Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co by vzbudilo zájem o evropské akcie?

Co by vzbudilo zájem o evropské akcie?

21.06.2016 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropské akcie si nevedou dobře. Příčinou je pomalý růst zisků na akcii a vysoká volatilita cen akcií. Eurozóna se ale nachází v růstové fázi cyklu a dlouhodobé sazby leží velmi nízko, takže akcie by měly být atraktivní. Jaký faktor by mohl zájem o evropské akciové trhy podpořit?

Podle našeho názoru by mohl „velkou rotaci“ směrem k evropským akciím vyvolat náznak růstu dlouhodobých sazeb. Pokud budou totiž investoři dál očekávat pokračující pokles dlouhodobých sazeb, budou pro ně atraktivní především dluhopisové trhy. Indikace budoucího růstu sazeb by pak mohla přijít z několika směrů: ECB by mohla naznačit, že už nebude pokračovat v dalším uvolňování její monetární politiky. Očekávání růstu sazeb v eurozóně by se také mohla opřít o zvýšení sazeb v USA. A v neposlední řadě by takto mohl zafungovat mírný růst cen ropy a následný posun v inflačních očekáváních.

První z následujících dvou grafů ukazuje vývoj indexu EuroStoxx a jeho valuace (PE). Ta dosáhla lokálního maxima na počátku roku 2015, kdy se PE pohybovalo nad hodnotou 17. Následně přišla korekce cen a valuací a PE se nyní pohybuje kolem hodnoty 14. Druhý graf ukazuje vývoj roční návratnosti indexu EuroStoxx. Ta se nyní pohybuje hluboko v červených číslech:

aaa

Co by naopak působilo na evropské trhy a ekonomiku jako negativní šok? Nejhorším scénářem pro příští rok je podle našeho názoru prudký růst cen ropy vedoucí ke zpomalení tempa růstu eurozóny a zároveň ke zvýšení inflace nad 2 %. ECB by pak musela ukončit či alespoň omezit program kvantitativního uvolňování, a to by vedlo k opětovnému růstu rozdílů ve výnosech vládních dluhopisů jednotlivých členských zemí eurozóny. Mobilita kapitálu je totiž mezi těmito zeměmi minimální a ukončení kvantitativního uvolňování by tak vedlo k nové krizi na periferii.

Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Zahraniční dluh ČR stále rychle narůstá
21.06.2016 10:33
Zahraniční zadluženost ČR narůstá. Na konci prvního čtvrtletí letošníh...
Horka v USA ženou zemní plyn na 9měsíční maxima
21.06.2016 12:59
Cena zemního plynu na počátku tohoto týdne stoupla na devítiměsíční ma...
Index ZEW překvapil a neočekávaně silně vzrostl
21.06.2016 11:40
Index očekávání ZEW ekonomického sentimentu v červnu solidně překvapil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.12.2025
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data