Spojené státy ani Čína to nejsou. Změny v toku zboží, které nastaly v důsledku obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, zatím nejvíce pomohly Vietnamu. V závěsu jsou Tchaj-wan, Chile, Malajsie a Argentina, říká japonská investiční banka .
Její ekonomové zjistili, že Spojené státy a Čína jednoduše snížily dovoz některého zboží americké, respektive čínské výroby, aby se vyhnuly clům, která na sebe uvalují navzájem. Týká se to hlavně zboží, na které jsou uplatňované nejvyšší tarify. Stejné produkty tedy berou z jiných míst, kde o clech není řeč. Alternativní dodavatele tak americké firmy hledají třeba u elektrických součástek do telefonů, součástí kancelářského vybavení, strojů pro automatické zpracování dat, ale také u nábytku nebo vybavení na cesty.
Konkrétně je tomu tak, že Vietnam a Tchaj-wan těží především z dodatečných vývozů do USA. Chile, Malajsie a Argentina získaly větším prodejem do Číny.
Pětice států, kterým obchodní válka zatím prospívá nejvíce, vyvážejí ve větší míře podle Nomury především následující produkty:
Vietnam: Telefonní části, nábytek, přístroje pro automatické zpracování dat
Tchaj-wan: Díly pro psací stroje, kancelářské přístroje, součásti telefonů
Chile: Měděná ruda, sójové boby
Malajsie: Elektrické integrované obvody, polovodičová zařízení
Argentina: Sójové boby
Vietnamu pozměněný tok zboží mezi dvěma největšími ekonomikami světa přinesl odhadem 7,9 % HDP.

Pro celkový obrázek obchodní války ale toto zjištění ani zdaleka nestačí a celkový ekonomický dopad obchodní války na většinu ostatních zemí bude negativní, upozorňují také experti Nomury.
Spojené státy uvalily 25% clo na čínské zboží za 250 miliard dolarů. Hrozí přitom, že stejný tarif zavedou i na zbylý dovoz z Číny v řádu zhruba 300 miliard dolarů. Peking zvýšil cla na americké zboží za miliardy dolarů.
Nepříznivý efekt může být třeba v podobě zadržování investičních plánů firem kvůli nejistotám v obchodu, nebo v podobě klesající poptávky v USA a v Číně, neboť firmám i spotřebitelům v obou zemích hrozí kvůli clům vyšší náklady.
Zdroje: CNBC