Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moneta míří do indexu MSCI, O2ČR zůstává. Akcie prudce rostou

Moneta míří do indexu MSCI, O2ČR zůstává. Akcie prudce rostou

15.11.2016 10:06, aktualizováno: 15.11. 10:17
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Akcie bankovní společnosti Moneta Money Bank se staly novou součástí akciového indexu MSCI Czech Republic. V indexu zůstala, pro někoho možná překvapivě, také telekomunikace O2ČR, u které se rozhodovalo o tom, zda nebude vyřazena. Oba tituly po rozhodnutí výrazně rostou.

Moneta bezprostředně po otevření pražské burzy vystřelila vzhůru o více než 1 procento na třítýdenní maximum 87,05 . Zisky v první půlhodině obchodování dále zvyšovala a v jednu chvíli rostla o více než 4 procenta. Nárůst později korigovala na 1,6 procenta. 

Pozadu nezůstaly ani akcie O2ČR, které po zahájení pražského obchodování stouply až o více než 4 procenta na 237 za jednu. K nárůstu přispělo i nejnovější vyjádření společnosti, která ohlásila, že v souvislosti s očekávanou zvýšenou likviditou bude zřejmě do konce měsíce zpětně odkupovat své akcie ve vyšším než schváleném objemu. "Po dobu zvýšené likvidity na trhu mohou být až do 30. listopadu 2016 prováděny na regulovaném trhu obchody ve větším objemu, než je objemový limit stanovený pro průběžný program zpětného odkupu vlastních akcií na regulovaném trhu schválený představenstvem dne 23. prosince 2015 (tj. max. 130.525 akcií denně)," uvedla firma v prohlášení. Zároveň ovšem upozornila, že reálný objem obchodů není nijak garantován.

„Očekávané zařazení Monety do indexu MSCI a pro některé investory překvapivé nevyřazení telekomunikace O2“ je hlavní událostí dne, říká makléř Patria Finance Tomáš Uher.

Pro novou podobu složení indexu bylo klíčových posledních deset říjnových dní. Z nich byl podle MSCI metodologie náhodně vybrán jeden den, na základě kterého byla přepočtena tržní kapitalizace společností a rozhodnuto o finálním složení indexu. Rozhodný den byl stanoven na pondělí 14. listopadu po uzavření amerických akciových trhů (22:00 SEČ) s efektivností od 1. prosince.

Akciový index tak bude čítat čtyři české zástupce. Kromě zmíněných firem jsou jeho konstituenty ještě energetický obr ČEZ a Komerční banka.


Čtěte více:

O2 ČR - Začíná boj o setrvání společnosti v indexu MSCI
17.10.2016 8:53
Dnes začíná dvoutýdenní období, které ve finále rozhodne o setrvání sp...
O2 Česká Republika - Čekání na rozhodnutí MSCI...
01.11.2016 16:04
Dnes je první den, kdy se akcie O2ČR obchodují mimo desetidenní období...
Praha open – O2 zůstává v indexu MSCI, Moneta přidána
15.11.2016 8:55
Pražská burza na začátek týdne připsala 0,46 procenta na 905,11 bodu. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2025
17:52Scénář Natixisu: Spojené státy ke stagflačnější ekonomice, Evropa na svém potenicálu a ČR u 2 % růstu
17:18Fed nepotěšil Trumpa, evropské akcie klesají a napětí na Blízkém východě roste
17:10Schillerová nečeká dosažení vyrovnaného rozpočtu během příštích čtyř let
17:06Ruská ekonomika je podle ministra hospodářství Rešetnikova na pokraji recese
14:36Z farmáře opět traderem. Obnovitelné zdroje přitahují na trh s energiemi staronové hráče  
13:38Britská centrální banka podle očekávání nechala základní sazbu na 4,25 procenta
12:45Rally na rozvíjejících se trzích bude pokračovat navzdory geopolitickému napětí i celním hrozbám, věří stratégové
11:37Norská centrální banka po pěti letech nečekaně snížila základní úrok
10:26Evropa obchoduje v červeném. Fed nepotěšil a napětí kolem Íránu graduje  
9:15Rozbřesk: Jestřábí Fed a hrozba amerického útoku na Írán pomáhají dolaru
8:55Trhy napjatě vyhlížejí možný americký útok na Írán a z Fedu zaznělo varování před inflaci  
6:09První kvartál přinesl silné výsledky. Trhy našly oporu v technologiích a zdravotnictví  
18.06.2025
22:03Fed vyšperkoval stagflační prognózu lehce jestřábí rétoriku
22:02Jestřábí Fed akciové investory příliš nepotěšil, Wall Street zavřela beze změny  
20:18Fed ponechal klíčovou sazbu beze změny, do konce roku nadále očekává dvě snížení
17:14Nippon Steel završila převzetí rivala U.S. Steel, Trump si vymínil zlatou akcii
17:02Britsko/americká „nemoc“ a trojúhelník „výroba – finance – technologie“
16:06Traders Talk: Pokoření tržních maxim je reálné, Fed nezaskočí a lepší zítřky pro AMD
15:30Bloomberg: Trump sráží hodnotu dolaru a odrazuje zahraniční investory
14:28Kubíček z ČNB: Prostor pro snižování sazeb byl vyčerpán

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba