Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
M. Hampl: Centrální bankéři by si přáli návrat k „nudné“ měnové politice

M. Hampl: Centrální bankéři by si přáli návrat k „nudné“ měnové politice

08.10.2014 9:51
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Centrální bankéři touží po klidu a životě mimo záře reflektorů. Poslední roky plné nekonvenčních nástrojů totiž z monetárních autorit udělaly propírané instituce, jejichž kroky jsou bedlivě sledovány. Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl v rozhovoru pro Bloomberg přiznal, že právě návrat k „nudné“ měnové politice je snem jeho kolegů.

„Většina centrálních bankéřů by jednoduše přivítala návrat k tradičnímu upravování úrokových sazeb. Osobně bych centrální bankovnictví rád opět vnímal jako „nudnou“ aktivitu. Patřím do skupiny bankéřů, kteří věří, že optimálním stavem je situace, kdy nikdo monetární politiku nerozebírá v hospodě,“ uvedl Hampl.

Poslední roky totiž namísto tradičnímu upravování sazeb patří nekonvenčním krokům. Narůstající objem rozvah centrálních bank odrážející nákupy aktiv a oslabování měn – to vše patří do arzenálu představitelů měnové politiky. Množí se proto názory, že měnová politika již nikdy nebude jako dřív.

To však Hampl kategoricky odmítá. „Nehodlám uvěřit v scénář, ve kterém se svět změnil a centrální bankéři v něm navždy zůstanou v záři reflektorů,“ řekl Hampl, která jako člen rady ČNB stál u snížení sazeb na technickou nulu a rozhodnutí řídit skrze měnové intervence kurz české koruny.

Viceguvernér zároveň odmítá názory některých ekonomů, že by inflační cíl, který v současné chvíli představuje klíčovou proměnnou pro nastavení měnové politiky, měla vystřídat jiná položka, jako například nominální HDP. „K stabilizaci monetárních podmínek v dané zemi, je třeba cíle, který je srozumitelný. Ekonomické subjekty musí porozumět tomu, co (z pozice měnové autority) děláte a inflační cílování zastává tuto roli perfektně,“ domnívá se Hampl.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

M. Hampl pro Project Syndicate: Zuřiví kritikové Banky pro mezinárodní platby
11.09.2014 13:03
Možná se to zdá nepravděpodobné, ale centrální bankovnictví začalo být...

Váš názor
  • ČNB
    08.10.2014 15:05

    Vzhledem k vývoji ekonomiky - především ke způsobu rozdělování - tedy situaci, kdy bohatí bohatnou a střední třída a chudí chudnou, si centrální banky ještě užijí mnoho legrace, budou-li chtít udržet ekonomiky alespoń trochu v běhu a předejít těžkým sociálním střetům.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu