Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Kapitalismus může prospívat všem, nyní tomu tak ale není

Stiglitz: Kapitalismus může prospívat všem, nyní tomu tak ale není

01.05.2019 6:15
Autor: Redakce, Patria.cz

V americké ekonomice nyní panuje nejnižší nezaměstnanost od konce šedesátých let, ale obyčejní lidé si jejích plodů i tak neužívají. Na stránkách The New York Times to tvrdí známý ekonom Joseph E. Stiglitz. Asi 90 % společnosti totiž během posledních 30 let čelilo stagnaci či dokonce poklesu svých příjmů a příčinou je prudký růst příjmové nerovnosti. Navíc platí, že budoucnost mladých lidí stále více závisí na bohatství jejich rodičů. „Tak to ale nemusí jít dál, existuje alternativa a tou je progresivní kapitalismus. Nejde o protimluv, ve skutečnosti je možné využít síly trhů k prospěchu celé společnosti,“ píše Stiglitz. 

Ekonom tvrdí, že v osmdesátých letech proběhly Reaganovy reformy, které omezily schopnost vlády krotit excesy trhu. Byly přitom prezentovány jako něco, co povzbudí celou ekonomiku. K tomu ale nakonec nedošlo a podobný efekt měly podle Stiglitze daňové reformy současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

„Progresivní kapitalismus je založen na pochopení toho, co vede k růstu a zvýšení životního standardu společnosti a je cestou ze současných problémů,“ tvrdí ekonom. Dodává, že životní standard se dlouhodobě zlepšuje díky vědeckému pokroku a pokroku v organizaci celé společnosti včetně posilování vlády práva, institucí a demokracie. Vše pak musí stát na pravdivých faktech, ovšem „Trumpova vláda ohrožuje tyto pilíře ekonomiky a společnosti, protože útočí na samotné základy našich znalostí, odbornosti a instituce, které nám pomáhaly pravdu objevovat.“ 

Spojené státy podle Stiglitze zapomněly, že zdrojem bohatství je kreativita a inovace lidí. Namísto zvětšování celkového koláče tak probíhá boj o to, kdo si z něj utrhne více. Ten je veden například zneužíváním tržní síly nebo získáváním informací neférovými způsoby. K tomuto stavu výrazně přispěli politici, protože „trhy nefungují ve vakuu“, ale mají například svůj regulační rámec. 

Podle Stiglitze se nyní roztáčí negativní spirála, kdy rostoucí nerovnost posiluje politický systém založený na moci peněz, což obratem zvyšuje nerovnost a oslabuje vládu práva. Řešení plyne z této diagnózy: Američané musí pochopit, že vláda hraje v ekonomice nezastupitelnou roli a platí to i o regulaci, která má pomáhat celé společnosti například tím, že zamezuje korporacím zneužívat svou pozici na trhu. Trhy pak samy od sebe nevyřeší problémy, jako je podpora nezaměstnanosti či fungování penzijního systému a potřebné investice do infrastruktury. 

Progresivní kapitalismus má být podle Stiglitze založen na nové smlouvě mezi voliči, jejich politickými zástupci a korporacemi. Stranou bychom naopak podle Stiglitze měli dát „neoliberální fantazii, že nekontrolované trhy přinesou prosperitu všem“. Kapitalismus může přinášet blaho pro všechny, což se dobře ukázalo například v období po druhé světové válce.

Zdroj: The New York Times


 

Čtěte více:

Socialisti miléniálové: Nová levicová doktrína
16.02.2019 12:58
Po kolapsu Sovětského svazu v roce 1991 se zdálo, že závod století o v...
Skandinávský kapitalismus skrývá nejedno překvapení
21.02.2019 16:11
„Většina lidí, kteří dnes tak rádi hovoří o socialismu, nepovažují za ...
Co je na současném kapitalismu špatně?
17.03.2019 15:47
Kapitalismus vcelku náhle viditelně ochořel. Virus socialismu se znovu...
Problém kapitalismu a demokracie
03.04.2019 6:32
Je kapitalismus nejlepším ekonomickým systémem? A dostává se do konfli...
Takhle vypadá budoucnost dopravy. Investic snad ne
25.04.2019 17:59
Jeden z nejznámějších odborníků na valuace a investice Aswath Damodara...
Královna všech spikleneckých monetárních teorií
26.04.2019 17:51
V předchozím příspěvku jsem poukazoval na jedno z častých nedorozumění...
Víkendář: Spojují nás společné evropské hodnoty. Jaké to vlastně jsou?
27.04.2019 9:03
V době, kdy Evropskou unii rozkládají vnější i vnitřní síly, můžeme ča...
Víkendář: Velká brexitovská zrada
28.04.2019 9:09
Zastánci brexitu mohou po neustálých jednáních britských politiků a po...
Babiš připustil zdanění bank, uvažuje i o operátorech
29.04.2019 8:15
Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil zavedení sektorové daně pro banky...
Jaguar chce řidiče odměňovat kryptoměnou za sdílení dat
29.04.2019 8:20
Největší britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) testuje software,...
Když vám všichni radí, abyste nakupovali Amazon...
29.04.2019 10:24
Marketwatch poukazuje na to, že podle průzkumu společnosti FactSet nyn...

Váš názor
 • Zajímavé
  01.05.2019 17:12

  Pan naznačuje že zákonů regulací ubývá a proto bohatí bohatnou a chudí chudnou. V jednom článku majitel prodávající auta po USA co měl české předky ukazoval hromadu papíru co má na povolení prodejny a říkal že kdyby to existovalo kdy děda to zakldádla, tak by nikdy nezačal. Co není zregulované?
  HenryFord
  • Re: Zajímavé
   01.05.2019 17:13

   *zakldádla->zakládal
   HenryFord
 •  
  01.05.2019 9:42

  Příjmová nerovnost je důsledkem buď netržních zásahů a nebo přirozeností trhu. Pokud je přirozená, měl by do ní stát zasahovat jen v naprosto nezbytných případech a co možná nejméně. A je-li umělá, měl by ji stát omezit tím, že liberalizuje trh co možná nejvíce. Problémem ovšem je, že drtivá většina lidí si představuje přesně opačný postup, který ovšem prokazatelně nefunguje. Například dnes máme pracovní právo tak složité, že mu nikdo nerozumí a v drtivé většině případů se zabývá ochranou privilegií, které si ovšem dokáže vymoci jen dobrý právník a nikoli ti, pro které byly údajně zavedeny. Takový systém nic neřeší, jen plýtvá zdroji a způsobuje další problémy navíc. Jako důvod růstu příjmové nerovnosti se uvádí to, že dnešní podnikatelé využívají pokročilé informační technologie, které jim umožňují podstatně lepší a větší přehled nad procesy ve firmě a to dokonce s menším počtem spolupracovníků než kdy dříve. A na tom, není nic špatného. Podtrhněte motivaci firem nasazovat tyto technologie růstem progresivity daní z příjmu a dostanete stagnaci vývoje celé ekonomiky. Stejně tak dnešním nižším vrstvám ve vyspělém světě stagnují dlouhodobě příjmy z toho důvodu, že nejsou vůči stejně kvalifikovaným lidem v rozvojových zemích konkurenceschopní. To opět není chyba podnikatelů ve vyspělém světě. Naopak je to zjevně chyba těch nižších vrstev, které naprosto nutně potřebují vyšší kvalifikaci, aby si pomohly...
  stanislav.hrouzek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data