Rubl v letošním roce posílil k dolaru o 17,5 %. V roce 2014 přitom ztratil téměř polovinu své hodnoty. Ruský akciový trh si letos připsal 20 %, za celý rok 2014 ztratil 7,15 %. A letošní zisky na ruském dluhopisovém trhu se pohybují kolem 16,8 %, zatímco v loňském roce tento trh oslabil o 16,6 %. Ruská ekonomika se sice stále nachází v recesi, faktor strachu ale polevil. Navíc došlo k obratu na trhu s ropou a cena této pro Rusko klíčové komodity roste. Ukončení bojů na Ukrajině pak znamená snížení negativních geopolitických tlaků.
Pro investory hledající vysoké výnosy se Rusko stalo významnou destinací. Klíčová sazba centrální banky se tam nachází na 14 %, zatímco sazby v USA, eurozóně a Japonsku leží u nuly. Geoffrey Pazzanese z Federated Investors k tomu uvádí, že „Rusko je příběhem vysokých výnosů“. Rubl byl podle něho přeprodán a letos došlo k velkému obratu v celkových podmínkách na ruských trzích.
Globální investoři tak letos vložili 617 milionů dolarů do fondů zaměřených na ruské akcie a 216 milionů dolarů do fondů investujících do ruských dluhopisů. Z těch prvních přitom v roce 2014 odteklo 675 milionů dolarů a z těch druhých 516 milionů dolarů. První z následujících grafů ukazuje celkový pohyb kapitálu do těchto fondů od roku 2010. Druhý se zaměřuje na vývoj kurzu rublu k dolaru a vedle vidíme srovnání klíčových sazeb vybraných centrálních bank:

Yacov Arnopolin z Asset Management tvrdí, že Rusové i ruské firmy převádějí svá depozita zpět do rublů a již nevyhledávají bezpečí tvrdých měn. Tato „dedolarizace“ vytváří poptávku po ruské měně, ale někteří investoři se obávají, že rally na rublu už dochází dech. Důvodem je i to, že někteří vládní představitelé naznačili, že příliš silný rubl není v zájmu země. Jde tedy o změnu přístupu od doby, kdy centrální banka v prosinci zvedala sazby ve snaze stabilizovat kurz měny a zabránit panice. Ruský premiér Medveděv nyní hovoří o tom, že země potřebuje „predikovatelný rubl“ a ne příliš silnou či slabou měnu. Někteří investoři tak už snižují váhu ruských aktiv ve svých portfoliích. Například Banu Elizondo z Invesco předpokládá, že rubl do konce roku oslabí k dolaru na úroveň 56 – 57.
Zdroj: WSJ