Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ustupte, nebo zbankrotujete! Atény čelí ultimátu

Ustupte, nebo zbankrotujete! Atény čelí ultimátu

12.06.2015 8:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Čtvrteční neúspěšné vyjednávání Řecka s jeho mezinárodními věřiteli o další úvěrové pomoci bylo podle některých komentářů provázeno jasným ultimátem na adresu Atén: mají do příštího týdne ustoupit od svých požadavků, jinak budou čelit bankrotu. Podle agentury AP nejtvrdší postoj zaujal Mezinárodní měnový fond (MMF), jehož mluvčí informoval, že mise fondu se vrátila do Washingtonu, protože rozhovory k ničemu nevedly. Šéf Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že Atény už nemají čas na další hazardérství, a řekl, že definitivní dohodu čeká na zasedání eurozóny příští čtvrtek.

Po setkání s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem v Bruselu řecký premiér Alexis Tsipras připustil, že Řecko a jeho věřitelé jsou vzdáleni dohodě o poskytnutí dalších peněz zadlužené zemi výměnou za reformy.

"Pracujeme s věřiteli na řešení vhodném pro řecký lid, které vynese Řecko na dráhu růstu," citovala agentura AFP šéfa řecké vlády, který se tak ve svých výrocích výrazněji neodchýlil od předchozích dnů. Nejmenovaný řecký činitel k tomu dodal, že z Bruselu odletěla řecká delegace vyjednávačů věnujících se technickým detailům připravované dohody.

Juncker označil rozhovor s řeckým premiérem za "důležitý, zajímavý a přátelský". V jeho úvodu se přitom snažil být žoviální, když před novináři Tsiprase vítal slovy: "Tak pojď do mučírny."

Nekompromisní byl naopak mluvčí MMF Gerry Rice, podle kterého se obě strany stále neshodují v zásadních otázkách. "Existují mezi námi velké rozpory ve většině klíčových oblastí," řekl Rice novinářům. "V řešení těch rozporů jsme dosud nepokročili, k dosažení dohody máme tedy pořád hodně daleko," dodal. MMF je spolu s Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou (ECB) jedním z hlavních věřitelů Řecka.

Rice upřesnil, že rozpory stále trvají v otázce reformy řeckého penzijního systému, který je z pohledu MMF neúnosný, a ohledně rozšíření daňového zatížení obyvatelstva, bez něhož podle věřitelů nemohou Atény zvládnout pokrytí veřejných výdajů. "MMF nikdy neodchází od jednacího stolu, ale míč je nyní na řecké straně," dodal Rice.

Podle Tuska, který se s Tsiprasem sešel již ve středu, už nemá Řecko čas a nemůže si dovolit "hazardní hru" prodlužovat. "Je zcela zřejmé, že potřebujeme rozhodnutí, nikoli vyjednávání," upozornil Tusk s tím, že definitivní dohoda by měla padnout na zasedání ministrů financí zemí eurozóny příští čtvrtek. O tom, že Řecku nezbývá mnoho času, stejně jako o hrozícím státním bankrotu Řecka a o vystoupení Řecka z eurozóny hovořili také šéf německé centrální banky Jens Weidmann a evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Příkladem nesnadné komunikace mezi věřiteli a Řeckem je otázka stanovení primárního rozpočtového přebytku pro letošní rok, který by podle Bruselu a MMF měl dosáhnout jednoho procenta HDP. Nejprve se zdálo, že Atény souhlasí, pak se ale Řekové vrátili k návrhu 0,75 procenta a po chladné reakci věřitelů opět projevili ochotu o konečném číslu diskutovat. Řecký ministr financí Janis Varufakis ale dnes v parlamentu popřel, že by Řecko někdy se zmíněným procentem souhlasilo. Přijetí návrhů věřitelů označil za "podřízení misantropickému nesmyslu", kterému již byla země podrobena v posledních pěti letech.

Otázku důchodů zkomplikovalo rozhodnutí řeckého nejvyššího správního soudu, který označil za neplatné všechny škrty penzí důchodců ze soukromého sektoru, které vláda provedla v roce 2012. Pro státní pokladnu to znamená nečekaný výdaj v rozmezí jedné miliardy až 1,5 miliardy eur. Opatření se podle řeckého listu Kathimerini dotkne zhruba 800.000 důchodců, kteří mají penzi vyšší než 1000 eur měsíčně. Vláda již slíbila, že se rozhodnutí soudu podřídí.

Zdroj: RTRS, ČTK


Čtěte více:

USA - počet (nově) nezaměstnaných bez výrazných změn
11.06.2015 14:45
Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v prvním čer...
Trend snižování úrokových sazeb pokračuje v Jižní Korey a na Novém Zélandu
11.06.2015 15:22
Dnešní den byl ve znamení snižování sazeb. K osekávání klíčových saz...
Pár minut poté ... videokomentář na DAX
11.06.2015 16:01
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, n...
Pozor na ukončení QE v eurozóně a možný růst cen ropy
11.06.2015 17:00
Kvantitativní uvolňování stlačuje dolů výnosy dluhopisů, které nakupuj...

