Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podmínky v českém průmyslu mírně vadnou a blíží se mezi růstu a útlumu

Podmínky v českém průmyslu mírně vadnou a blíží se mezi růstu a útlumu

01.11.2018 10:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v říjnu zhoršily. Index PMI klesl na 52,5 bodu ze zářijových 53,4 bodu. Jde o nejnižší hodnotu za téměř dva roky, uvedla dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

"Index PMI klesl na nejnižší hodnotu za bezmála dva roky. Expanze výroby byla v porovnání se začátkem roku jen chabá a objemy nových zakázek vzrostly jen mírně. Hlavním důvodem k obavám je podnikatelská důvěra. Sentiment českých výrobců zůstává nadále dosti beznadějný vzhledem ke zvýšenému napětí na trhu a oslabení automobilového průmyslu. V současném období byly firmy nejméně optimistické od července 2013," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová.

Nové zakázky, které výrobní firmy obdržely, se v říjnu podle průzkumu zvýšily jen mírně a nejslabším tempem v nepřetržitém růstu trvajícím 26 měsíců. Nejpomaleji za téměř dva roky se snížil i růst nových zakázek ze zahraničí. Firmy často uváděly, že ke slabšímu zvýšení nových zakázek přispělo zpomalení v automobilovém průmyslu.


Čtěte více:

Jak fungují ratingové agentury a proč se jich obávat
01.11.2018 5:58
Na ratingové agentury je možné dívat se jako na rádoby strážce finančn...
Na stopě následujícímu prezidentovi ECB. Nová vodítka?
01.11.2018 7:51
Jak se mandát současného prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Mar...
Americký býk stále žije
31.10.2018 21:01
Středeční obchodování v USA se neslo v silně pozitivním duchu. Hlavní ...
Rozbřesk: ČNB dnes zvedne úroky o dalších 25 bazických bodů. Pomůže tím koruně?
01.11.2018 9:13
Ačkoliv Trumpově administrativě slibovala celá plejáda rádoby-analytik...
Forbes: Nejvlivnější ženou ČR zůstává státní zástupkyně Bradáčová
01.11.2018 9:29
Nejvlivnější ženou Česka se v žebříčku časopisu Forbes stala pošesté v...

Váš názor
  •  
    01.11.2018 12:04

    Automobilový průmysl čekají velmi těžké časy. EU příliš rychle utahuje opratě. V současnosti by se po určitou dobu mělo vyrábět co nejvíce aut na CNG, elektrická narazí na trhu na nedostatek baterií (možnosti těžby, výroby). I tak zájem o elektrická auta bude jen zlomkový, lidé velmi brzy přijdou na to, že bez vlastní garáže s nabíječkou se jim to cenově nevyplatí, nehledě na problémy s autem v zimě, kdy topení spotřebuje významnou část kapacity. Takže v těchto ohledech jedná EU slepě, neprozíravě. Problémy masového rozšíření jsou i v nepřipravené energetice, jak u zdrojů, tak v přenosové soustavě. Netřeba připomínat, že zde se uplatní právě jaderný blok, který produkuje bez ohledu na počasí a denní/noční dobu. Vzhledem ke zdražování stále více přetechnizovaných aut brzy odpadnou chudší zájemci o auta do 250 tis.Kč. Nebudou na to mít a ojetiny se pro sankce stále více utahující nebudou kupovat, nehledě na vyšší poruchovost komplikované elektroniky, jež mívá problémy už dříve než po 10 letech. Ještě budeme vzpomínat na starou klasiku. Automobilový průmysl tedy bude ekonomiky zemí stahovat dolů. U nás jsou ještě rezervy ve stavebním průmyslu (který byl za vlády Klause a následovníků téměř zlikvidován). Krize přijde, ale bude to až v období vysokých cen ropy, tak zhruba za 5-6 let, až poptávka převýší nabídku, k tomu se přidá i problém autoprůmyslu. Krize bude vleklá, protože už svět nemá rezervy levné ropy, která dosud pomáhala opětnému růstu. Připravme se na to.
    James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba