Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama jako Nikola Šuhaj Loupežník – bohatým bere…

Obama jako Nikola Šuhaj Loupežník – bohatým bere…

19.01.2015 9:16
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Nejmocnější muž světa Barack Obama o víkendu představil svůj nový návrh na zdanění nejbohatších Američanů. Ten počítá s navýšením daňové sazby u kapitálových zisků i dividend. Nejvyšší příjmová skupina, které se návrh týká, by tak namísto dřívějších 23,8 procenta platila z výše uvedených zisků 28 procentní daň. Velká část dodatečných příjmů z vyšších daní (zhruba 320 mil. USD) by pak měla kompenzovat daňové úlevy pro vybrané skupiny ve školství a zdravotnictví.

Obamovy kroky lze číst hned dvěma způsoby. Za prvé se prezident snaží zanechat reálný odkaz budoucím generacím. Obama se dlouhodobě netají svou inklinací k sociálním principům v duchu Clintonovy vlády z devadesátých let. Další zvýšení daňové zátěže (když Obama v roce 2009 přebíral úřad, sazba se pohybovala na 15 %) by mu rozvázala ruce při prosazování dalších sociálních úlev pro nízkopříjmovou a střední třídu. Pro něj samotného by to znamenalo kolosální vítězství ve chvíli, kdy obě komory kongresu ovládá republikánská strana. Právě u ní pak americký prezident pravděpodobně se svým návrhem tvrdě narazí a není tak prozatím vůbec jasné, zda-li se mu podaří protlačit.

I proto se nabízí další možné vysvětlení Obamových kroků. Jeho vládnoucí období se nevyhnutelně blíží svému konci. Logickým vyústěním jsou tak postupné přípravy na předání prezidentského žezla. Obama pak jako zarytý demokrat zcela pochopitelně udělá vše proto, aby jeho nástupcem byl obdobně smýšlející kandidát. Návrh na zdanění nejbohatší skupiny v tomto úsilí může sehrát klíčovou roli, a to ať už k jeho prosazení dojde, či nikoliv. V případě úspěchu návrhu Obama přihraje demokratickému kandidátovi (mluví se o H. Clintonové) hlasy voličů, jimž plánovaná daňová úleva financovaná vyšším zdaněním bohatých ušetří peněženky. Nezapomeňme dodat, že je to právě střední až nízkopříjmová třída, kdo de facto svým počtem rozhoduje o volebním vítězovi. V případě neúspěchu návrhu pak může zafungovat "efekt zloby" z nesociálního smýšlení republikánské strany, která do voleb vyšle v primárkách vybraného kandidáta. Na tomto místě si dovolím zaspekulovat a tipnu si, že zloba voličů může v úsilí na získaní dodatečných voličských hlasů zafungovat dokonce efektivněji.

Dědická daň

Obamovu sázku na kartu „bohatým ber a chudým dávej“ pak dokresluje další součást jeho daňového návrhu. Tím je zdanění kapitálových zisků plynoucích při smrti z převodu aktiv na dědice. Stávající systém dokonce Bílý dům označuje za „největší mezeru v oblasti kapitálových zisků“, když takto nabytý majetek nepodléhá komplexnímu zdanění. Dědicové tak v současné chvíli musí platit pouze daň z kapitálového zisku plynoucího z rozdílu mezi prodejní cenou a hodnotou nabytého aktiva při smrti původního majitele. V případě, že majetek neprodají, dani se zcela vyhnou. Snahou Obamovy administrativy je zatížit zdaněním majetek z dědictví s tím, že se výjimky budou vztahovat na kapitálové zisky do 200 tis. USD + 500 tis. USD hodnoty domu a také na veškeré osobní věci (kromě umění a sběratelských předmětů). I z tohoto návrhu je tak patrné, že zdanění cílí především na bohatší skupiny obyvatelstva.

To ostatně dokumentuje vyjádření Bílého domu, který počítá s tím, že 99 procent příjmů z daňových návrhů by připlynulo z kapes nejbohatšího procenta obyvatelstva, 80 procent pak dokonce od 0,1 procenta těch nejmajetnějších Američanů.

Ať už návrh dopadne jakkoliv, Obama vsází na sociálního ducha společnosti. Pokud uhodí na správnou strunu, může ke konci volebního období přichystat demokratickému kandidátovi prezidentské křeslo na zlatém podnose. Otázkou však je, jestli je americká, silně kapitalistická společnost ochotná přijmout odkaz tak trochu v duchu Nikoly Šuhaje Loupežníka...