Váš názor
 • Jáj, prečo nedať Grékom ďalšie peniaze?
  12.06.2015 9:39

  Tuna sa stále diškutuje proti Grékom, ako by ich dakto platil z vlastného. V počítačoch sa vytvorí úverko a už to ide, vybavené, hotové. USA tiež dávajú Ukrajincom peniaze a Američania nefrflú, lebo vedia, že je to treba. Na Rusákov treba riadne udrieť, bolševici by zasa chceli, aby každý chodil do roboty, to si treba uvedomiť. Jáj, dobre ja tuna zvyknem hovoriť, veru hej.
  Šaňo
 • vabank
  12.06.2015 9:18

  Tsipras hraje vabank a je si toho dobře vědomý. Ustoupit moc nemůže -- protože by doma ztratil tvář a klidně to bude hnát do krajnosti. V krajním případě rezignuje, svede to na ty proradné zahraniční věřitele, těm oznámí, že nemá kompetence a případný bankrot bude mít svého viníka. A unie bude zase jen mrkat na drát -- jako už tolikrát v minulosti -- zkrátka ty půjčky už dávno prosvištěly komínem a uhlák je prázdný. Co se pak bude dít s eurem (a nejen s ním) se brzo uvidí. Druhá varianta pak je, že jim Tsipras něco na poslední chvíli předhodí, podmíní to schválením v parlamentu, čímž získá čas, ale ve skutečnosti se nic nezmění.
  Lubo
 • Znovu
  12.06.2015 9:17

  a znovu připomínám, že tady nejde o nějaké ekonomické a finanční řešení. EU Řecko kvůli mocenským geopolitickým zájmům ve středomoří nikdy nepustí. Řekové to dobře vědí a proto trvají na svých absurdních požadavcích. EU a její vyjednávači jen musí hrát divadlo před svými voliči, že udělali všechno proto, aby dluhy zaplatilo Řecko. Ve skutečnosti taky dobře vědí, že to v konečné instanci zaplatí daňový poplatníci EU. Jen se to musí dobře zakamuflovat a zakomplikovat, aby tomu běžný volič nerozuměl a propaganda nasměruje hněv obyvatel EU na Řecko. Např. kdyby Němci a Francouzi netrvali na plněni zbrojních zakázek, hned by bylo po valné části problémů.
  hb
  • Re: Znovu
   12.06.2015 9:50

   Každý stát využívá vlastní potenciál. Někdo má ropu, někdo cikány, někdo zlato... no a Řecko má v rukou nárazníkové pásmo. Proč by toho nevyužil, že...:-)
   Jesse
   •  
    12.06.2015 10:21

    Jasejko, uvedom si už konečne, že najlepšie nárazníkové pásmo proti boilševikom je Islámský štát! Toto dobre Amíci vedia. Načo myslíš, že podporujú islamizáciu balkánských štátov proti bolševickým Sŕbom, aha? Alebo Čečencov? Veď dnes už Amíci dobre spolupracujú s Al-kaidou proti rusáckému Asadovi v Sýrii. To si láskovo uvedom a prestaň tuna šíriť rusáckú antiamerickú propagandu, veru hej, dobre ti ja nie prvý raz hovorím.
    Šaňo
  • Re: Znovu
   12.06.2015 9:28

   Tak tak, celá tahle šaškárna je tu kvůli německým voličům a též kvůli dalším stranám podobným syrize v itálii a španělsku, takže to řeci dostanou kapánek sežrat a měsíc dva budou důchodci bez penzí. pak si tsipras padne s merkelovou do nárůčí a láska opět zvítězí nad nenávistí.
   ..
 • takže milá Petrie ještě jednou
  12.06.2015 9:05

  Podle mě se s tím soudruhem (po domácky chodit na WC) neskutečně dlouho. Může to takhle zůstat?
  tk69
 • co bylo
  12.06.2015 9:03

  na tom slově vulgární? To jste mysleli slovo bolševik?
  tk69
 • 12.06.2015 8:43

  Příspěvek byl smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
  tk69
 • nevěřím
  12.06.2015 8:23

  že to konečně někdo řekl. Tsipras si vůbec neuvědomoval, že tahá za kratší konec. Lepší podmínky už neobdrží.
  vikeza
  • Re: nevěřím
   12.06.2015 8:47

   Atény dnes už nečelí pouze ultimátu, ale i islámu a to je v rukou řeků žolík :-(
   Jesse
   • islám
    12.06.2015 9:19

    aby jim to eso nezůstalo v rukávu i bez € a zavřenými hranicemi.
    vikeza
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data