Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Pes nemá pět nohou, v Polsku nevládnou fašisté a EU se stará hlavně o posílení byrokracie

Víkendář: Pes nemá pět nohou, v Polsku nevládnou fašisté a EU se stará hlavně o posílení byrokracie

02.12.2017 7:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Kolik nohou má pes v případě, že jeho ocas začneme také nazývat nohou? Tuto známou otázku používal Lincoln k zesměšnění lidí, kteří se snažili měnit realitu ohýbáním pravdy. A právě tato jeho otázka se mi vybavuje s nekončící a dobře organizovanou kampaní namířenou proti polské vládě. Má ji vykreslit jako režim sympatizující s fašismem, ale přestože tento obrázek získává v Evropě stále větší popularitu, psi mají nadále jen čtyři nohy a polská vláda není o nic méně demokratická než zbytek starého kontinentu, píše na stránkách Politico Tomasz Wroblewski z Warsaw Enterprise Institute.

Jako důkaz úpadku demokracie v Polsku je častokrát zmiňována vlna násilí, která propukla během oslav dne nezávislosti ve Varšavě na počátku listopadu. Jenže z 60 000 lidí, kteří se účastnili pochodu v tomto městě, jich může být za ultrapravicové nacionalisty považováno tak 10 %. Ti představují pouze malou skupinu a v polské společnosti nemají velkou podporu. Ze stovek transparentů nebylo také více než 10 % těch, které obsahovaly idiotský mix nacionalismu, fašismu a komunistických paranoidních názorů. 

Excesy, ke kterým během pochodu došlo, byly tvrdě odsouzeny ze všech stran politického spektra včetně konzervativních nacionalistů. Ostře se proti nim postavila média a lidé na sociálních sítích. Pokud tedy někdo kvůli nim viní polskou vládu z fašismu a antisemitismu, je úplně mimo. Ukazuje na to i fakt, že nyní byl poprvé za posledních 27 let někdo odsouzen a poslán do vězení kvůli antisemitismu. Jenže pokud někdo demagogovi ukáže, že pes má skutečně jen čtyři nohy, on okamžitě přijde s nějakým dalším trikem. 

Například Financial Times začaly kritizovat polskou vládu za to, že pochod označovala jako demonstraci patriotismu. Jenže proč by neměla? Většinu tvořili lidé ze střední třídy, kteří si chtěli poklidně připomenout osvobození od ruské a německé okupace. Nikdo by si přitom nedovolil kritizovat Spojené státy za oslavy dne nezávislosti ani v případě, že by se k nim připojila banda idiotů z Ku Klux Klanu, nebo by během nich nějací fašisté začali mávat praporem s hákovým křížem. 

Některá média přirovnávala polský pochod ze dne nezávislosti k pochodům fašistů ze třicátých let. Proč ale nikdo nehovoří o fašismu například ve Francii, ze které mnozí Židé odcházejí ze strachu z rostoucího antisemitismu? To vše neznamená, že by polskou vládu nebylo proč kritizovat. Chybou jsou její intervence do ekonomiky, její politika ve zdravotnictví či její energetická politika. Nařčení z fašismu jsou ovšem absurdní. 

Evropa je pod tlakem z mnoha stran, potřebuje hluboké tržní změny a nový hodnotový systém, který by jí pomohl čelit tlaku jiných kultur a migrační krize. Musí vyřešit propast mezi severem a jihem a mezi západem a východem. Pokud ale bude některé vlády označovat za fašistické, k potřebným výsledkům se nedobere. Brusel zatím namísto reforem nabízí jen další centralizaci a omezování národní suverenity. Stále operuje s myšlenkami, které nás přivedly do nejdelší finanční a ekonomické krize v historii EU. 

Zdá se, že EU zajímá jen to, jak udržet status-quo a brání se přirozenému procesu směřujícímu k větší nezávislosti členských zemí. Pár zaostalých extrémistů z Polska fašistickou zem neudělá. Nicméně ukážou, jak zoufale je EU schopná využít situací, jako je varšavský pochod, k obviňování z fašismu a k ospravedlňování z dalších snah o centralizaci a posílení byrokracie, uzavírá Wroblewski.


Čtěte více:

Duy: Narazíme na nabídkovou stranu ekonomiky, ale vše může dopadnout nad očekávání dobře
29.11.2017 16:37
Americká ekonomika v posledním roce bezesporu přidala na rychlosti a n...
Proč jsou evropské akcie levnější než americké? Příčinou je jeden vrtkavý faktor
29.11.2017 12:30
Valuace amerických akcií jsou od počátku roku 2016 znatelně nad valuac...
Nejjednodušší způsob, jak pokořit trh
29.11.2017 6:24
Řada investorů se snaží pokořit svými výsledky trh a dosáhnout vyšší n...
Goldman Sachs: Valuace nejvýš od roku 1900 nejsou udržitelné, korekce bude bolestivá
29.11.2017 13:14
Dlouhodobý býčí trh na akciových i dluhopisových trzích vyhnal míru tr...
Dánský experiment: Jak přesvědčit lidi o investici do rizika
30.11.2017 6:42
Dánům leží na účtech stovky miliard. Žádné úroky ale tyto peníze nenes...

