Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Čeho si zatím kritici kapitalismu nevšimli

The Economist: Čeho si zatím kritici kapitalismu nevšimli

29.05.2019 10:59
Autor: Redakce, Patria.cz

„Všichni tvrdí, že chodit do práce je utrpením... Lidé nedostávají dostatečné mzdy a jsou vykořisťováni bezohlednými bossy. Jejich budoucnost je nejistá a hrozbou jsou pro ně stroje, které mohou lidi učinit nezaměstnatelnými.“ Píše to The Economist, ovšem s jedním podstatným dodatkem: Podobná tvrzení nejsou opřena o fakta a realitu.

„Většina vyspělého světa se těší bezprecedentnímu růstu zaměstnanosti. A nejenže je práce dost, v průměru jde také o práci lepší. Kapitalismus zlepšuje život zaměstnanců mnohem rychleji než dříve, protože napjaté trhy práce zvyšují vyjednávací sílu lidí. A jeho kritici ztratili kontakt s realitou,“ píše The Economist. Ve Spojených státech se totiž nezaměstnanost pohybuje kolem pouhých 3,6 %, což je nejméně za posledních padesát let. V dalších vyspělých zemích je situace podobná a dokonce i v zemích, jako je Francie, Španělsko a Itálie, se již zaměstnanost blíží úrovni z roku 2005 nebo ji převyšuje.

Tato situace na trhu práce je zčásti dána ekonomickým cyklem, tedy i roky stimulace a oživení, které přišlo po poslední recesi. The Economist ovšem tvrdí, že svou roli hrají i strukturální faktory, jako je vyšší vzdělanost populace, vyšší participace žen či efektivnější trh práce, který těží například z internetových portálů zaměřujících se na nabídku a poptávku po zaměstnání. Svou roli hrají rovněž reformy programů sociální podpory, které již nejsou tak štědré, a zdá se, že lépe motivují lidi k tomu, aby si hledali zaměstnání.

V mnoha zemích tak již politici neřeší vysokou nezaměstnanost, ale zaměřují se na kvalitu zaměstnání, kterou je ale mnohem těžší posuzovat. The Economist ovšem píše, že i zde se realita odlišuje od toho, co tvrdí skeptici. Nedochází například k žádné apokalypse na trhu práce vyvolané novými technologiemi, které by nahrazovaly lidi v jejich zaměstnání. A zaměstnání má nyní větší podíl lidí se střední školou, než tomu bylo v roce 2000.

Zejména levicoví politici, kteří tak rádi kritizují současný kapitalismus, by si tedy měli uvědomit, že jejich pohled často „nesedí na data“. „Život na samotném dně trhu práce určitě není žádnou radostí. Nicméně celkově se situace zlepšuje, a pokud to budeme ignorovat, přijdou intervence, které nebudou nutné a možná dokonce celý pozitivní proces ohrozí... Stále sice není jasné, zda minimální mzda poškozuje nějaké skupiny lidí, například mladé, ale neškodí natolik, aby to bylo patrné na agregátní úrovni,“ uzavírá The Economist.

Zdroj: The Economist

 
 
 

Čtěte více:

Problém kapitalismu a demokracie
03.04.2019 6:32
Je kapitalismus nejlepším ekonomickým systémem? A dostává se do konfli...
USA se v něčem podobají spíše Latinské Americe
10.04.2019 5:58
Vztahy mezi korporacemi a státem jsou mnohdy hodně složité. Jak poukaz...
Stiglitz: Kapitalismus může prospívat všem, nyní tomu tak ale není
01.05.2019 6:15
V americké ekonomice nyní panuje nejnižší nezaměstnanost od konce šed...

Váš názor
 • no malé ale
  29.05.2019 13:04

  jestli ona ta nízká nezaměstnanost je pozitivní, když se prac. místa z produktivní části ekonomiky přesouvají do státního sektoru a do různých dotovaných jako firem, možná by byla lepší +/- 5-6% nezaměstnanost a nižší daně :o)
  Mike
 •  
  29.05.2019 12:07

  By mě zajímalo, jak to soudruzi z onoho plátky s tou vyšší vzdělaností a vyšší participací žen vlastně mysleli. Jakože před 10-20 lety mnoha ženám nebylo umožněno pracovat ? Jim v tom někdo bránil ? A kde to jako bylo ? A lidé jsou dnes vzdělanější ? Nyvšiml jsem si, že by nějak za tu dobu přibylo studentů a vysokých škol. Maximálně se tak studentíci zaměřili z tech. oborů nově na tzv. humanitní vědy (neziskovky všeho druhu). Možná mysleli migranty z Afriky a Blízkého východu, kteří se dobře naučili kvalitně vytěžit evropské sociální systémy.
  Peté13
 • Co to je kapitalismus?
  29.05.2019 11:30

  Používáme-li kapitalismus, ukazuje to, jak hluboce vězíme v marxistickém názvosloví. Přitom základem našeho ekonomického systému není kapitál, nýbrž trh. Rozdíl mezi naším systémem a jinými nespočívá v tom, že existuje a dominuje kapitál. Kapitál v té či oné podobě je základem veškeré ekonomiky. Rozdíl spočívá v tom, že naprostá většina přesunů vzácných statků se odehrává mezi stranami dobrovolně prostřednictívm trhu!
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru