Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak vychovat své obyvatelstvo: Level Čína

Jak vychovat své obyvatelstvo: Level Čína

08.12.2018 16:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína má radikální plán jak ovlivnit chování svých 1,3 miliard obyvatel. Chce jim udělit hodnocení na základě toho, jak žijí. Toto hodnocení odráží, jak dobrými (anebo špatnými) občany jsou. Různé verze takzvaného systému společenského kreditu se již testují přibližně v tuctu měst s cílem posupně vytvořit síť, která pojme celý národ.

Kritici tvrdí, že jde o přehnaně tvrdý, vtíravý a zlověstný způsob, jakým může stát jedné strany ovládat své obyvatelstvo. Stoupenci naopak říkají, že to přispěje k ohleduplné, civilizované a právo dodržující společnosti. Vláda varuje: „Ti, kteří porušují právo a ztratí důvěru, za to tvrdě zaplatí.“

Je tomu skutečně tak?

Ano. V roce 2014 vydal čínský kabinet rozsáhlý plán na zavedení celostátního systému společenského kreditu do roku 2020. Místní zkušební verze pokrývají asi 6 % obyvatel a již odměňují slušné chování a trestají to nevhodné. Hlavní město Peking zavede tento program do konce roku 2020. Od roku 2015 se národní síť, která porovnává informace centrální a místní vlády, využívá na to, aby umístila na černou listinu miliony lidí při rezervaci letenek a vysokorychlostní dráhy – jde o součást systému, který by jednoho dne mohl být napojen na program společenského kreditu. Jsou tu ale pochyby o tom, zda Čína bude schopná zavést univerzální systém, anebo jestli místo toho zavede mišmaš několika menších sítí. Prezident Si Ťin-pching chce systém společenského kreditu, který bude pokrývat celou společnost.

Jak to Čína zdůvodňuje?

„Udržovat důvěru je chvályhodné a porušovat důvěru je ostudné.“ To je hlavní ideologie plánu tak, jak byl v roce 2014 navržen. Čína trpí rozbujelou korupcí, finančními podvody a korporátními skandály, jako bylo např. závadné kojenecké. Systém společenského kreditu se tak propaguje jako snaha zvýšit standardy a obnovit důvěru, stejně tak jako způsob jak dodržovat základní zákony, které se často ignorují.

Jak se lidé hodnotí?

To záleží kde. Ve východním městě Chang-čou se mezi přínosné aktivity řadí darování krve a dobrovolnická práce, zatímco porušování dopravních předpisů kreditní skóre jednotlivce snižuje. V Čou-šanu poblíž Šanghaje patří mezi trestané aktivity používání mobilního telefonu nebo kouření během řízení, vandalismus, venčení psů bez vodítka a přehrávání hlasité hudby na veřejnosti. Kredit lze naopak získat v nedalekém I-wu pomoci starším nebo ochranou veřejného majetku a ztratit body za neplacení poplatků za energie, porušování pravidel komunistické strany nebo dopouštěním se podvodů. Kdo tráví příliš mnoho času hraním video her a rozšiřuje „fake news“, může být rovněž potrestán, reportují různá média. Podle Foreign Policy, se rezidentům severovýchodního města Žung-čcheng počítá do oficiálního systému i nelegální rozšiřování náboženství a pomlouvání ostatních na internetu.

Co se stane, když někomu klesne společenský kredit?

Lidem mohou být odepřeny základní služby, může jim být zakázáno půjčovat si peníze. V I-wu se nemohou občané s nízkým společenským kreditem ubytovat v luxusnějších hotelích, kupovat si nemovitosti či luxusní auta anebo posílat své děti do vybraných soukromých škol. Ti, co porušili důvěru, čelí podle vládní direktivy z roku 2016 restrikcím v zaměstnanosti i ve financích.

Je možné se odvolat?

