Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražskou burzu zabrzdil ČEZ a Erste s KB. Otěže převzal Unipetrol

Pražskou burzu zabrzdil ČEZ a Erste s KB. Otěže převzal Unipetrol

21.02.2017 17:21
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Kolik z vašich kolegů teď odjíždí nejméně na prodloužený víkend na dovolenou? Po pondělním svátku otevřela Wall Street, pražská burza ale objemem obchodů klesla zhruba na polovinu ročního průměru a výkonnost indexu PX byla v úterý nejslabší v regionu. Pod tíhou energetiky ČEZ a velkých bank Erste a Komerční banky. Podporou naopak byly akcie banky Moneta nebo telekomunikace O2, živou vodou dne pak Unipetrol.

Pražský trh jako celek v úterý zpevnil o 0,12 procenta na 974,47 bodu. Podporou mu byly akcie petrochemického holdingu Unipetrol, které přidaly solidní dvě procenta nad metu 206 korun za akcii. Z výraznějších emisí přidala 0,6 % na 86,4 koruny za akcii Moneta, 0,8 % na 275 korun za akcii telekomunikace O2 a solidních 0,7 % také akcie pojišťovací skupiny VIG. Akcie Moneta těží také z podpory analytiků JPMorgan, kteří posunuli cílovou cenu pro titul na 100 korun za akcii. 

Nahoru ji táhly akcie petrochemického holdingu Unipetrol, nedařilo se energetické skupině ČEZ. Nejobchodovanějším titulem dne byly v úterý akcie Komerční banky, které klesly o 0,2 % na 961 korun za akcii. Objem obchodů byl s 382 miliony korun podprůměrný. Průměr posledního roku činí 0,645 miliardy korun.

Dvě aktuality k ČEZ: Energetická společnost sloučí od začátku března divizi vnějších vztahů a regulace s divizí nové energetiky do jedné s názvem nová energetika a distribuce. Nově zřízenou divizi povede Tomáš Pleskač, který dosud v ČEZ řídil divizi nové energetiky. Útvar Public affairs z divize vnější vztahy a regulace pak firma převede přímo do divize generálního ředitele Daniela Beneše.

Investice do nových jaderných zdrojů v Česku by vytvořily příjmy státu po desítky let, řekl pak na Žofínském fóru premiér Bohuslav Sobotka. Vláda podle něj stavbu jaderných bloků podporuje, při aktuálním nastavení trhu jsou ale rizika těchto investic vysoká, řekl Sobotka a za problém označil také délku schvalovacích procesů v Česku.

Ekonomicko-politické téma: Nová daňová pásma pro mzdy i zdanění firem. Do hrubé mzdy třiceti tisíc korun měsíčně včetně 12 procent ze superhurbé mzdy, pro 30 až 40 tisíc korun 15 procent ze superhrubé mzdy, pro 40 až 50 tisíc 25 a nad hrubý příjem 50 tisíc korun daň 32 procent ze superhrubé mzdy. Tak zní návrh ČSSD, prezentovaný na dnešní tiskové konferenci v případě, že ČSSD zvítězí ve volbách. Pro firmy chce ČSSD zavést tři pásma sazeb: 14 procent do 5 miliónů korun zisku ročně, přičemž těchto firem je dle ČSSD naprostá většina. 19% sazba, která obecně platí dnes, se má týkat zisku mezi 5 a 100 milióny korun ročně. Nejvyšší sazba 24 procent by se dotkla zhruba 600 největších podniků s čistým ročním ziskem nad 100 miliónů korun, píše Právo. Zdaňovat se má konsolidovaně podle vlastníka.


Čtěte více:

Daně podle ČSSD: Tři pásma pro firmy, vyšší zatížení vyšších mezd
21.02.2017 8:38
Nová daňová pásma pro mzdy i zdanění firem. Do hrubé mzdy třiceti ti...
Trhy se dnes rozběhnou opět naplno. ČEZ otestuje směr dolů a Moneta dál neporoste?
21.02.2017 8:54
Finanční trhy by se dnes měly opět rozběhnout do plných obrátek po svá...
Tomáš Pleskač z ČEZu bude od března šéfem divize Nová energetika a distribuce
21.02.2017 8:57
Energetická společnost ČEZ sloučí od začátku března divizi vnějších vz...
JPMorgan dodává sílu akcíím Moneta, ČEZ naopak zamířil níže
21.02.2017 10:12
Pražská burza otevírá zanedbatelným poklesem do 0,1 %, když investoři ...
Dolar se zvedá díky výnosům, euro kvůli politice ignoruje dobrá data
21.02.2017 10:18
Společné evropské měně dnes ráno nijak nepomáhají dobré výsledky průzk...
Nálada v eurozóně je nejlepší za posledních šest let
21.02.2017 10:40
Nálada mezi podnikateli v eurozóně se dál vylepšuje. Index podnikatel...
Bohuslav Sobotka: Nové bloky jaderných elektráren? Riziková investice, která přinese příjmy
21.02.2017 15:08
Investice do nových jaderných zdrojů v Česku by vytvořily příjmy státu...

Váš názor
  • České vlajkové acie jsou všechny předražené a před pádem
    22.02.2017 8:00

    kdo neprodá a neuteče,toho tyhle socialistické vlády oberou do mrtě.ČNB to tisknutím peněz nezachrání.
    mc
Aktuální komentáře
18.07.2025
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university