Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč Apple v Británii ze dne na den zdražil o 20 %?

Proč Apple v Británii ze dne na den zdražil o 20 %?

31.10.2016 15:30
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Brexit a s ním spojené oslabení kurzu libry začíná mít pomalu ale jistě vliv na ceny spotřebního zboží v Británii. Jak podotýká server MarketWatch, ještě před týdnem se dal počítač Apple Mac Pro pořídit na londýnské nákupní ulici Regent Street za 2 499 liber. Dnes stojí ten samý počítač v tom samém obchodě 2 999 liber. Apple svým zdražením o pětinu kompenzuje ztráty způsobené poklesem hodnoty libry.

Od začátku roku totiž libra proti dolaru oslabila o 17 procent a za poslední rok dokonce ztratila pětinu své hodnoty. Největší propad přišel krátce po prvních výsledcích referenda, které naznačily výhru tábora brexitu. Další vlna výprodeje libry následovala v říjnu, když se pomalu začalo ukazovat, že nejspíše dojde k „tvrdému“ brexitu, který by ostrovní království mohl zbavit důležitých ekonomických vazeb na Evropskou unii.

Vývoj měnového páru GBP/USD od začátku roku
gbp
Zdroj: Bloomberg

Apple samozřejmě není jedinou společností, která kvůli nižší hodnotě libry podniká různá opatření, aby se jí příliš nepropadly zisky. Z britského pohledu „nejkontroverznějším“ případem bylo krátkodobé zmizení populární pomazánky marmite z regálů řetězce Tesco. Síť samoobsluh tak reagovala na zvýšení ceny pomazánky jejím výrobcem Unilever, které Tesco považovalo za neopodstatněné. Cena pomazánky ale vzrostla i v dalších řetězcích. Ve své podstatě se jedná o spor mezi dodavateli a obchody o to, kdo ponese náklady spojené s přizpůsobením se novému kurzu.

Televizní stanice Sky upozorňuje na to, že se postupně zvýší i ceny letenek British Airways, a že Microsoft svým britským korporátním klientům zvýšil ceny o celých 22 procent. Bank of England očekává, že v první polovině příštího roku se inflace zvedne o dvě procenta.


Čtěte více:

Summary - AB InBev, Alphabet, Amazon, Mastercard
28.10.2016 17:48
Evropa: Anheuser-Busch InBev (DIP) Největší pivovar na světě, Anheus...
Rozbřesk – Evropa čeká na HDP a inflaci, Amerika na Fed a volby
31.10.2016 9:27
Na globálních trzích tento týden nejprve přitáhnou pozornost čísla z e...
Technická analýza - Po pátečním zaváhání by dnes mohl dolar posilovat
31.10.2016 9:25
EURUSD: Měnový pár se pohybuje nad denním pivotem. Oscilátor relativn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.12.2025
9:29Víkendář: Má Čína rozumnější přístup k AI než Spojené státy?
06.12.2025
9:27Víkendář: Krugman o americké ekonomice, demokracii a investicích do AI
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data