Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian: Varoufakis měl být vyslyšen

El-Erian: Varoufakis měl být vyslyšen

08.05.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

S řeckým ministrem financí Yanisem Varoufakisem jsem se nikdy nesetkal. Přesto však mám pocit, že ho znám, a to díky jeho článkům, rozhovorům a jednáním se zástupci veřejného i soukromého sektoru z celé Evropy. Byl jsem proto smutný z toho, když bylo minulý týden oznámeno, že už nebude hrát tak významnou roli při řeckých jednáních s evropskými věřiteli a Mezinárodním měnovým fondem.

V době, kdy si dlouhodobá krize v Řecku začala vybírat vysokou daň na celé společnosti, přišel Varoufakis s některými novými myšlenkami. Týkaly se nezaměstnanosti, chudoby i ztracených příležitostí. Jeho názory se opíraly o ekonomickou logiku i touhu po zlepšení celé situace. Tlačil na více realismu ohledně podmínek uvalených na Řecko a neustále připomínal, že oživení řecké ekonomiky není pouze v rukou jeho země.

Varoufakis má osobitý styl jednání, který pramení z jeho dlouholeté práce v akademickém prostředí. Je zvyklý na veřejnou diskusi a diplomatické jemnosti dává stranou. A protože byl zvolen řeckým lidem proto, aby obnovil řeckou důstojnost, jednal s jinými ministry financí jako se sobě rovnými. Byl netrpělivý a to bylo v jeho pozici pochopitelné. Dlouho musel sledovat utrpení svého národa, které podle jeho názoru vyvolala neadekvátní ekonomická politika. Jeho cílem byla její razantní změna. Ve snaze o „velký třesk“ ale opomíjel tolik důležité pomalé budování důvěry.

Premiér Tsipras byl ke změně ve vyjednávacím týmu donucen právě stylem jednání Varoufakise. Řecké vládě dochází peníze a doposud nezajistila nové zdroje od EU či MMF. Situace je tak špatná, že vláda musela schválit opatření, které jí umožní sáhnout na zdroje místních vlád uložené u centrální banky. Navíc dochází k růstu vládních závazků a nervózní občané vybírají své vklady z domácích bank. Tlak na systém se zvyšuje a ekonomika se posouvá směrem ke kolapsu.

Varoufakisův odchod zvýší pravděpodobnost dohody týkající se další pomoci. Ta Řecku na nějakou dobu umožní další přežívání. Pokud ale nebude získaný čas využit pro to, aby věřitelé pochopili, co se jim ministr financí snažil říci, může se Varoufakis vrátit zpět do popředí. A snažil se říci jediné: Bez ohledu na to, jak razantní budou reformy, úspěchu nebude dosaženo, nedojde-li k uvolnění rozpočtových podmínek.

Autorem je Mohamed A. El-Erian.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Ruská rally
06.05.2015 11:00
Rubl v letošním roce posílil k dolaru o 17,5 %. V roce 2014 přitom ztr...
Valuace stále dost vysoko, medvědi snad daleko
06.05.2015 17:30
Klíčové číslo popisující současnou situaci na amerických akciích (a as...
ČEZ (momentálně) o Slovenské elektrárne zájem nemá (+ komentář analytika)
07.05.2015 11:20
Energetická společnost ČEZ se v současné době rozhodla nepodat závazno...

Váš názor
 • No, skoro by se chtělo brečet
  08.05.2015 14:20

  Dnešní situace v Řecku není dobrá, nezaměstnanost, nejistota a kdoví co ještě. Ale, pokud si někdo desítky let užívá dotací, půjček, nesmí se divit, že jednoho dne někdo přijde a řekne "Chci peníze zpět". A všimněte si že i u nás, v ČR, se všichni hrozně starají, abychom se měli dobře nyní a nikdo nemyslí na to, že jednoho dne někdo řekne - chci to zpátky. A pak u nás bude stejně jako nyní v Řecku.
  Aleš Müller
  • Re: No, skoro by se chtělo brečet
   10.05.2015 5:41

   Jejich jednání je stále úspěšné. Když vezmu zě krachují od roku 1824 po páté, Co tomu říkáte?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.