Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny kávy rostou poté, co ji lidé začali pít doma

Ceny kávy rostou poté, co ji lidé začali pít doma

16.04.2020 17:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Ceny kávy v posledním měsíci vzrostly. Globální karanténa podnítila panické nákupy, jak lidé chtěli mít dostatečné zásoby této suroviny. Výhled na ceny této komodity ale není zdaleka jistý. Futures na květnové dodávky benchmarkové arabica kávy v New Yorku za poslední měsíc narostly o 15 % a obchodují se kolem 1,20 USD za libru.

Toto vyšplhání cen kávy přichází po několika měsících kolísání. 5. února dosáhly futures nejnižší hodnoty kolem 97 centů za libru, když volatilní akciové trhy odrážely rozsáhlou paniku ohledně koronaviru. Ceny se však od té doby odrazily a 25. března dosáhly futures na kávu 1,29 USD, čímž z únorového minima vzrostly o 30 %.

futures káva  

Zdroj: Reuters

Nákupní horečka

Spotřebitelská poptávka po kávě neklesla, a to navzdory pandemii, která pomohla zvýšit cenu této komodity, uvedli Maximillian Copestake a Steve Pollard z Marex Spectron. "U mnoha jiných komodit, jako jsou kovy nebo ropa, došlo k určitému výraznému snížení poptávky - to není případ kávy," řekl Copestake, výkonný ředitel evropského prodeje kávy. "Právě došlo k přechodu od jednoho typu spotřeby k jinému - ze spotřeby mimo domov na domácí spotřebu."

Pražírny převážně zásobující podniky, jako jsou kavárny, bary a restaurace, podle Copestaka zaznamenaly „podstatný a významný“ dopad ve všech regionech. Ale ti, kteří prodávali převážně prostřednictvím supermarketů pro domácí spotřebu, však zaznamenali prudký nárůst poptávky, když karanténní opatření vyvolala paniku. "Lidé plní své spíže a udržují je plné, i nadále chodí nakupovat," řekl Copestake pro CNBC.

Dodavatelské řetězce byly přerušeny

Karanténa ovlivnila proces dodávání kávy spotřebitelům na straně nabídky, řekl Copestake, ale produkt byl nakonec stejně dodán. "Protože káva je potravina a i když je země v karanténě, lidé pracující v dodavatelském řetězci jsou považováni za klíčové pracovníky," řekl. "Z právního hlediska tedy každý v dodavatelském řetězci může pokračovat v práci, může pokračovat ve sbírání kávy, mletí kávy, jejím zpracování, balení a přepravování."

Lodní trasy byly také přerušeny od té doby, co vypuknutí koronaviru vedlo ke karanténě v Číně na konci roku 2019. Copestake a Pollard varovali, že problémy s dopravou mohou být z dlouhodobého hlediska problém. "Data naznačují, že pokud potřebujete kávu vyvézt, můžete ji vyvézt." Ale ta data jsou zpožděná, takže i když tomu tak mohlo být až do minulého týdne, může se to změnit,“ uvedli.

Silný americký dolar

Ceny ovlivňují i další faktory. Copestake a Pollard uvedli, že doposud během celého kávového roku, který končí v září, silný americký dolar držel ceny níže. Zemědělci v zemích jako Brazílie byli ochotni prodávat zásoby kvůli dobrým směnným kurzům. "Takže máte situaci, kdy futures (ceny) jdou nahoru a jejich měny se značně znehodnocují, takže (brazilští zemědělci) využívají výhod a prodávají budoucí dodávky," uvedli.

Kávový rok 2019/2020 byl, co se produkce týče, v deficitu a zásoby z předchozího roku, který byl naopak v přebytku, se vyčerpaly. "Nyní, jak se bude blížit konec roku, se deficit projeví a ceny se budou hýbat výš," dodali.

Výhled cen

Podle Copestaka a Pollarda je velice diskutabilní, co by se mohlo stát s cenami kávy, jakmile koronavirus přejde a karanténa se zruší. "Nevíme, zda veškerá spotřeba lidí, kteří již nechodí do Starbucks ani na kávu, vykompenzuje ekvivalentní zvýšení domácí spotřeby,“ uvedli.

„A v určitém okamžiku začnou spotřebitelé vyčerpávat vlastní zásoby a přestanou chodit nakupovat do supermarketu. Domníváme se, že to bude pravděpodobně někdy v roce 2020/2021 - takže další poptávka, kterou v současné době vidíme, příští rok na trhu pravděpodobně opět klesne.“

Zdroj: CNBC

 

Čtěte více:

Žně ve zlatých ETF?
26.02.2020 12:59
Epidemie koronaviru zvedá zájem o zlato. Dalšímu růstu nevadí ani to,...
ČEZ získá kontrolu na těžbou lithia u Cínovce. Beneš vidí ziskovou příležitost pro Severočeské doly
27.03.2020 8:19
ČEZ se po důkladném posouzení projektu těžby lithia na Cínovci rozhodl...
Bloomberg: Na trhu je nedostatek nejžádanějších zlatých cihel
02.04.2020 16:51
Růst poptávky a potíže způsobené krizí kvůli šíření koronaviru způsobi...
Cena zlata se vyšplhala nejvýše od roku 2012
15.04.2020 8:19
Cena zlata se včera vyšplhala na zhruba 1747 dolarů (téměř 43.000 Kč...

Váš názor
 • Krvavá káva
  20.04.2020 8:31

  Business s kávou považuji za jeden s nejvíce vykořisťovatelských, co na téhle planetě je. Není nad to plantážníkům hodit pár suchých z nosu a prodávat to v hezkých dózičkách jako luxusní produkt střední zápaďácké třídě. I ty cibetky to moc nechápou. A nic na tom nezměnilo ani tažení Fair trade, které považuji za jedno z největších chucpe, co kdo mohl vymyslet. Ale kávu budu pít samozřejmě dál.
  Ten, který tančí s papoušky
 • Šikovní
  20.04.2020 7:56

  Lidé jsou šikovní, když už umí pít kávu doma. Za pár let se naučí i stavět huhuláka a pít doma kofolu a fernet.
  Lumídek
  • Re: Šikovní
   20.04.2020 8:32

   Nejlepší je, když Starbucksčanovi člověk ukáže českého turka. Dorazit ho lze turkem do skla. :)
   Ten, který tančí s papoušky
   • Přesně tak
    20.04.2020 8:36

    A pak o nás Češích takoví uhlazení Starbuxáři říkají, že máme pro turky a araby nedostatek tolerance. To říkají ti praví. ;-)
    Lumídek
 •  
  17.04.2020 8:15

  Ja piju jen kvalitni sypany caj, a zasoby mam porad dostatecne. Kafe me tedy moc netrapi :) Starbucks porad moc nechapu co na tom predrazenym kelimku lidi maji, nejspis jen kult; ani by me neprekvapilo, kdyby se poptavka po kafi ve SBUX po koronaviru uz neobnovila na uroven pred nakazou a redukovaly provozovny.
  Ai-kun
  •  
   20.04.2020 8:33

   Taky jsem to kdysi nechápal. Ale pak jsem si fakt chtěl dát kafe a Starbucks byl zrovna při ruce a byl jsem spokojený. Poptávka-nabídka.
   Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y