Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vrací se do světové ekonomiky zákon džungle?

Vrací se do světové ekonomiky zákon džungle?

11.07.2018 12:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Světová obchodní organizace WTO je založena na systému dohod mezi členskými zeměmi a jejich dodržování je kontrolováno centrálou v Ženevě. Pokud nastane nějaká krize, všichni se otočí směrem k 630 zaměstnancům této ženevské organizace, ale ona sama žádnou vlastní iniciativu nevyvíjí. Neustále naopak klade důraz na to, že vše záleží na iniciativě jednotlivých členských zemí. Německý Der Spiegel ale poukazuje na to, že WTO se nyní „otřásá v základech“ a příčinou jsou právě některé členské země, a zejména USA v čele s Donaldem Trumpem.

Trump již uvalil cla na ocel a hliník. Bez váhání útočí na systém globálního obchodu, který funguje od druhé světové války, a tvrdí, že WTO je pro jeho zemi „pohromou“. Obchodní spory nyní eskalují do takové míry, která byla ještě před pár měsíci nemyslitelná a šéf WTO Roberto Azevedo tvrdí, že pokud tarify dosáhnou úrovně běžné před založením jeho organizace, výsledkem by mohla být hluboká recese.

Hlavním problémem podle Der Spiegelu přitom nyní je, že útokům ze strany USA nečelí jedna soudržná organizace. Ve WTO se naopak střetávají různé zájmy mnoha zemí a dosavadní trend vedl k jejímu upozadění. Zastánci volného obchodu jí již nevěnovali velkou pozornost, protože jejich cílů bylo do značné míry dosaženo. A proti ní stojí ti, kteří bojují proti globalizaci. Nicméně i oni si v poslední době vzali na mušku spíše regionální obchodní dohody typu TTIP či CETA.

Pokud nedojde k reformě WTO, tato organizace podle Spiegelu nakonec skutečně nepřežije. A reforma nepřijde, pokud se na ní neshodnou USA s dalšími zeměmi. Jeden z vrcholných zástupců organizace přitom tvrdí, že „problémy vyvolává jedna země, která by se ráda vrátila do džungle“. WTO přitom podle něj vytváří rovné podmínky pro všechny a je založena na konsenzu 164 členských zemí. Za svůj úpadek si ale podle Spiegelu může zejména sama.

WTO byla založena v roce 1995. Tehdy Spojené státy a další vyspělé země ustoupily rozvíjejícím se ekonomikám snížením tarifů. Výměnou chtěly silnější ochranu duševního vlastnictví a doufaly, že tato strategie zpomalí růst čínského vlivu. Jenže z pohledu USA tato strategie nefungovala a plnou měrou se to začalo projevovat po roce 2001, když Čína vstoupila do WTO.

Čína totiž dokázala plně využít pravidla organizace. Velké tenze například budí i to, že je stále klasifikována jako rozvíjející se země, což jí dává určité výhody. Zároveň ale chce být uznána za tržní ekonomiku, proti čemuž bojují USA i evropské země. Pak by totiž ztratily určité nástroje, jak se bránit státem podporovaným čínským odvětvím a firmám. WTO navíc tíží její velikost a pomalost. Jednání se stávají mimořádně složitá.

Spiegel uznává, že Američané mají ke své kritice WTO částečně dobrý důvod. Pravidla organizace jsou totiž často nejasná, a zejména Čína toho mistrně využívá. Výsledkem jsou neustálé spory, které se musí řešit soudní cestou. Jenže právě tento mechanismus je nyní ohrožen Trumpovou politikou, protože Washington blokuje jmenování nových členů soudního orgánu. Pokud by pak nebylo jak vymáhat dodržování pravidel, celý systém by v podstatě zkolaboval. „V Ženevě ale doufají, že Američané se vrátí zpět ke stolu. S Trumpem, nebo bez něj,“ píše Der Spiegel.

Zdroj: Der Spiegel

 
 

Čtěte více:

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejslabší od října 2016
04.06.2018 11:20
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v červnu pátý měsíc za sebou ...
Trump prý opakovaně hovořil o odchodu Spojených států z WTO
29.06.2018 17:36
Americký prezident Donald Trump opakovaně sdělil představitelům Bílého...
Trump stupňuje tlak na WTO i China Mobile. Akcie na 4letém dně
03.07.2018 8:53
Americký prezident Donald Trump stupňuje tlak na Světovou obchodní org...
Kdo je v obchodní válce nejvíce na ráně? Taiwan a naše ekonomika
06.07.2018 18:17
Globální obchodní tahanice, potyčky a války jsou z evidentních důvodů ...

Váš názor
  • Je to daleko horší
    12.07.2018 12:56

    Zákon džungle už vládne v našem parlamentu. Silnější požírá slabšího, bez ohledu na názor.
    KL
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data