Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurohold chce nákup bulharských aktiv ČEZ dokončit ještě letos

Eurohold chce nákup bulharských aktiv ČEZ dokončit ještě letos

09.10.2019 16:53
Autor: ČTK

Bulharská společnost Eurohold doufá, že do konce letošního roku získá všechna potřebná povolení, a završí tak smlouvu o nákupu bulharských aktiv české energetické firmy ČEZ za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč). Podle agentury Reuters to dnes uvedl předseda dozorčí rady Euroholdu Assen Christov. ČTK se snaží získat vyjádření společnosti ČEZ.

Eurohold, který působí v pojišťovnictví a správě majetku, se na převzetí bulharských aktiv ČEZ dohodl v červnu. Aktiva zahrnují distribuční společnost, která dodává elektřinu více než dvěma milionům Bulharů, což z transakce činí politicky citlivé téma. Dohodu ještě musí schválit bulharský antimonopolní úřad a energetický regulátor.

"Očekáváme, že antimonopolní úřad smlouvu schválí během příštích 25 dnů," uvedl Christov. Loni v červenci antimonopolní úřad znemožnil prodej předchozímu zájemci, bulharské firmě Inercom.

Eurohold plánuje transakci financovat pomocí vlastního kapitálu a úvěru od dvou velkých bank. Firma tyto banky odmítla jmenovat, podle zdrojů Reuters jsou to Deutsche Bank a Nomura.

Bulharský finanční regulátor letos zahájil prověrku finanční situace Euroholdu s tím, že distributoři elektřiny jsou součástí klíčové infrastruktury spojené s národní bezpečností. Závěry prověrky ale zatím nezveřejnil.

ČEZ minulý týden uvedl, že si bulharská aktiva ponechá, pokud tamní úřady jejich prodej opět zablokují. "Nechceme nijak předjímat rozhodování bulharského antimonopolního úřadu. Nevidíme však žádné překážky, které by z pohledu soutěžního práva bránily schválení transakce. Společnost Eurohold v Bulharsku v současné době nevlastní žádná energetická aktiva, situace na bulharském energetickém trhu by se proto prodejem našich aktiv společnosti Eurohold nijak nezměnila," řekl ČTK místopředseda představenstva společnosti ČEZ Tomáš Pleskač.

V případě Inercomu bulharský antimonopolní úřad argumentoval tím, že transakce by mohla firmě pomoci získat na bulharském trhu dominantní postavení, což by mělo negativní dopady na hospodářskou soutěž. Kupní smlouvu podepsanou loni s Inercomem ukončil ČEZ letos v dubnu.

Nová strategie ČEZ, schválená letos v červnu, počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na moderní energetické služby ESCO, které chce ČEZ naopak rozvíjet doma i v zahraničí.


Čtěte více:

Babiš: MF bude prodeji Počerad věnovat zvýšenou pozornost
30.09.2019 8:28
Ministerstvo financí jako majoritní akcionář firmy ČEZ sleduje dění ko...
Politické strany vidí budoucnost Česka v jaderné a zelené energii
03.10.2019 17:16
Politické strany, zastoupené nyní v Poslanecké sněmovně, vidí praktick...
ČEZ představí plán postupného útlumu výroby elektřiny z uhlí
04.10.2019 8:25
Energetická společnost ČEZ představí na dnešní konferenci v Praze svůj...
ČEZ plánuje prodat Počerady a do 2040 odstavit skoro vše uhelné
04.10.2019 11:37
Energetická společnost ČEZ plánuje nyní prodat hnědouhelnou elektrárnu...
ČEZ: Pokud úřady zablokují prodej, bulharská aktiva si necháme
04.10.2019 15:17
Energetická společnost ČEZ si ponechá svá bulharská aktiva, pokud tamn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y