Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo je v obchodní válce nejvíce na ráně? Taiwan a naše ekonomika

Kdo je v obchodní válce nejvíce na ráně? Taiwan a naše ekonomika

06.07.2018 18:17

Globální obchodní tahanice, potyčky a války jsou z evidentních důvodů v popředí zájmu trhů i široké veřejnosti. Nejnovější díl této rozvíjející se ságy se točí kolem výhružek a negativních komentářů amerického prezidenta zaměřených proti Světové obchodní organizaci. Pohledů na to, kdo by eskalaci obchodního „násilí“ odnesl více a kdo méně, je řada. Podívejme se na jeden z těch zajímavějších.

Je zřejmé, že americká vláda si na mušku bere zejména země jako Mexiko, Kanada, Čína a pak celé uskupení sdružené v EU. I bez zdlouhavých analýz je ale evidentní i to, že první vlna potyček by se rychle změnila v řadu druhotných a mnohdy nezamýšlených důsledků. Domino by se pak po výrobních vertikálách valilo po celé globální ekonomice.

Pictet Asset Management přišel před několika dny s odhadem citlivosti různých zemí na globální obchodní frikce. Výsledky jeho práce (nebo spíše práce WTO) jsou shrnuty v následujícím grafu. Ten by měl ukazovat, jak moc je daná země zaháčkovaná v globálních výrobně-obchodních vertikálách. Tato míra participace je konkrétně počítána jako součet zahraniční přidané hodnoty obsažené v exportech dané země a přidané hodnoty z dané země obsažené v exportech jiných zemí. Jinak řečeno, čísla jsou tím vyšší, čím více přidané hodnoty odjinud je v exportech dané země a čím více její přidané hodnoty je v exportech jiných zemí. A naopak.
0

Jak v komentáři ke grafu píší na FTAlphaville, asi nepřekvapí, že na první pozici je Taiwan. Další místa již určitým překvapením být mohou. Alespoň pro ty, kteří nejsou srozuměni s tím, jak moc je otevřená naše (a maďarská) ekonomika. ČR a Maďarsko se totiž s hodně podobnými hodnotami dělí o druhé a třetí místo. Za námi jsou opět borci z Asie, konkrétně Korea, Singapur a Malajsie. Mimochodem Pictet nás podle grafu stále řadí mezi rozvíjející se země. První vyspělou ekonomikou v žebříčku je Irsko, v závěsu za ním se nachází Belgie a Norsko s Finskem.

Kam se naopak vrtnout, pokud bychom hledali zemi/trh s nejmenší citlivostí na praskliny v globálním hodnotovém řetězci? Podle grafu je na tom v tomto ohledu nejlépe Argentina. Sami si ale také hodně vystačí na Novém Zélandu. V Evropě je na tom nejlépe Chorvatsko (každoroční záplava turistů asi na obchodní frikce také nebude tak citlivá). Za pozornost stojí i to, že relativně málo citlivé by z tohoto pohledu měly být i samotné Spojené státy. Tedy země, odkud se zvuk polnice vyzývající k obchodní válce ozývá jako první a nejhlasitější.

Pokud trochu rozvedu svou úvahu z minulého makropříspěvku, pak nejlepším scénářem v této oblasti není vyhnutí se obchodním válkám a návrat k předchozímu „míru“. Je jím hrozbou války vyvolaná eliminace, či alespoň znatelné snížení a vyrovnání existujících cel. O tomto cíli se ale bohužel v Evropě, ani Číně zatím nehovoří. Vše je prezentováno jen jako agresivní a hloupý výpad americké vlády.

Jenže to je krátkozraký přístup, který mylně hází všechny nápady současných amerických (anti)elit do jednoho pytle. Jeho změna by vyžadovala notnou dávku sebereflexe namísto neustálého ukazování prstem a někdy až povýšeneckého nálepkování. Pobrexitový vývoj v EU bohužel spíše ukazuje, že této sebereflexní „komodity“ je na našem kontinentu stále nedostatek. Nicméně pokud se začneme zase bít v prsa a volat, že z Unie odejdeme, měli bychom se v první řadě ujistit, že my jí máme dost.

