Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Noble koupí za 2 mld. USD těžaře ropy a plynu Rosetta

Noble koupí za 2 mld. USD těžaře ropy a plynu Rosetta

11.05.2015 16:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká těžařská společnost Noble Energy se dohodla na koupi dalšího producenta ropy a plynu Rosetta Resources, za něhož zaplatí asi dvě miliardy dolarů. Firmy to uvedly ve společném prohlášení. Transakce je podle analytiků dalším dokladem konsolidace v odvětví těžby energetických surovin v důsledku prudkého propadu světových cen ropy.

Převzetím společnosti Rosetta Resources získává Noble Energy přístup k rozsáhlým zdrojům ropy v západotexaské Permské pánvi a k vysoce perspektivním břidlicovým ložiskům geologické formace Eagle Ford na jihu Texasu. Transakce bude mít formu výměny akcií v poměru, který pro akcionáře Rosetta znamená prémii 38 procent k páteční zavírací ceně na burze. Noble Energy převezme i dluh kupované firmy v částce 1,8 miliardy dolarů.

Noble uvedla, že aktiva Rosetta Resources zahrnují mimo jiné přes 1800 perspektivních míst pro nové vrty. Celkově mohou obsahovat zhruba miliardu barelů ropného ekvivalentu. Ropný koncern Royal Dutch Shell se v dubnu dohodl na převzetí britské plynárenské skupiny BG Group, za kterou zaplatí kolem 70 miliard dolarů. Byla to první megafúze v tomto sektoru za více než deset let. Španělský Repsol pak za 8,3 miliardy dolarů koupil kanadského těžaře ropy Talisman Energy.

Konsolidace je ale patrná i v odvětví těžařských služeb, kde společnost Halliburton loni v listopadu oznámila, že za 35 miliard dolarů převezme svého menšího konkurenta Baker Hughes.

Zdroj: RTRS, ČTK


Čtěte více:

IPO Watch - producent geneticky modifikovaných plodin ze seznamu MIT50 jde na burzu
11.05.2015 14:15
Ve dvacátém týdnu tohoto roku se chystá na vstup na burzovní trhy šest...
Bank of England sazby nemění
11.05.2015 13:36
Britská centrální banka (Bank of England, BoE) dnes na svém pravidelné...
Technická analýza - Dolar s jenem opět při 120 USDJPY, býci mohou pomoci překonat denní pivot
11.05.2015 14:53
USDJPY: Měnový pár se dnes pohybuje na úrovni denního pivotu na 119,9...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data