Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo

Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo

29.09.2020 11:58
Autor: ČTK

 Ekonomická nálada v eurozóně v září po poklesu vinou koronaviru znovu vzrostla. Zlepšila se více, než se čekalo, i když stoupla méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z dnešních údajů Evropské komise (EK). Optimisticky vidí situaci především sektor služeb. Index na září vystoupil na 91,1 bodu ze srpnových 87,5 bodu.

Indikátor tak překonal očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters jeho zářijovou hodnotu odhadovali v průměru na 89 bodů. V červenci byl index na 82,4 bodu.

Lepší náladu mají především firmy podnikající ve službách, které se na tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny podílejí zhruba ze dvou třetin. Jejich očekávání vystoupila na minus 11,1 ze srpnových minus 17,2 bodu.

Souhrnný index nicméně zůstává pod úrovněmi z období před příchodem koronavirové krize. Začátkem letošního roku se hodnota indexu pohybovala nad 100 body, zatímco v dubnu kvůli obavám z hospodářských dopadů koronaviru sestoupila až na 64,9 bodu.

Ukazatel ekonomické nálady v září vzrostl i v celé Evropské unii. Podle komise už vymazal 70 procent poklesu z doby jarní krize.

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí klesla proti prvním třem měsícům roku o rekordních 11,4 procenta, zejména kvůli omezením spojeným s šířením nového koronaviru. V České republice byl hospodářský propad mírnější.


Čtěte více:

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v srpnu zpomalil
03.09.2020 11:23
Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v srpnu zpomalil a v sektoru sl...
Šéf ESM: Evropské ekonomiky se plně nezotaví před rokem 2022
15.09.2020 17:33
Evropské ekonomiky se pravděpodobně nevrátí dříve než v roce 2022 na ú...
Natixis: Komu monetární politika bere a komu dává
22.09.2020 13:29
Francouzská banka Natixis se ve své nové analýze zaměřuje na redistrib...
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
23.09.2020 11:19
Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, proto...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data