Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Dimon: Centrální banky přifukují bublinu na státním dluhu, záporné sazby „neskončí dobře“

    Dimon: Centrální banky přifukují bublinu na státním dluhu, záporné sazby „neskončí dobře“

    23.01.2020 16:39
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Jamie Dimon nemůže o negativních úrokových sazbách v Evropě a Japonsku anebo o veřejné politice ve Spojených státech během posledního desetiletí říct nic moc pozitivního.

    Šéf banky JPMorgan Chase během rozhovoru ve středu se CNBC ostře kritizoval politiku negativních úrokových sazeb přijatou v Evropě a Japonsku. Dále dodává, že ekonomický růst v USA by mohl být téměř dvojnásobný, kdyby vládní politika byla lepší.

    „Jedinou věcí, ze které mám obavy, jsou záporné úrokové sazby, QE a rozdíl mezi cenami akcií a cenami dluhopisů a výnosy a podobně. Je to jeden z největších experimentů všech dob a stále nevíme, jaký bude konečný výsledek ... Znáte někoho, kdo si skutečně koupil dluhopis s negativní úrokovou sazbou? Kupujícími jsou centrální banky a pojišťovny nebo indexové či pasivní fondy. Nikdy bych si nekoupil dluhopis se záporným úrokem, ledaže bych k tomu byl donucen. Z historického pohledu, když vidíte něco takového, nemusí to nutně skončit dobře,“ vyjádřil se Dimon.

    Poté se zaměřil na americké federální fiskální a jiné hospodářské politiky. "Za posledních 11 let jsme měli asi 23% růst," řekl. "Měli jsme mít 40 plus, což by bylo normální. Byla to naše vlastní špatná politika infrastruktury, politika pracovních dovedností, soudní spory, regulace, daně, z čehož se něco podařilo napravit,“ co vedlo k tak pomalému růstu, dodal.

    Dimon také varoval, že americká a globální ekonomika jsou náchylné k prudkému nárůstu inflace, který by mohl centrální banky překvapit.

    "Největším překvapením by byla inflace, jakákoli inflace ve Spojených státech." Lidé si myslí, že centrální banky po celém světě si mohou dělat, co chtějí. Ale nemohou,“ uvedl během rozhovoru na Světovém ekonomickém fóru v Davosu ve Švýcarsku.

    "Budou muset být reaktory, a ne pouhými aktéry, pokud jdou následky určitým směrem.“ Rovněž uvedl, že politika negativních sazeb zvyšuje ceny státních dluhů, protože centrální banky skupují státní dluhopisy, aby snížily úrokové sazby. Na otázku, zda ve finančních aktivech vidí nějaké bubliny, řekl: „pouze ve státním dluhu.“

    Prezident Donald Trump zastává na záporné úrokové sazby opačný názor a zdá se, že povzbuzuje Fed, aby přijal politiku v reakci na Evropskou unii, Japonsko a další hospodářské soupeře.

    "Jsme nuceni konkurovat národům, které mají záporné sazby, něco velmi nového," řekl Trump během svého pterního projevu v Davosu. "To znamená, že jim za půjčování peněz platí, což je něco, na co bych si velmi rychle zvykl. Miluju to."

    Zdroj: MarketWatch


     

     
     

    Čtěte více:

    Řecko právě přestalo být dluhopisovým vyděděncem
    09.10.2019 12:57
    Řecký přerod z vyvrhele dluhopisových trhů v jednoho z členů evropskéh...
    Studie: Záporné úrokové sazby mají smysl
    27.11.2019 13:17
    Vážné propady v ekonomice si obvykle vyžadují podporu měnové politiky ...
    Dánsko našlo lék na zombie, funguje i při záporných sazbách
    06.01.2020 13:43
    Teorií o tom, jak negativní úrokové sazby poškozují ekonomiku, je nes...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    16:40Prezident Pavel vetoval spornou novelu rozpočtových zákonů
    16:28Alphabet čeká klíčová zkouška. Investoři chtějí vidět návratnost investic do AI  
    16:27AMD investuje do firmy Anthropic až pět miliard dolarů, Antropic od AMD koupí čipy
    15:01Moneta by měla pokračovat v růstu. Klíčovým tématem bude kapitál a výplata akcionářům  
    13:29Autonomní agent AI se při bezpečnostním testu vymkl kontrole, uvedla OpenAI
    13:15Za Starmera vedl obranu, nyní bude Healey šéfem britské státní kasy. Investoři tak sází na vyšší výdaje na obranu
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování
    11:10Zatímco se čeká na Google, ropa poskočila výš a opatrnost se vrací  
    8:56Rozbřesk: O neudržitelnosti nízkých cen potravin v ČR
    8:50Babiš otevřel debatu o cukrové dani. Trhy sledují také Írán, léky a energetiku  
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)