Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Pandemie je pro energetiku největší šok za 70 let

IEA: Pandemie je pro energetiku největší šok za 70 let

30.04.2020 10:14
Autor: ČTK

Pandemie nemoci covid-19 představuje pro světovou energetiku největší šok za více než 70 let. Ve zprávě nazvané Global Energy Review 2020 to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po energiích by podle ní letos mohla kvůli karanténním opatřením klesnout až o šest procent, tedy více než za finanční krize v roce 2008. Agentura upozorňuje na úbytek skladovacích kapacit pro ropu a navrhuje, aby přední producenti zvážili další snížení těžby.

Výsledkem slabší poptávky po energiích zřejmě bude pokles emisí uhlíku až o osm procent, což je šestkrát více než v roce 2009.

Osmiprocentní pokles emisí oxidu uhličitého znamená šestkrát větší úbytek než ten, který v roce 2009 následoval po světové finanční krizi. Tehdy ubylo 400 milionů tun emisí. Tuto prognózu agentura považuje za umírněnou.

"Je to historický šok pro celý energetický svět. Za současné bezprecedentní zdravotní a hospodářské krize prudce klesá poptávka po všech palivech, zejména po uhlí, ropě a zemním plynu. Za nevídaného úbytku spotřeby elektřiny se drží pouze obnovitelné zdroje energie," konstatoval šéf IEA Fatih Birol.

"Zatím je příliš brzy na to, aby se daly vyhodnotit dlouhodobé dopady, ale energetické odvětví, které vzejde z krize, bude jiné než to, které do ní vstoupilo," dodal šéf agentury.

Nejvíce se zatím koronavirová krize projevila na poptávce po uhlí, která se v prvním kvartálu meziročně snížila o osm procent. Stejný pokles prognózuje IEA i na celý letošní rok. Agentura také očekává, že poptávka po zemním plynu letos klesne o pět procent.

Zatímco poptávka po elektřině se v prvním čtvrtletí snížila o 2,6 procenta, výroba energie z obnovitelných zdrojů se ve stejném období zvýšila o tři procenta. IEA má za to, že do konce roku dosáhne podíl obnovitelných zdrojů elektrické energie 30 procent. V prvním čtvrtletí se blížil 28 procentům.

Agentura varovala, že dohoda o snížení těžby ropy, kterou uzavřela skupina OPEC+ ve snaze vyrovnat produkci s poptávkou, nemusí být úspěšná. Skupina OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední producenty v čele s Ruskem. Řešením by podle agentury mohla být dohoda o výraznějším snížení těžby.

Agentura také upozorňuje, že ubývá skladovacích kapacit pro vytěženou ropu. "Za současného tempa na trhu s ropou se můžeme dočkat toho, že v polovině června budou skladovací kapacity ve světě už plné," konstatoval Birol, podle kterého se tento problém nejmarkantněji projevuje v Severní Americe.

V prvním čtvrtletí klesla poptávka po ropě o pět procent, za celý rok by se mohla snížit až o devět procent.

Skupina OPEC+ se tento měsíc dohodla, že v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. Podle analytiků však dohoda není dost výrazná na to, aby odstranila převis nabídky nad poptávkou. "Vyzývám je, ať zváží další snížení (těžby)," vzkázal Birol hlavním producentům ropy.


Čtěte více:

O2 uspořádá místo klasické valné hromady hlasování per rollam. Zde jsou podrobnosti
30.04.2020 8:47
Tuzemský mobilní operátor O2 kvůli koronaviru namísto klasické prezenč...
Rozbřesk: Fed čeká oživení U, co nového dnes představí ECB?
30.04.2020 9:10
Jak se dalo očekávat, tak Fed svou politiku na dubnovém zasedání nikte...
Maloobchodní tržby v Německu klesly nejvíce od roku 2007
30.04.2020 9:36
Tržby německých maloobchodů se v březnu ve srovnání s předchozím měsíc...
Analytik Patrie: Rozhodující bude reálný vývoj úvěrové kvality Erste v blízkých čtvrtletích
30.04.2020 9:38
Bankovní skupina Erste představila dnes před otevřením trhů výsledky z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.11.2025
12:05Robotaxi dosáhlo bodu zlomu, zní z Baidu. Čínská expanze do zahraničí je agresivnější než u americké konkurence
11:32Rolls-Royce SMR postaví ve Walesu modulární reaktory s výkonem 1,5 gigawattu
10:52Nvidia dokázala trhy otočit k růstu. Dnes jsou na programu data z trhu práce  
10:49Google otevřel největší vývojové a designové centrum pro umělou inteligenci mimo Spojené státy. Je na Tchajwanu a doprovodí jej další investice
10:39Šéf Nvidie Huang spekulace o AI bublině odmítá. Vytasil tři argumenty
9:15Rozbřesk: Veřejný dluh má podle MMF dosáhnout v následujících letech nejvyšších hodnot od roku 1948
8:49Silné výsledky i výhled Nvidie, Meta ztrácí svého hlavního AI vědce, evropské futures svítí zeleně  
8:11Colt CZ zvýšil za tři čtvrtletí výnosy a výrazně i zisk, mírně reviduje výhled
19.11.2025
22:40Uklidnění pro trhy? Nvidia doručila a hlásí, že cloudové grafické procesory jsou vyprodané
22:00Končí korekce na akciových indexech v USA?  
17:13Rozmohly se nám tady hned dva nešvary
15:02Může financování mohutných investic do AI přinést problémy?
13:24Goldman Sachs: Trhy čeká další pokles, výsledky Nvidie rozhodnou
11:46Inflace v EU v říjnu zpomalila na 2,5 procenta, v Česku naopak zrychlila
11:29Dokáže Nvidia přinést na trhy nový optimismus?  
11:21"Jak jde Nvidia, tak jde trh." Výsledky společnosti určí v období negativní nálady další směr
10:17Nizozemsko ruší kontrolu nad Nexperií. Konec sporu odblokuje automobilový průmysl
9:57FRESH živě: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
8:55EPH Financing CZ, a.s.: TotalEnergies a EPH zakládají společný podnik
8:47GEVORKYAN potvrzuje růstový výhled, MONETA naposledy s dividendou a trhy čekají na Nvidii  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
USA - Maloobchodní tržby, m/m
USA - Prodeje nových domů
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Prodeje starších domů