Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německé nein řecké žádosti o prodloužení finanční pomoci

Německé nein řecké žádosti o prodloužení finanční pomoci

19.02.2015 15:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecko dnes oficiálně požádalo země platící eurem o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, která by zemi krátkodobě finančně zajistila. Návrh neobsahuje podle očekávání závazky úsporných opatření, ale Řecko v něm mimo jiné slibuje, že bude splácet své závazky, udržovat vyvážený rozpočet během půlroku pomoci, bojovat proti daňovým únikům, korupci a snažit se nastartovat ekonomiku. Německá vláda však řeckou žádost odmítla téměř okamžitě s tím, že návrh neodpovídá kritériím dohodnutým v pondělí na jednání euroskupiny.

"Dopis z Atén není nosný návrh řešení," řekl dnes mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger. Ve skutečnosti podle něj návrh usiluje o přechodné financování, aniž by Řecko plnilo požadavky programu pomoci. Evropská komise nicméně řeckou iniciativu přivítala s tím, že jde o pozitivní signál otevírající cestu ke kompromisu.

Řecko se v návrhu dále podle agentury Reuters zavazuje, že nebude podnikat žádná jednostranná opatření, která by ohrozila "dosažení dohodnutých finančních cílů, zotavení řecké ekonomiky a finanční stabilitu".

"Podali jsme žádost, která respektuje náš mandát z voleb, brání důstojnost společnosti a zároveň je přijatelná pro naše partnery," řekl agentuře AP zdroj z řecké vlády. Předseda takzvané Euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, potvrdil, že řeckou žádost obdržel. Jejím obsahem se budou patrně v pátek odpoledne zabývat ministři financí zemí platících eurem.

Řecko podle AP v žádosti též usiluje o to, aby záchranný program poskytl Řecku dostatek prostoru pro vypracování nové dohody s EU o hospodářském růstu pro období 2015-2019. Dohoda by měla podle Atén obsahovat část věnovanou opatřením ke snížení řeckého dluhu.

Návrh podle Reuters rovněž naznačuje, že by na záchranný balíček mohla dohlížet trojice v Řecku nepříliš oblíbených institucí, a to Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.

Atény měly na žádost o prodloužení čas do pátku, jinak by záchranný program 28. února skončil. Nová řecká vláda se snažila vyjednat, aby se záchranný balíček obešel bez části dosavadních závazků úsporných opatření a reforem, například zvýšení DPH nebo zavedení pružnějšího pracovního práva. Argumentovala tím, že přísné podmínky programu poškozují řeckou ekonomiku.

Řecku reálně hrozí, že mu dojde hotovost. Žádost, kterou dnes Řecko podalo, tak podle agentury Reuters oživila naději na kompromis, který zajistí, že země nezbankrotuje a nebude muset opustit eurozónu.

O řecké žádosti budou ještě dnes odpoledne jednat po telefonu vysocí představitelé zemí Euroskupiny. Pokud budou s řeckým návrhem spokojeni, v pátek se v Bruselu sejdou i ministři financí, uvedl zdroj z Euroskupiny, citovaný agenturou Reuters.

Zdroj: ČTK, RTRS


Váš názor
  • Německé nein řecké žádosti
    20.02.2015 12:44

    Konečně někdo reálně uvažující jim zatrhne tipec.
    Žíža
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data