Podle stanov města mají obyvatelé I-wu 15 dní na to, aby se proti informacím úřadů týkajících se kreditu odvolali. Podle případu, který na který jinde upozornila Human Rights Watch, si ale občané nejsou vždy vědomi toho, že jsou umístěni na černé listině. Navíc tato organizace dodává, že náprava chyb je náročná.

Vztahují se pravidla na cizince?

U pilotního nasazení v I-wu byli zahrnuti i cizinci. Špatné skóre kreditu může vyústit v nevydání či neobnovení víz a povolení k pobytu a „zrušení aktivit s cizími měnami“. Cizinci s dobrým skóry mohou užívat benefitů jako preferenčních půjček a víz na více vstupů.

Jakou roli hrají technologie?

Pokrok u velkých dat zjednodušil problém kolace obrovských databází. Tzv. Národní sdílená platforma na kreditové informace, která se používá na zařazení pasažérů aerolinií a drah na černou listinu, sbírá informace z centrální vládních ministerstev i z místních vlád. Regionální úředníci podle místních médií studují, jak aplikovat technologii rozpoznávání obličeje k identifikaci neukázněných chodců a cyklistů, kteří jedou na červenou. Čína již zavedla podobnou technologii v Sin-ťiangu, kde se velice kritizuje zásah proti ujgurským obyvatelům. Systém společenského kreditu je „možná nejprominentnější manifestací“ vládní snahy vynutit si právní, regulatorní a politické procesy skrze aplikaci informačních technologií, napsal Rogier Creemers z Leiden University, expert na čínskou digitální politiku.

Jaká je reakce na kreditní systém?

Ochránci lidských práv to vnímají jako zlověstné opatření v zemi, kde cenzura médií, internetu a umění narůstá a kde tisíce politických a náboženských disidentů bylo v posledních letech uvězněno. Vláda prezidenta Si bude schopná značně rozšířit své znalosti toho, co lidé (a dokonce i cizí firmy v Číně) dělají a co si myslí, napsala Mirjam Messner, šéfka ekonomického a technologického programu při Mercator Institute for China Studies na ChinaFile. Creemers z Leiden University dodává, že systém „je zatím relativně surovým nástrojem“, ale to se může v budoucnosti změnit.

A co v Číně?

Creemers v podcastu Sinica řekl, že proti některým lokálním systémům byl nesouhlas. Zkušební provoz v Suiningu poblíž Šanghaje se zastavil po kritice místních médii, uvedl. Došlo také k určitým odporům, když zákazníci Ant Financial byli nečekaně zlákáni do kreditního a společenského systému nazvaného Sesame Credit. Ale vzdělaní Číňané z města to podle průzkumů německého Mercator Institute for China Studies naopak vnímají pozitivněji. Mnozí systém podporují a vnímají jí ho jako způsob, jak podpořit slušnost ve společnosti a v ekonomice, spíše než narušení soukromí.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

V hlavní roli sociální média. Jak rozhodují o tom, co je správné a co už ne
10.09.2018 13:46
V centrále Facebooku každé druhé úterý a v YouTube každý pátek se schá...
Víkendář: Čínská komunistická totalita dostává nové rozměry
13.10.2018 11:52
Letos v létě se do OSN dostala zpráva o porušování lidských práv v čín...
Čína své neférové obchodní praktiky nezměnila, tvrdí Washington
21.11.2018 9:38
Čína své nespravedlivé obchodní praktiky víceméně nezměnila. Na základ...
Čína, USA a nepříjemné rýmy historie
30.11.2018 18:28
Je otázkou, nakolik na trhy vlastně doléhá přetrvávající obchodní konf...
Čína je zemí prostého monetarismu, optimismus to ale nebudí
03.12.2018 18:11
Je možné, že proběhnutý víkend bude skutečně představovat zlom v probí...