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Obama představil reformu imigračního systému
21.11.2014 11:30
Americký prezident Barack Obama dnes ohlásil dalekosáhlé změny v ameri...

Váš názor
 •  
  19.01.2015 19:57

  Ja neviem, preco akurat vas zaujima nikola suhaj lupeznik a janosik. Mali by ste sa skor zamysliet nad clankom ( hlavnaspravy.sk) v ktorom sa pise, ze MO CZ pripravuje v skolach ziakov na obranu vlasi. To sa mi zda pomylene. Zatial ste vzdy kapitulovali. Na vasom mieste by som sa neobuval do janosika, ani nikolu, lebo mozete dopadnut ako presstituti v parizi. A ty mirko.k uz ti stislo ritku ze uz sa nebudes doma valat pred telkov v sedacke co si si odpisal z dani. A to je cele ty chytrak...
  jářku
  •  
   19.01.2015 23:16

   Někdo za války kapituloval, někdo se přidal k fašistickému Německu. To víš, jsem blízké národy a přece každej jinej.
   qwer
   • studuj lumpe
    20.01.2015 6:53

    Slovensko patrilo madzi vitazne mocnosti. Zato vy ste povstali 3 dni pred koncom vojny s uherakom a pivon ve sklepe. Preto tie sympatie k amikom, ono tiez vstupili do vojny v roku 1944. Vedia len vrazdit civilistov. A to sa naucili v nemecku kobercovymi naletmi na mesta kde nebol ziadny priemysel len civilne obyvatelstvo.
    jářku
    • Re: studuj lumpe
     20.01.2015 19:35

     neviem o tom, že by Česi patrili medźi porazené národy, Slovákom od hanby ale veľa nechýbalo, stačilo , ak by ešte pár mesiacov velebili Tisu.
     • Ahoj
      20.01.2015 19:42

      chlape, svého času jsem psal Krušovicím o své anabázi po Slovensku s hokejem (mýma klukama) a všude jsem se setkal s takovýma borcema jako jsi Ty. Pro mě jste bratři, historie, nehistorie. Dík a opatruj se.
      el mrcoch
      • Re: Ahoj
       21.01.2015 13:48

       ...to jsou tzv. hejslováci, ve své ubohosti machrující jediným, co mají - příslušností k národu. normální slováci jsou stejní jako normální češi, mám je rád a mám rád slovensko.
       keris
       • Keris
        21.01.2015 14:09

        Souhlas. Slováci jsou bráchové.
        Velkamedvědice
     • Miroslav
      20.01.2015 19:37

      Palec nahoru. Jářku je mindráček.
      Velkamedvědice
    • Re: studuj lumpe
     20.01.2015 6:58

     Ry blbe fašistickej. Povstali jste proti fašistům až když jste měli rudou armádu 150 km od hranic. Američani vstoupili do války v roce 41. BHojovali v severní africe a na siciílii se vylodili v roce 43.
     ..
 •  
  19.01.2015 13:16

  Juraj Jánošík: Bohatým bral Chudým o tom vykládal.
  hans
 • Bohatým dávat a vlastně nikomu nic nedat
  19.01.2015 9:30

  roční uzávěrky Nikola Šuhaj loupežník s. r. o. jsem nikdy neviděl. Ale z podstaty vztahu ceny a poptávaného množství je jasné, že při nulové ceně je poptávka neomezená. Příjemci sociálních úlev tedy sotva reálně ocení něco, co dostanou zadarmo. Tento sud nemá dno. Takže bohatým se bere a peníze zmizí ...
  • Re: Bohatým dávat a vlastně nikomu nic nedat
   19.01.2015 10:10

   My s kapitálovými príjmami na Slovensku môžeme len americkým milionárom závidieť, ten náš Fico nám bez rozdielu príjmu uštedril celkové dane na kapitálové príjmy od 33 - do 36 % a doterajšie malé výhody pre malých , ako je daňová odpočitatelná nezdanitelná položka úplne zrušil.
   • Miroslav
    19.01.2015 23:23

    Moc rád vidím normálního slováka než toho dementíka Jářku.
    Velkamedvědice
   • Juro Jánošík byl lepší než Nikola Šuhaj
    19.01.2015 12:05

    Však také Juro Jánošík byl výkonnější než Nikola Šuhaj. Fico se má kde učit!
Aktuální komentáře
14.07.2024
16:01Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data