zmíní, že na rozdíl od poslední prognózy je pravděpodobné, že odchod od kurzového režimu se možná uskuteční později. A podobné vyznění by mohl mít i případný komentář k úrokovým sazbám, což může kontrastovat se stávající prognózou předpokládající rychlý růst sazeb už v prvním čtvrtletí příštího roku.

Podle našeho názoru stále platí, že odchod z kurzového režimu nastane až ve druhé polovině roku 2015 a teprve s odstupem se ČNB odhodlá začít zvyšovat své úrokové sazby. Ostatně o variantě pozdějšího opuštění kurzového režimu již hovořilo několik členů bankovní rady, takže pro finanční trhy nepůjde rozhodně o žádnou novinku. Rizika, že by se tak stalo dříve, považujeme za marginální. „Sázky“ tak lze spíše uzavírat na to, o kolik měsíců později (oproti prognóze) koruna přijde o své limitní dno na úrovni 27 CZK/EUR.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer


Váš názor
 •  
  26.6.2014 13:03

  Když vidím a slyším to vypasené prasátko, tak se mi dělá slabo, kdo ví, čí dnes přispěchá....jistě nebýt této rychlé roty, tak díky té nebezpečné deflaci bychom už umirali hlady....
  abc
 •  
  26.6.2014 10:32

  Soudruzi, mimo realitu si potvrdí, jak to dobře dělají a vzhledem k tomu, že nemají fundovaného oponenta a jakoukoli odpovědnost ke komukoli budou dál slavní sami pro sebe,pár exportéru, kterým vydělají nějaký bakšiš, kterým zdůvocí svoji genialitu. Kývající skupina ovčanů jim to odkýve a v duchu jejich prohkášení jim včetně tisku a televize sdělí, že jsou úžasní.
  Homo
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)