Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama pokračuje v ofenzívě proti Kongresu, představí návrh rozpočtu

Obama pokračuje v ofenzívě proti Kongresu, představí návrh rozpočtu

02.02.2015 11:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký prezident Barack Obama dnes přednese svůj návrh federálního rozpočtu na příští fiskální rok. Podle amerického deníku The New York Times v něm navrhne schodek 474 miliard dolarů, což by odpovídalo zhruba 2,5 % výkonu největší světové ekonomiky.

Z rozpočtových dokumentů, které má prestižní list k dispozici, vyplývá, že rozpočtový deficit USA by se měl v následujících letech zvyšovat a do roku 2025 dosáhnout 687 miliard dolarů. Počítá se v něm ale i s růstem ekonomiky, takže v poměru k hrubému domácímu produktu by byl schodek stále stejný.

Každý rok by měl podle návrhů prý růst i dluh Spojených států, který ale zůstane na úrovni zhruba 75 procent hrubého domácího produktu. S výjimkou druhé světové války a období bezprostředně poté je to nejvyšší úroveň v dějinách země.

K tomu, aby Obamův návrh rozpočtu mohl začít platit, bude nutný souhlas Kongresu. Plné schválení je ale vzhledem k aktuálnímu rozložení sil (převaha republikánů) spíše nepravděpodobné.

Nejmenovaný činitel Bílého domu již dříve agentuře Reuters sdělil, že Obama chce v rozpočtu na příští fiskální rok navrhnout také mimo jiné jednorázovou daň ve výši 14 procent na zhruba dva biliony dolarů v dosud nezdaněných zahraničních ziscích, které nahromadily americké společnosti. Získané prostředky použije na financování infrastrukturních projektů.

"Tato dočasná daň by znamenala, že společnosti teď musí zaplatit americkou daň z dvou bilionů dolarů, které už mají v zahraničí, namísto toho, aby mohly zaplacení veškerých amerických daní odkládat na neurčito," sdělil činitel. Podle zdrojů agentury Bloomberg by společnosti tuto daň musely zaplatit bez ohledu na to, zda peníze vrátí zpět do vlasti.

Do budoucna prý nový rozpočet počítá s tím, že americké společnosti budou odvádět minimálně 19procentní daň z veškerých zahraničních zisků. Ty byly dosud často mimo dosah amerických úřadů, neboť se na něho nevztahuje daňová povinnost. Celá věc leží zablokovaná v Kongresu, jehož obě komory ovládají opoziční republikáni. Jejich zákonodárci i představitelé Obamových demokratů ale tvrdí, že vidí potenciální prostor k dohodě o firemních daních.

Již dříve pak Obama představil svůj návrh na zvýšení sazby daně z kapitálových zisků. Ta by nově měla u nejbohatší skupiny obvyatelstva stoupnout na 28 % z původních 23,6 %. Když Obama přebíral úřad, byla výše sazby 15 %. Součástí daňových záměrů nejvyššího muže Bílého domu je také úprava dědícké daně.

Zdroje: čtk, Bloomberg, NYT


Čtěte více:

Obama představil reformu imigračního systému
21.11.2014 11:30
Americký prezident Barack Obama dnes ohlásil dalekosáhlé změny v ameri...
Obama jako Nikola Šuhaj Loupežník – bohatým bere…
19.01.2015 9:16
Nejmocnější muž světa Barack Obama o víkendu představil svůj nový návr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y