Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Propad čínského dovozu i vývozu v červnu překonal očekávání

Propad čínského dovozu i vývozu v červnu překonal očekávání

13.07.2016 13:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský vývoz i dovoz klesly minulý měsíc více, než se čekalo. Světová poptávka vázla, zatímco vyhlídky na jednom z největších čínských exportních trhů v Británii jsou po přelomovém červnovém referendu temnější. Propad importu pak podle pozorovatelů naznačuje, že účinky série kroků na podporu čínské ekonomiky zřejmě utichají. Čínský celní úřad dnes podle agentury Reuters uvedl, že situace v zahraničním obchodu bude letos vážná.

Vývoz z Číny se v červnu snížil meziročně o 4,8 procenta a dovoz do Číny klesl o 8,4 procenta. Propad je v obou případech horší než očekávání analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o 4,1 procenta, respektive o pět procent.

Přebytek zahraničního obchodu se v červnu snížil na 48,11 miliardy dolarů z květnové úrovně 49,98 miliardy USD. Za celé první pololetí letošního roku se čínský export snížil o 7,7 procenta.

"Světová ekonomika stojí před řadou nejistot. Je to například brexit, očekávání ohledně zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou, kolísavost na mezinárodních finančních trzích, geopolitická situace, hrozba terorismu... tyto (faktory) zasáhnou důvěru spotřebitelů a investorů po celém světě a budou brzdit zahraniční obchod," uvedl podle agentury Reuters mluvčí celního úřadu Chuang Sung-pching. "Domníváme se, že situace v zahraničním obchodu Číny zůstane v tomto roce špatná a složitá. Tlak je stále relativně velký," uvedl také.

Vývoz do USA klesl v červnu meziročně o desetinu a vývoz do Evropské unie se snížil o 3,6 procenta. Spojené státy a EU jsou dvěma největšími exportními trhy Číny.

Data ale také ukazují, že čínský export oceli byl druhý nejvyšší v historii. To naznačuje jednak skomírající domácí poptávku, ale také možné další spory s hlavními obchodními partnery Číny.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes svým čínským protějškům v Pekingu řekl, že nadměrná výrobní kapacita v čínském ocelářském sektoru je velmi vážný problém.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Libra zabrzdila, trhy se konsolidují po jízdě z posledních dní
13.07.2016 10:36
Libra dnes ráno přerušila svůj rychlý růst spolu s tím, jak si trhy ce...
Brexit pomohl Burberry k lepším tržbám; Akcie +4 %
13.07.2016 11:03
Největší britský výrobce luxusního zboží Burberry díky nárůstu zájmu z...
Evropský průmysl: Jeden krok vpřed a hned zase zpátky…
13.07.2016 11:39
Evropský průmysl letos rozhodně optimismus trhům nedodává. Dubnový vý...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2026
13:18Investiční výhled na druhé pololetí: Volby vrátí na scénu politická rizika  
9:13Víkendář: AI má jiný investiční cyklus, než předchozí technologie
04.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Nárůst inflace i fiskální podpory  
9:22Víkendář: Umělá inteligence jde zatím jen po povrchu, neměla by vést k výraznému růstu nezaměstnanosti
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data