Ještě krátce k obchodním potyčkám: Pictet ve hře čísel a snaze nějak kvantifikovat dopad obchodních frikcí tvrdí, že 10 % tarify týkající se amerického obchodu by zvedly globální inflaci o 0,7 procentního bodu, snížily korporátní zisky o 2,5 % a PE by kleslo o 15 %. Ceny akcií by tedy korigovaly o 15 – 20 %. Nejvíce by pak trpěly cyklické akcie, čínští exportéři a také „drahé sektory, jako dlouhodobá spotřeba“.

 

Čtěte více:

Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
22.06.2018 18:15
Tezí týkajících se dalšího vývoje na ropném trhu je habaděj. Jednu z t...
V evropské ekonomice to začíná být zajímavé
25.06.2018 18:23
O víkendu jsem si četl tři analýzy investičních bank, každá z nich se ...
Dlouhodobá návratnost akcií bude slušná. Kartami by zamíchala recese, či technologický boom
29.06.2018 18:46
V globální ekonomice je velmi pravděpodobně už hodně dlouho převis zam...
Globální ekonomika a pravé příčiny hrozící obchodní války
02.07.2018 18:13
Jak se bude v delším období vyvíjet situace v americké, evropské a čín...

Váš názor
 • Je to nesmysl
  09.07.2018 6:01

  To, že máme jednu z nejvíce otevrřených ekonomik, vůbec neznamená, že nás hodně ovlivní obchodní válka převážně mezi USA a Asií a západní Evropou. S USA máme obchodní výměnu velmi nízkou, v řádu 5%, a dokonce i výrobní řetězce, do nichž jsme zapojeni, vyvážejí drtivou většinou věcí jinde. Nakonec i Škoda Auto, která tvoří pětinu českého HDP, vůbec do Severní Ameriky nevyváží. Česko by naopak bylo dost dobrým bezpečným přístavem, kdyby se to rozjelo.
  Lumídek
 • Slabost
  08.07.2018 17:25

  No tak to máme dobrý, asi to hezky slíznem jestli se to rozjede. Moc nechápu ambivalentní postoj pana Soustružníka a jemu podobných v EU jako třeba Merkelové, kteří si naivně myslí, že když před siláckými gesty toho narcisty Trumpa strčí hlavu do písku, tak se to samo přežene. Budou zklamaní.
  Ricochet
  • Re: Slabost
   09.07.2018 8:55

   Zřejmě jste vůbec nepochopil, o čem píšu, a následně mi vkládáte "do úst" něco, co vůbec netvrdím.
   JS
Aktuální komentáře
12.12.2019
17:23Trump zastínil ECB. Slova o "velké dohodě" vlila na trh nový optimismus  
16:06Deloitte: Nové byty v Praze na konci října zdražily o 6,1 procenta
14:10TOMA, a.s. – vnitřní informace o koupi podílu ve společnosti Europack a.s.
13:57ECB poprvé s Lagardeovou v čele: V eurozóně se objevují známky stabilizace
12:45Ivanovitch: Rada EU, jak si vydobýt roli na světové scéně
12:00TESLA KARLÍN, a.s. - Zveřejnění pozvánky na valnou hromadu konanou dne 15.1.2020
11:55Investiční tip Orange: Krok za krokem k vyšším tržbám i ziskovosti  
11:32IEA: Ropný trh přes dohodu OPEC+ zůstane nadzásoben
11:09AMISTA investiční společnost, a.s. - COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o doplnění k Výroční zprávě k 31.12.2018
11:07AMISTA investiční společnost, a.s. - INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o doplnění k Výroční zprávě k 31.12.2018
10:31V lehce pozitivní náladě se čeká na ECB a britské volby. Eurodolar drží zisky  
10:26Proti zelené dohodě Komise se staví i Česko, chce prosadit jadernou energii za zelenou
9:44Aramco plní princovo přání: Tržní hodnota přesáhla dva biliony USD, ale nevydržela
9:41Babiš: Chceme uznání jádra a záruku, že můžeme stavět další bloky
9:07Rozbřesk: Britské volby centrem dění na libře i euru, ECB zřejmě lehce sníží inflační výhled
8:56Po Fedu se pozornost vrací k obchodním jednáním...a k britským volbám  
8:28Britové dnes vybírají novou Sněmovnu. Johnson je takřka jistotou, síla jeho většiny otázkou
11.12.2019
22:13Fed s nastavením úroků na delší dobu spokojen
22:00Po zasedání FEDu se indexy zelenaly
17:36Hodnotové a růstové pasti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m