Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investoři přehlíží cca. „bilion“ důvodů, proč dolar bude i nadále posilovat

Investoři přehlíží cca. „bilion“ důvodů, proč dolar bude i nadále posilovat

13.04.2015 11:38
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Investoři, kteří začali přemýšlet o tom, jestli se čirou náhodou silný trend amerického dolaru již nerozplývá do ztracena, by měli následující řádky číst bedlivě.

Existuje řada důvodů, proč by trend měl pokračovat nadále. Je to třeba silná poptávka po americké měně, která bude podporovat apreciaci dolaru, protože svět jako takový je „strukturálně short“ na dolaru, alespoň podle investora a bývalého ekonoma MMF Stephena Jena.

Věřitelé mimo USA dluží rekordních 9 bilionů v americké měně, mnoho z tohoto objemu bude muset být zaplaceno v nadcházejících letech, jak ukázala data Bank for International Settlements.

Navíc, centrální banky, které budou redukovat svoje obří portfolia bondů, budou vytvářet další poptávku po dolarech. Podíl dolaru na globálních měnových rezervách se ztenčil na rekordních 60 % v roce 2011 z 73 % o dekádu dříve, když tak vzrostl z 63 % o ještě jedná dekádu dříve.

Tudíž krátkodobý odliv z dolaru způsobený změnami v politice FEDu nebo nepříznivými daty z ekonomiky, které byly zveřejněny, mohou být kombinovaně „přetlačeny“ těmito velkými a mocnými vlivy, které tak dovolí další apreciaci dolaru, říká Jen.

Další rostoucí short pozice na dolaru budou tlačit dolar dále proti všem hlavním měnám. Jen předpovídá dalších 10 % v následujících třech měsících až k 0,96 USD za jedno euro. Síla dolaru není jen o cyklických faktorech jako růst HDP. Nedávná konsolidace dolaru se jistě ukáže jen jako dočasná, předpovídá Jen. Naposledy, kdy se dolar proti euru obchodoval na hladině 96 centů byl červen 2002.

Většina měnových stratégů a investorů se shodne na jednom jasném důvodu, proč dolar tak posiluje. Je to vidina vyšších úrokových sazeb, zatímco ostatní národy pořád svojí měnovou politiku uvolňují.

Jen není jediný, kdo si myslí, že rally dolaru bude pokračovat. Například stratégové ING Groep NV pro měnové trhy si myslí, že parity bychom se mohli dočkat do poloviny roku.

Centrální banky budou reakumulovat svoje dolarové rezervy a nízké nebo negativní výnosy dluhopisů v eurozóně budou pravděpodobně tento trend ještě zrychlovat. ING je jednou z nejlepších bank schopných predikovat vývoj měnových kurzů podle statistiky Bloomberg v posledních dvou kvartálech.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Dolar vylepšuje své pozice i na začátku nového týdne
13.04.2015 10:05
Na úvod týdne si přichystala slušné zklamání Čína se svým zahraničním...
Pražská burza roste díky Erste a ČEZ; ČEZ na půlročních maximech; KB před dividendou stagnuje
13.04.2015 10:18
Pražská burza otevírá růstem o 0,3 %, a tak pokračuje obchodování při ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.06.2025
9:12Víkendář: Co udělá umělá inteligence s ekonomikou?
06.06.2025
22:00Indexy v USA nadále posilují  
17:28Traders Talk: Tesla pod tlakem, Broadcom nepotěšil výhledem a jak se zúčastnit úpisu M2C
16:42Švédská Scania a dvojí tvář americké ekonomiky
15:16Květen potvrdil, že s ochlazováním trhu práce v USA to stále není tak zlé
14:58Největší evropská burza skomírá. Polije Londýn živou vodou Donald Trump?
14:42Přátelství mezi Trumpem a Muskem implodovalo
14:22Eurostat: Růst ekonomiky EU v prvním čtvrtletí zrychlil na 0,6 procenta
12:45Perly týdne: Trh Rocky Balboa
11:24Akcie nemají před daty jasný směr. Tesla se zvedá po včerejším úderu  
10:04Průmysl pokračuje v růstu, efekt obchodních válek zatím necítíme
9:46Přebytek zahraničního obchodu v dubnu meziročně klesl na 23,2 mld. Kč
9:24Akcie Tesly odskákaly přestřelku Muska s Trumpem. Po zákaznících Demokratech teď nadskakují Republikáni
9:06Rozbřesk: ECB znovu snížila sazby. Bylo to naposled?
9:01Alert i pro českou ekonomiku nebo technický faktor? Průmyslová výroba i export Německa v dubnu klesly výrazněji proti očekáváním
8:42Musk a Trump hledají smír poté, co akcie Tesly prudce klesly, tabák bez dividendy a evropské futures jsou lehce pod nulou  
6:3840/60 nebo 60/40? Podle Vanguard dávají smysl obě strategie portfolia
05.06.2025
18:12Hibernující Fed a jeho vliv na ekonomiku
16:58ECB se blíží konci cyklu. Dnešní zasedání pomohlo euru, dolehlo na dluhopisy  
16:26Český finanční sektor zůstává podle ČNB silný a zdravý

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data