Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ztichne Polsko v EU? Brusel spouští mimořádný postup ve sporu s Varšavou

Ztichne Polsko v EU? Brusel spouští mimořádný postup ve sporu s Varšavou

20.12.2017 14:04, aktualizováno: 20.12. 15:14
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Evropská komise zahájila ojedinělý postup proti Polsku. Důvodem je stav právního státu v této zemi, ve které Brusel vidí nebezpečí „vážného“ narušení společných hodnot EU. Polsku by ve výsledku mohlo hrozit pozastavení hlasovacích práv v EU. Podle polské diplomacie je rozhodnutí Evropské komise politické, Varšava je ale připravena k jednání. Maďarsko už dalo najevo, že jako členský stát hodlá postup EU vůči Polsku vetovat.

Mimořádnému návrhu unijní exekutivy předcházel dva roky trvající spor kolem polské reformy soudnictví. Ta podle Bruselu podkopává nezávislost polských soudů.

„Evropská komise dospěla k závěru, že existuje jasné riziko závažného narušení právního státu v Polsku,“ uvedla komise v dnešním prohlášení. Aktivovat sedmý článek lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí z roku 2009 se rozhodla vůbec poprvé v historii.

Polsko má nyní tři měsíce na to, aby Evropské komisi sdělilo, jak se s problémy rozhodlo naložit a jaké podniklo kroky. Věc si pak převezme zbylých 27 členských státech EU. Ty by se měly vyjádřit k tomu, zda změny v polském justičním systému skutečně představují „zřejmé nebezpečí závažného porušení hodnot“ EU, včetně právního státu. Rozhodnutí má být přijato čtyřpětinovou většinou, tedy 22 ze 27 členských států EU oprávněných hlasovat. Maďarsko již dopředu avizovalo, že v tomto případě Polsku pomůže a pro podobný krok hlasovat nebude, uvedla ČTK.

Varšava se na poslední chvíli zřejmě snažila krok unijní exekutivy odvrátit. O věci minulý týden na okraj unijního summitu s šéfem komise Jeanem-Claudem Junckerem nový polský premiér Mateusz Morawiecki, který postup komise vnímá vůči své zemi jako nespravedlivý.

Polský akciový index WIG 20 byl krátce před vydáním tohoto článku na červené nule. Pražská, vídeňská a budapešťská burza si připisovaly zisky od 0,2 do zhruba 0,6 procenta.

Zdroje: http://europa.eu, http://eur-lex.europa.eu, ČTK, Reuters, Patria.cz

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Víkendář: Pes nemá pět nohou, v Polsku nevládnou fašisté a EU se stará hlavně o posílení byrokracie
02.12.2017 7:38
Kolik nohou má pes v případě, že jeho ocas začneme také nazývat nohou?...
Další expanze v Polsku: ČEZ kupuje tamního lídra ve výměnících
08.12.2017 11:26
ČEZ dál posiluje v energetických službách pro firmy a instituce. Polos...
Největší minoritní akcionář Unipetrolu prodá svůj podíl polské PKN Orlen
20.12.2017 8:55
Paulinino Limited odprodá svůj podíl v petrochemické společnosti Unipe...

Váš názor
 •  
  20.12.2017 14:58

  Je paradoxní, že je to právě Evropská komise, jejíž členové jsou bez jediného zvoleného mandátu a přesto kritizují Polsko. Zde politická reprezentace prošla svobodnými volbami. Toto je evidentní arogance moci 27 členů nad obyvateli suverénní země, jakou bezesporu Polsko je.
  ZYX
  •  
   20.12.2017 15:02

   prece dablin 2 ma tady ty vyrazy suverenni zlikvidovat,kdo to podepise vzdava se hranic,prijma zakony vytvoreny evropskou komisi takze uz ne polska republika ale polsky region atd
   cetv
   •  
    20.12.2017 15:06

    Podle výsledků posledních voleb v jednotlivých národních zemích je názor lidí zřejmý. Pokud se vedení EU hodně rychle nevzpamatuje a neprovede její základní reformy, je konec.
    ZYX
    •  
     20.12.2017 15:10

     a proc si myslis ze tady prichazeji uprchlici?a nasledne ji davaji volebni prava? tady ty lidi nikoho nezajimaji a je jim jedno jak voli, zvoleni zakonodarci museji hlasovat tak jak brusel piska
     cetv
 •  
  20.12.2017 14:13

  Myslím, že toto je další hřebíček do rakve EU. Základem pro další ekonomickou činnost by následně bylo členství v ESVO (EFTA), která funguje na principu volného pohybu zboží, osob, služeb i kapitálu. Oproti EU však nestanoví svým členským zemím žádné kvóty či jiná omezení, nečiní členské země závislými na dotacích z jimi předem odvedených peněz. Taková nová obchodně-politická orientace umožňuje jak další hospodářskou spolupráci se zbylými zeměmi EU, tak také snazší spolupráci se zeměmi BRICS a euro-asijského prostoru.
  ZYX
  •  
   20.12.2017 15:22

