Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průměrná reálná měsíční mzda vzrostla o 4,3 % na 34 105 korun

Průměrná reálná měsíční mzda vzrostla o 4,3 % na 34 105 korun

03.09.2019 9:25, aktualizováno: 3.9. 9:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý oznámil následující údaje o průměrné hrubé měsíční mzdě ve druhém čtvrtletí, která na reálném základě vzrostla o 4,3%. Úřad také zveřejnil medián mezd za druhé čtvrtletí ve výši 29.127 korun, meziročně se zvýšil o 6,9 %. Analytici dotázaní Reuters očekávali ve druhém čtvrtletí růst průměrné reálné měsíční mzdy 4,2%.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos ve 2. čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 34.105 korun. Dvě třetiny zaměstnanců ovšem na tento průměr nedosáhnou. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 14.955 a 55.259 .

Česká národní banka (ČNB) ve své aktuální srpnové prognóze předpokládala za druhý kvartál růst reálných mezd o 4,1%, na nominálním základě pak o 6,9%. Index spotřebitelských cen stoupl ve druhém čtvrtletí o 2,8% po růstu o 2,7% v prvním čtvrtletí.

"Z pohledu mezd se poslední roky vyznačují jejich rychlým růstem. Aktuální meziroční nárůst 7,2% je o tři desetiny procentního bodu nižší než v předchozím čtvrtletí," uvedl Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. "Průměrná mzda dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku 34.105 korun, nicméně na tento průměr dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou," dodal.

Nejvyšší mzdy brali ve druhém čtvrtletí pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví, jejichž průměr dosáhl 63.852 korun. Zhruba o šest tisíc korun nižší byl plat zaměstnanců v informačních a komunikačních činnostech. Na třetím místě je výroba elektřiny, plynu a tepla, kde průměrná mzda činila 47.205 korun.

Naopak nejnižší mzdy jsou v ubytování, stravování a pohostinství. Pracovníci v těchto oborech si ve druhém čtvrtletí vydělali průměrně 19.947 korun. Zaměstnanci v administrativních a podpůrných činnostech brali v průměru 22.654 Kč.

PRŮMĚRNÁ MZDA Q2/19 Q1/19 Q2/18
reálná změna(pct) 4,3 4,7 5,7
nominální změna 7,2 7,5 8,1
celkem (Kč) 34.105 32.485 31.815

Zdroj: Reuters, ČTK

 

 
 

Čtěte více:

Zamrazilová: Držení věku na 65 letech zvýší deficit systému penzí
03.09.2019 8:24
Udržení stropu pro důchodový věk na 65 letech znamená v příštích čtyře...
E15: Hongkongský regulátor schválil vstup Home Creditu na burzu
03.09.2019 8:45
Kotační výbor hongkongské burzy minulý týden schválil záměr skupiny Ho...
Nejistota kolem brexitu a obchodních válek nesrazila futures do červeného
03.09.2019 8:56
Praha včera nakonec skončila den v červené nule, a to i přes slušný rů...
Rozbřesk: Boris Johnson vyhrožuje předčasnými volbami, libra i koruna pod tlakem
03.09.2019 9:13
Brexit v tomto týdnu opět obstarává notnou dávku tržní nervozity. Bori...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y