Váš názor
 • Lidi nejsou lůza
  08.12.2018 18:16

  Lidi nejsou lůza ... lidi jsou Vox Populi, chléb a hry v Aholdu a na TV Nova, :-))) proč nechodíš na mejdany :-))) , lidi v celém státě jsou neuvěřitelně nasíření, kdo a proč ty nálady podporuje ??? VERITAS VINCIT ale i STULTIA EST CONTAGIOSA FESTINA LENTE DUM SPIRO, SPERO ba nad vším však vítězí láska , amore mio OMNIA VINCIT AMOR a dokud dýchám, doufám SI VIS AMARI,AMA ................................................................................... Valetudo maximum donum...(Zdraví je největší dar) a já myslel že největší dar je život, jak říká (15 letá) Švédka, nová Johanka z Arku, Vý Bůh kde se vzala, a proč protestuje :-) , :-( za ekologii, říká na co se učit, když se blíží THE END proč by tenhle film měl skončit, Gatesi INDE zaberte, snad na Vás nebudeme dělat další národní sbírky :-))))
  rob
  • UŽ O ČÍNĚ NEPIŠTE
   08.12.2018 18:21

   LIDÉ PAK POCHOPÍ, ŽE TO SAMÉ SE DĚJE U NÁS 150 let, a garantuji VÁM. že už to chápou, to co tady napáchá jedna STbačka SLONKOVÁ, z toho se může vyklubat občanská válka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   rob
   • Re: UŽ O ČÍNĚ NEPIŠTE
    09.12.2018 11:04

    Robe, ty si upadl na hlavu ne? STBák je váš guru Andrej! Slonková byla v roce 1989 ve druhým ročníku střední ekonomické. Ta by to nestihla ani kdyby chtěla ;-)
    lump
 • Čínská elita
  08.12.2018 17:39

  má zatím více trpělivosti s "lůzou". To ta francouzská už mlátí kolem sebe hlava nehlava.
  medvedvsechnosned
  • Re: Čínská elita
   09.12.2018 11:11

   čínská jelita mají takovou trpělivost, že třeba na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 vyjeli na pokojné demonstranty s tankama a zabili 10 tis lidí a o zraněných ani nemluvě. Francouzi zatkli 1000 nejradikálnějších demonstarntů, kteří ničili majetky. Trošku nesrovnatelné nemyslíš? Ty si možná všechno sněd, ale moudrost to nebyla ;-)
   lump
   • lump
    09.12.2018 11:24

    Kapři si sami pod sebou rybník nevypustí a je lhostejno, zda jde o Čínu či Francii. Vše totiž začínání s pohrdáním elit s názory veřejnosti a voličů. A že elity se historicky po staletí a tisíciletí nezajímají o "lůzu" není dáno geografickou polohou. Na politiky je třeba míti malý dvůr a dlouhý bič. A to ve formě přímých voleb, odvolatelností a referend. Jen toho se politici bojí. Vždyť podle článku 2, odstavce 1 naší ústavy platí:"Lid je zdrojem veškeré státní moci;"
    medvedvsechnosned
    • Re: lump
     09.12.2018 12:16

     to seš hodně naivní. Referenda a přímá volba jim vůbec nevadí. Hlasy koupíš za koblihu. Případně si najmeš PR agenturu a ta už ti volby vyhraje. Vidíš to teď u sekty ANO a při přímé volbě prezidenta. Bohužel ta lůza, jak ty říkáš, se nechá velice snadno zmanipulovat ;-)
     lump
     • Za koblihu si hlasy nikdo nekoupil
      09.12.2018 12:42

      ANO se stalo vítězem voleb na základě přesvědčení části voličů o nejmenším zlu tohoto hnutí pro ČR. A to píšu jako nevolič tohoto hnutí a odpůrce jakékoli vlády s oligarchy. Nicméně voliče ANO se snažím pochopit, že po 2 či 3 dekádách stáli o změnu, neboť byli zklamáni prací dosud zavedených stran. Oligarchové se střetem zájmů bohužel mohou řídit vládu, protože legislativě to neodporuje. Voliči rozhodli jak rozhodli a proto můj osobní názor považuji za podružný.
      medvedvsechnosned
      • Re: Za koblihu si hlasy nikdo nekoupil
       09.12.2018 13:48

