Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VoxEU: Patří budoucnost státnímu kapitalismu?

VoxEU: Patří budoucnost státnímu kapitalismu?

19.06.2019 6:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Úspěchy čínské a vietnamské ekonomiky vedou k debatě o státním kapitalismu jako o životaschopném modelu dalšího rozvoje. Ekonomové Leonardo Baccini, Giammario Impullitti a Edmund Malesky představují na stránkách VoxEU výsledky své studie, která se zaměřuje na to, jaký dopad mají na celou ekonomiku státem vlastněné společnosti. Klíčovým rysem státního kapitalismu jsou totiž právě tyto společnosti a je proto dobré se ptát, jakou roli skutečně hrají, jak reagují na tržní tlaky a zda jsou překážkou či naopak motorem růstu.

Studie se zaměřuje na období po roce 2007, kdy Vietnam vstoupil do Světové obchodní organizace WTO. Její autoři tvrdí, že poté došlo k významné selekci mezi soukromými firmami. Vstup do WTO také snížil jejich ziskovost a zvýšil průměrnou produktivitu. Ovšem u státem vlastněných firem žádný podobný efekt pozorovat nelze. Studie dodává, že pokud by státem vlastněné firmy byly soukromé, celkové zvýšení produktivity ve vietnamské ekonomice by bylo o 40 % vyšší.

Před vstupem do WTO tvořily státem vlastněné společnosti ve Vietnamu méně než 10 % celkového počtu společností, přítomny ale byly ve všech sektorech a někde tvořily jejich významnou součást. Například ve výrobě elektrické energie představoval jejich kapitál 80 % celkového objemu kapitálu. Vietnamská vláda také tyto firmy používala „jako zdroj daňových příjmů a nástroj redistribuce peněz do chudších regionů“.

Autoři studie poukazují na to, že Vietnam měl při vstupu do WTO slabou vyjednávací pozici. Cla tu pak v průměru klesla z 20 % v roce 2006 na 8 % v roce 2009 a nastal zmíněný selektivní proces, který zmenšil počet soukromých firem a dolehl na jejich ziskovost. U státem vlastněných firem ale žádný vztah mezi cly, ziskovostí a počtem přeživších firem pozorovat nelze.

„Myšlenka, že státní kapitalismus může poskytovat nový model rozvoje, je fascinující a představuje výzvu akademickému výzkumu. Státem vlastněné firmy mohou využívat svou velikost, mají přístup ke státem garantovaným úvěrům a zakázkám, které jim garantují stabilitu v turbulentních dobách. Jenže riziko nízké efektivity a protekčních vztahů může všechny tyto výhody eliminovat. Naše analýza ukazuje, že v případě Vietnamu státem vlastněné firmy vytvářejí vážné překážky pozitivním strukturálním změnám v ekonomice, kterých je třeba na to, aby země těžila ze začlenění do světového obchodu,“ uzavírají autoři studie.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

USA se v něčem podobají spíše Latinské Americe
10.04.2019 5:58
Vztahy mezi korporacemi a státem jsou mnohdy hodně složité. Jak poukaz...
Stiglitz: Kapitalismus může prospívat všem, nyní tomu tak ale není
01.05.2019 6:15
V americké ekonomice nyní panuje nejnižší nezaměstnanost od konce šed...
The Economist: Čeho si zatím kritici kapitalismu nevšimli
29.05.2019 10:59
„Všichni tvrdí, že chodit do práce je utrpením... Lidé nedostávají dos...
Z americko-čínské obchodní války nejvíce těží Vietnam
04.06.2019 8:23
Seznamu zemí, které nejvíce těží z obchodní války mezi USA a Čínou, vé...
Kdo zatím vyhrává v obchodní válce
05.06.2019 16:20
Spojené státy ani Čína to nejsou. Změny v toku zboží, které nastaly v ...

Váš názor
  • Proč je tyhle 2 státy.
    19.06.2019 9:13

    On je státní kapitalismus rozlezený úplně všude. Státní zaměstnanci ovládají firmy přes zákony, ani se nemusí obtěžovat s papírováním v rejstříků, vkladem a nějakou odpovědností. Nestátní majitel firmy je tam jen jako vykonavatel příkazů a když se něco podělá tak je předhozený zaměstnanecké bandě jako viník. A když něco zrovna není populární u nějaké skupinky kamarádů,tak se činnost zlikviduje. Billboardy, chov kožešinových zvířat nebo se zaklekne.
    HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů