Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama: Nemůžeme kontrolovat Putinovo uvažování. Naším úkolem je chránit to, co je správné a spravedlivé

Obama: Nemůžeme kontrolovat Putinovo uvažování. Naším úkolem je chránit to, co je správné a spravedlivé

4.8.2014 8:55
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Spojené státy si za své historické účasti v misích na řešení válečných konfliktů napříč světem vysloužily přezdívku „policajt světa“. Z pátečních slov prezidenta Baracka Obamy během tiskové konference v Bílém domě je však patrné, že ani Spojené státy nejsou všemocné, ba právě naopak.

Obama mimo jiné uvedl, že je dosah jeho administrativy při snaze zklidnit krizové situace na Ukrajině a v pásmu Gazy velice omezený. „Je očividné, že lidé zapomínají že Amerika, jakožto nejmocnější stát světa, stále nekontroluje všechno, co se okolo nás na Zemi děje. Naše diplomatická úsilí často vyžadují čas, často je u nich patrný progres, ale také ústup zpět. Taková je už povaha geopolitických záležitostí; nejsou klidné a plynulé,“ prohlásil Obama, aby následně dodal: „Tragédie okolo nás vždy budou, stejně tak jako konflikty. Naším úkolem proto zůstává, ujistit se, že pokračujeme v ochraně toho, co je správné a spravedlivé.“

Směrem k ukrajinskému napětí pak Obama vyzdvihl progres, kterého se podařilo dosáhnout, zároveň ale dodal, že není možné kontrolovat uvažování ruského prezidenta Putina. Přiznal také, že jsou Spojené státy v případě, že Putin i celé Rusko budou ignorovat dosažení smíru, částečně limitovány v tom, jak mohou reagovat.

K otázce střetů v Gaze Obama prohlásil, že je srdcervoucí sledovat, co se zde odehrává a vyzval proto, aby bylo uskutečněno vše možné k ochraně palestinských civilistů. K nedávnému zadržení izraelského vojáka palestinskými jednotkami pak zaujal zcela důrazný postoj: „Chci si být jistý, že vnímají. Pokud tedy skutečně stojí o řešení současné situace, voják musí být bezpodmínečně propuštěn, jak jen rychle to bude možné,“ dodal.

V rámci pátečního projevu si Obama nenechal ujít příležitost, vyjádřit se k pozitivním ekonomickým číslům minulého týdne. „Žijeme v době nejdelší série tvorby pracovních míst v soukromém sektoru naší historie. Přesto se nám může dařit i lépe a ekonomika může být silnější, a to v případě, že Kongres bude dělat práci, pro kterou byl americkým lidem zvolen,“ uvedl Obama v narážce na úvahy republikánů o žalobě směrem k americkému prezidentovi za překročení jeho práv.

Zdroj: cnbc


Čtěte více:

Obama vzkazuje Rusku: Přestaňte s tyranskými praktikami
4.6.2014 16:05
Americký prezident dnes na své zahraniční cestě do Polska vyslal směre...
Obama hodlá zatočit s „korporátními dezertéry“
25.7.2014 12:40
Barack Obama zaútočil na korporátní dezertéry amerického byznysu. Zatí...

Váš názor
 • americké zájmy
  4.8.2014 11:15

  Zatím není jasné kdo má zájem na připojení UK k EU. To je asi Amíkům jedno. Je jasné, že sociální architekt USA, prezident Obama, začíná mít problémy s tím jak ochránit zájmy USA hlavně doma v USA. Jestli si někdo zahrává s ohněm , je to EU samotná . Putina nemusím, ale chápu jej v tom, že nehodlá tolerovat nečitelnou Ukrajinu , která chce do EU ? Hlavně chce EUROBANKOVKY , aby bylo lépe.
  karel IV
 •  
  4.8.2014 9:51

  Jedině správné je chránit americké zájmy.
  Juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data