Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Řecké ANO reformám Schäubleho názor nezměnilo; Řecko by si mělo dát

    Řecké ANO reformám Schäubleho názor nezměnilo; Řecko by si mělo dát "přestávku"

    16.07.2015 9:27, aktualizováno: 16.7. 10:48
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Německý ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že jediný způsob jak snížit řecký dluh je odejít z eurozóny a vyjádřil obavu nad tím, jestli je země vůbec schopná dokončit vyjednávání o novém záchranném balíku. To vše i přes rozhodné ano, které v noci zaznělo z řeckého parlamentu.

    Schäuble je vůdce tábora, který zastává názor, že by si Řecko mělo dát „přestávku“ od členství v eurozóně, což by umožnilo jisté „zapomenutí“ na část dluhů. Za současné situace je podobný krok podle německého ministra nemyslitelný a vlastně neslučitelný se členstvím v eurozóně.

    Řecký parlament dnes většinou hlasů schválil první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu pro zadluženou členskou zemi Evropské unie. Ve jmenovitém hlasování svůj souhlas vyslovila naprostá většina poslanců. Reformy ale prošly jen díky podpoře opozice.

    Navzdory výzvám premiéra Alexise Tsiprase přijetí norem nepodpořily skoro čtyři desítky zástupců vládní levicové strany SYRIZA. Ministerský předseda přitom nabádal svůj poslanecký klub, aby reformy, které mají přinést dohodu s mezinárodními věřiteli o nové záchranné půjčce, schválil jednomyslně.

    Tsipras spolustraníkům nejprve pohrozil, že v opačném případě podá demisi. Krátce před hlasováním ale své varování zmírnil vyjádřením, že nebude utíkat před zodpovědností.

    Pro přijetí reforem hlasovalo 229 poslanců ve 300členném parlamentu, 64 jich bylo proti a šest se zdrželo hlasování. Z vládního tábora čítajícího 162 zákonodárců jich podpořilo změny jen 124. Souhlas vyjádřilo všech 13 poslanců, kteří náleží k menší koaliční formaci Nezávislí Řekové. Vládě přišla na pomoc také více než stovka poslanců tří proevropských opozičních stran. Tradičně proti byli komunisté a neonacisté ze strany Zlatý úsvit.

    Řecký ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla strany SYRIZA Panajotis Lafazanis po hlasování oznámil, že dá svou funkci k dispozici, bude-li premiérem vyzván. Lafazanis byl jedním z rebelů, kteří se postavili proti dohodě nebo se zdrželi hlasování. "Pokud v kterémkoli okamžiku budu vyzván, dám svou funkci premiérovi k dispozici," konstatoval.

    Ministr nevěří, že Řecko čekají předčasné parlamentní volby. "Jsme zákonodárci této vlády, celým srdcem ji podporujeme. Podporujeme účast hnutí SYRIZA ve vládě a podporujeme premiéra. Nepodporujeme záchranný balík," shrnul Lafazanis stanovisko vnitrostranické opozice.

    Dnes se řecká vláda znovu sejde v Aténách, aby řešila otevření svých bank a umožnila jim tak běžnou činnost. Mimoto bude zasedat na jednání ECB, která bude diskutovat zda-li zvýšit objem záchranného financování pro řecké banky známého pod zkratkou ELA. Bez něj by řecké banky resp. řecký bankovní systém byl bez likvidity neschopný peněžního styku.

    Řecko akutně potřebuje rychle pokrýt aktuální finanční potřeby, jakými jsou splátky ECB ve výši 3,5 mld. EUR, které jsou splatné 20. července. EU již navrhla dočasné financování Řecka ve výši 7 mld. EUR do té doby, než bude schválen třetí záchranný program pro Řecko. Kvůli Řecku, nejzadluženější zemi starého kontinentu, si dnes neodpočinou ani ministři financí eurozóny. Na dnešek se v plánu ranní konferenční hovor. Téma je jasné – Řecko a další postup.

    Jednání o schválení reforem v Aténách se neobešlo bez pouličních výtržností. S tím, jak začalo jednání venku před budovou parlamentu se rozhořely boje mezi policií a asi 13 000 davem, který demonstroval proti schválení a proti úsporným opatřením. Policie dav rozehnala slzným plynem.

    Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg


    Čtěte více:

    Putin propásl velkou šanci. Neměl na ni!
    14.07.2015 17:00
    Ruský prezident Vladimír Putin pravděpodobně sleduje s radostí, jak ře...
    Project Syndicate: Dnešní temní páni financí
    15.07.2015 14:18
    Ekonom Liaquat Ahamed ve své knize Lords of Finance (Páni financí), oc...
    Netflix ve 2Q15 překonal 65 mil. uživatelů; akcie +10 % v after-hours
    16.07.2015 8:06
    Netflix včera po uzavření amerického trhu představil svoje kvartální v...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    18:10Stát by mohl dát na burzu až 40 procent akcií pražského letiště v roce 2028, řekl Babiš
    18:05A komu tím prospějete?
    16:59Šéf Equinoru: EU zřejmě nesplní cíl pro naplnění zásobníků plynu před zimou
    16:40Prezident Pavel vetoval spornou novelu rozpočtových zákonů
    16:28Alphabet čeká klíčová zkouška. Investoři chtějí vidět návratnost investic do AI  
    16:27AMD investuje do firmy Anthropic až pět miliard dolarů, Antropic od AMD koupí čipy
    15:01Moneta by měla pokračovat v růstu. Klíčovým tématem bude kapitál a výplata akcionářům  
    13:29Autonomní agent AI se při bezpečnostním testu vymkl kontrole, uvedla OpenAI
    13:15Za Starmera vedl obranu, nyní bude Healey šéfem britské státní kasy. Investoři tak sází na vyšší výdaje na obranu
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování
    11:10Zatímco se čeká na Google, ropa poskočila výš a opatrnost se vrací  
    8:56Rozbřesk: O neudržitelnosti nízkých cen potravin v ČR
    8:50Babiš otevřel debatu o cukrové dani. Trhy sledují také Írán, léky a energetiku  
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)