       ano, ale ti voliči byly přesvědčeni a uvláčeni lživými argumenty a říkáním polopravd a nesplnitelných slibů. Zcela rozumím tomu, že změna potřeba byla. Ale nějak se to vymklo z rukou a byla to změna k horšímu. Hned po prvním období ANO ve vládě, muselo být každému jasné, že tudy cesta nevede. Dřív vlády padaly za desetinu toho co se děje teď a to jsme si o předchozích vádách říkali, že se tam drží zuby nehty. Andrej si udělal z ČR svoji firmu, nic nedodržuje, na konkurenty zaklekává, drobné živnostníky šikanuje brutálním nárustem administrativy a byrokracie. Vyčerpává pro další a další úřady lidi z trhu práce, v době, kdy chybí každá ruka soukromým firmám. Jeho cílem je země plná montoven, naplněná lidmi, kteří nepřemýšlí a za koblihu udělají cokoliv ;-)
       lump
       • lump
        09.12.2018 16:03

        Nebyl to Babiš, kdo udělal z ČR zemi plnou montoven. Montovny vznikaly privatizací, daňovým zvýhodňováním a investičními pobídkami už po roce 1990. Samozřejmě Babiš je oligarcha a upřednostňuje vlastní majetek před jiným. Ostatně to je společné pro všechny oligarchy a nejen pro ně. Vzhledem ke své minulosti není důvěryhodný. Na druhé straně s ním souhlasím v otázce přístupu k migraci a názorem, že musí být ČR více slyšet v EU ať samotnou či v rámci V4. Věřím, že kdyby se mu nejednalo o vlastní prospěch, byl by v přístupu k Bruselu mnohem tvrdší. Ale to je ten nešťastný střet zájmů o kterém již byla řeč. A dotace? Nechť si ty Babišovi Brusel klidně nechá stejně jako dotace jiným. Každý nechť funguje za své a bude klid jak s Babišem, tak s Itálií či Británií. Padni komu padni.
        medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
22.03.2019
9:00Jednání o bankovní dani a snížená cílová cenu ČEZu  
8:55EU27 nevyhověla žádosti Mayové, odklad brexitu musí být kratší
8:35Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě
8:34Americký generál obvinil Google, že pomáhá Číně se zbrojením
5:59Posedlost svazkem, který nemusí fungovat?
21.03.2019
21:01Americké indexy přepisují letošní maxima
18:48Zaděláno na ocelové investiční zklamání?
17:33Jakub Lukáš: Akcie ČEZ vidím do budoucna pozitivně (video)
17:27Akcie v USA startují vzhůru, Evropa přešlapuje, eurodolar se vrací. Doznívá Fed, komplikuje se brexit  
17:22Praha hranici 1080 bodů opět neudržela, akcie Levi Strauss při IPO +30 %  
17:05Summary: Biogen odepsal skoro třetinu hodnoty, Heidelbergcement se snaží udržet zisk pohromadě
15:43Biogen končí studii experimentálního léku proti Alzheimerově nemoci, akcie -28 %
15:21Micron Technology: Žádná katastrofa na čipech se nekoná (komentář analytika)  
14:21Brexit bez dohody = nižší HDP a slabší koruna
14:03BoE: Sazby beze změny, na brexit můžeme zareagovat jakýmkoli směrem  
12:30Dolar si líže rány po včerejším Fedu, výnosy v Evropě klesají, ale akcie zůstávají v klidu  
11:47Finsko musí zneškodnit demografickou časovanou bombu
11:14Levi's se vrací na burzu, hodnota firmy dosahuje 6,6 miliardy USD
10:37Analytik k výsledkům VIG: Nad očekávání dobrá čísla přispěla k zvýšení dividendové politiky  
9:59Webinář Patria Finance: Jak na investice do ETF a z čeho vybírat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tiffany & Co (01/19 Q4)
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
15:00USA - Prodeje starších domů