Váš názor
 •  
  04.12.2017 8:52

  A není to málo???
  carlos111
 •  
  02.12.2017 11:27

  "Brusel zatím namísto reforem nabízí jen další centralizaci a omezování národní suverenity." Můžete být konkrétnější? Pořád se o tom obecně mluví ale pořád mi není jasné čím naši "národní suverenitu" (ať už to znamená cokoliv) EU omezuje. Já se cítím být občanem EU.
  Petr
  •  
   02.12.2017 15:32

   Občane EU , napřed si ujasni , co je to ta suverenita . Začni se třeba živit podnikáním a záhy pochopíš v čem nás EU omezuje . A dej si frťánka tuzemáku ( dříve rumu ) .
   karel IV
   •  
    02.12.2017 19:46

    Návrat do civilazace Karle. Všude na světě je rum z cukrové třtiny...
    Velkamedvědice
    •  
     03.12.2017 10:33

     Návrat? Jako že už jsme v civilizaci s rumem někdy byli? Vstupem do Evropské unie jsme museli přestat užívat označení Tuzemský rum pro tradiční lihovinu, která se u nás vyráběla už od Rakouska-Uherska.
     Špaček
  •  
   02.12.2017 11:43

   V ČR existují strany proevropské a zdrženlivě proevropské. Zástupci obou typů se dostali do parlamentu mají svůj program, který obhajují. Jejich argumenty pro a proti najdeš zcela jistě na jejich i jiných internetových stránkách. Takže studuj, aby jsi lépe pochopil oba břehy téže řeky.
   ZYX
   • "aby jsi"?
    02.12.2017 12:21

    Ty bys měl studovat zase češtinu.
    just
   •  
    02.12.2017 12:20

    A co protievropské, ty nejsou?
    chachar
    •  
     02.12.2017 17:26

     Česká republika je a zůstane v Evropě. Proto se mi termín "protievropský" zdá až zavádějící.
     ZYX
     •  
      02.12.2017 19:47

      Jak pro koho Sergeji
      Velkamedvědice
      •  
       02.12.2017 21:08

       A právě pro takové případy naše ústava zná pojem referendum.
       Tomík
     •  
      02.12.2017 17:53

      Osobně si vážím faktu, že jsem Čech a současné také Evropan.
      ZYX
    •  
     02.12.2017 12:40

     Jsou. Okamura i komunisté. Multinick Monika dnes XYZ rád uvádí, co se mu hodí
     Velkamedvědice
     •  
      03.12.2017 10:37

      A taky vynikající Svobodní, ne?
      Špaček
 •  
  02.12.2017 9:45

  Osobně považuji zemi za svobodnou tehdy, pokud jsou splněny nejméně tři atributy. Musí zde být dodržována lidská práva, navenek zachována vlastní suverenita a voličům umožněny demokratické volby a referenda. Samozřejmě, že svoboda má více parametrů než ony tři, nicméně právě tyto považuji za klíčové. Pokud tomu tak v Polsku opravdu je, potom mají polští obyvatelé vlastní zemi ve svých rukou a je pouze a výhradně věcí voličů Polska, kam svoji zemi nasměřují. Na rozdíl od některých lidí, nepovažují voliče za "tupé stádo", nýbrž za majitele země, kterou mají právo podle svých představ spravovat nástroji zvanými volby a referenda. Popřejme jim proto, aby jimi zvolení politici konali maximálně v souladu s jejich představami. Pokud tomu tak nebude, voliči Polska jistě zareagují změnou v následujících volbách. A tak to má být.
  ZYX
  •  
   03.12.2017 8:52

   Fakt, že nelze voliče považovat za "tupé stádo", má oporu i v zákoně. Občanský zákoník říká v § 4 odst. 1, že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost užívat rozum s běžnou opatrností a každý to od ní v právním styku může důvodně očekávat. A tak se nebezpečí masového ovlivňování voličů a jejich nepochopení reality nijak neobávám. V tomto světle je třeba pohlížet také na výsledky našich nedávných parlamentních voleb.
   •  
    04.12.2017 8:19

    Jestli lze lidem zákonem zaručit inteligenci, mělo by se jít dál a zákonem garantovat lidem zdraví, štěstí a bohatství. Ideálně to zakotvit i v ústavě. Ustava článek 1. "Každý člověk je zdravý, šťastný a bohatý. kdo prohlásí, že je nešťastný, chudý nebo se z důvodu nemoci bude dožadovat lékařské péče, bude potrestán odnětím svobody až na pět let." :-).
    ..
Aktuální komentáře
06.12.2019
14:45FLASH: Silný růst zaměstnanosti i mezd - americký trh práce překvapuje
13:45OPEC+ se dohodl na snížení těžby ropy o dalších 500 tisíc barelů denně
13:20Perly týdne: Na trhu přílišný optimismus, Německo na úrovni Itálie a u nás týrání dětí
10:52The Economist: Itálie blokuje svými rozkoly reformy eurozóny
10:21Pozitivně naladěným trhům nevadí německá čísla. Pozornost míří k trhu práce a OPECu  
9:43Tržby obchodníků v říjnu zpomalily růst na 3,4 procenta
9:25Rozbřesk: Německá čísla nepřesvědčila
8:58Německý průmysl v říjnu propadl, trhy v Evropě si ale vybírají směr k úvodním ziskům  
8:56Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA
8:53HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS
8:47Saudi Aramco se upíše za horní cenovou mez, emise bude novým největším IPO světa
8:23Schůzka OPEC: Výbor doporučil rozsáhlejší snížení těžby ropy
5:58Petr Dufek: Strach bude největší hybnou silou české ekonomiky v roce 2020
05.12.2019
22:02Wall Street mírně rostla
17:26Mají hodnotoví investoři šanci?
16:39Odpoledne nesvědčilo akciím ani dluhopisům. Euro dál stoupá  
16:22Zahraniční obchod USA - deficit klesá, ale detaily nepotěší  
16:00AMISTA investiční společnost, a.s. - STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Informace o doplnění k Výroční zprávě k 31.12.2018
15:40Jan Bureš: O vývoji české ekonomiky rozhodne i německý spotřebitel
15:33Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů Real s X+Bricks

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carl Zeiss Meditec AG (09/19 Q4)
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university