   ...ano, já to vidím podobně....nějaká evropská komise si nemůže uzurpovat nadvládu nad suverénním státem s řádně zvolenými představiteli...možná se myslí že ano, a možná že v jiných případech -např.naší republiky pod premiérováním sobotky by uspěla- ale v případě poláků narazila ....bože můj, kam jsme se to až dostali, aby jakýsi sbor nikým nevolených individuí nařizoval suverénnímu státu co může a co ne.....a přitom není schopen ráznými opatřeními zabránit přílivu lidí, které tady nikdo nechce....tak tohle nebylo ani za brežněva...takováto unie je cesta do pekla...
   keris
   •  
    20.12.2017 15:29

    Oni narazí všude. Někde dříve, jinde později. Protože takhle se k lidem přátelé nechovají.
    ZYX
  •  
   20.12.2017 14:30

   Myslím, že Polsko může vystoupit, pokud chce.
   Velkamedvědice
   • Moniko
    20.12.2017 15:03

    Nechceš se spíš věnovat tomu, jak se rozkládá Rusko. Počet alkoholiků a chudých tam nezadržitelně roste... Á jsem zapomněl za to nejsi placená.
    ..
   •  
    20.12.2017 14:37

    To si musí rozhodnout občané Polska. Je zřejmé, že jsou země, které si sr-t na hlavu nenechají.
    ZYX
    • Monika
     20.12.2017 14:49

     Ty jaksi nejsi schopen pochopit, že v jakémkoliv cokoliv, kam dobrovolně vstupuješ, musíš dodržovat společné dohody, a nebo můžeš odejít. I v cSKA musí brankař chytat atd.. Komu tyto dohody nevyhovují, být v klubu nemusí. On si to každý musé spočítat. Nemůžeš jen brát a nebýt ochotný přijmat kompromisy. Npř. Česko samo nikdy nemůže vyjednay třeba tolik, jako ve spojení ze Slovenskem, Polskem Maďarskem atd.. Všimní si, jak se nenápadně uklidnilo třeba Slovensko. Je třeba debatovat o decentralizaci, přenesení rozxhodvání více na státy, potařmo regiony..Ne vše pozitivní rozmlátit, natáhnout plot sa tvářit se jako pupek světa. I euro může být dvojrychlostní. Člověk si můýe vybrat, stavět na tom, co nás spojuje a nebo vytvářet obstrukce na vypichování jen toho, co nás rozděluje. Je naivní si myslet, že nikdy nebudem padat pod ničí vliv. To je stejná utopie , jako že bude včechno pro včechny a každý si vezme jen to, co nás rozděluje. A konkrétně Polsko má třeba s Ruskem bohaté zkušenosti..
     Velkamedvědice
     •  
      20.12.2017 15:01

      Nechápeš, že svět není statický a je v pohybu? EU je jiná, než byla před např. 10 roky. Je třeba jednat na aktuální situaci, nikoli se zapouzdřit desítky let zpět.
      ZYX
      •  
       23.12.2017 9:53

       Nechápe. Ideologická zaslepenost bývá nekonečná.
       Peté13
       •  
        23.12.2017 10:49

        Pamatuji si dobře ono "se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak". Přesně toto vykřikovaly komunistické elity, bez ohledu na vůli lidu. Že se nevyplácí dlouhodobě ignorovat vůli lidu, je zřejmé z toho, že toto heslo patří do politického smetiště. A zde skončí úplně vše, co nevychází od spodu. Dům se také staví od základů nikoli od střechy.
        ZYX
        •  
         23.12.2017 10:59

         Základ země tvoří občané a rodina. A podle pevnosti a soudržnosti základu je možné předpokládat i trvanlivost celé stavby.
         ZYX
       •  
        23.12.2017 10:26

        Urcite mluvíš z vlastni zkušenosti
        Velkamedvědice
     • Re: Monika
      20.12.2017 14:53

      Asi bych si měl znovu klávesnici označit písmeny..o)
      Velkamedvědice
   •  
    20.12.2017 14:34

    dobre jsi to napsal .....ze myslis...
    cetv
    • Cetv
     20.12.2017 14:39

     Máš nějaký důkaz pro své tvrzení, že Polsko nesmí vystoupit NATO kolego, nebo si mě chtěl jen pozdravit?
     Velkamedvědice
     • Re: Cetv
      20.12.2017 14:42

      z evropske unie nesmi vystoupit nikdo buduje se tady imperium,z nato taky nikdo nesmi vystoupit neoconi to nedovoli samozrejme dukazy nemam ale internet je toho plny
      cetv
      •  
       20.12.2017 14:51

       Tak internet je toho plný. K tomu nevím, co bych dodal....Možná si chtěl naznačit, že není stanoven mechanismus viď. Jinak by těžko proběhnul Brexit, tedy proběhnul, nějak se Britům už moc evidentně nechce..
       Velkamedvědice
       •  
        20.12.2017 14:54

        ja to vidim jinak,nechteji pustit vb a delaji vse ,aby to zvratily,ale jak uz to byva kazdy mame jiny nazor tim myslim jako celek
        cetv
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m