Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Dufek: Nákupy v obchodech dál pozvolna narůstají

Petr Dufek: Nákupy v obchodech dál pozvolna narůstají

07.09.2021 9:34
Autor: Petr Dufek, ČSOB

I červencová čísla z maloobchodu potvrdila, že ochota nakupovat tuzemským spotřebitelům nechybí. Oproti červnu se tak tržby obchodníků zvýšily o půl procenta (po očištění) a meziročně jsou tak vyšší o necelých šest procent (přesněji o 5,8 %). S ohledem na vývoj v předchozích měsících to není nijak překvapivý výsledek, který by svědčil o nějaké nákupní horečce nebo naopak o velkých obavách z budoucnosti.

Když se podíváme na meziroční očištěná čísla, tak asi nepřekvapí, že dál se velmi dobře vede internetovým obchodům. Meziročně byly jejich tržby v červenci o necelých 24 % výše. Jak potvrzují poslední měsíce, virtuální obchody nepřicházejí o zákazníky ani po otevření kamenných prodejen. Mohou tak proto dál posilovat svoji pozici a ukrajovat si větší díl na celém trhu.

1

Pokud se podíváme na sortiment, který spotřebitelé v posledním měsíci nakupovali výrazně více než loni, tak jednoznačně vede elektronika a vybavení domácností. Slabší to bylo tentokrát u volnočasového zboží, které svůj boom zažívalo na jaře. Mírný útlum nyní zaznamenaly rovněž obchody s oblečením a obuví, nicméně hned po rozvolnění si obchodníci přišli na své a v červenci reálně prodali asi tolik zboží jako ve stejném období loňského roku.

Celkově se ukazuje, že reálná spotřeba v ekonomice narůstá tempem přiměřeným vývoji kupní síly. Samozřejmě spotřebitelé realizují i některé dříve odložené nákupy, nicméně o žádné přehnané nákupní horečce se mluvit nedá. Současně přetrvává obliba internetových obchodů, na které si lidé zvykli a neodvracejí se od nich ani v době, kdy mohou zase volně nakupovat v kamenných obchodech.

Nepříjemností, se kterou se spotřebitelé musí v posledních měsících potýkat, je omezená nabídka některého dováženého zboží. Ať už jde o elektroniku nebo třeba nábytek. Globální logistika drhne, navíc i zdražuje, a naděje na rychlé zlepšení zatím vidět není.


Čtěte více:

Petr Dufek: Spotřebitelé se vracejí do obchodů
05.08.2021 9:55
I další měsíc po rozvolnění byl ve znamení vyšších spotřebitelských ná...
Provozní zisk Zalanda klesl, tržby splnily odhady. Akcie odepisují přes 7 procent
05.08.2021 13:12
Provozní zisk největšího internetového prodejce textilu v Evropě Zalan...
Akcie Sainsbury's, do které investoval Křetínský, prudce rostou. Řeč je o možném převzetí velkou zahraniční firmou
23.08.2021 13:18
Akcie britské společnosti J Sainsbury, která provozuje supermarkety Sa...
Maloobchodní tržby v eurozóně se v červenci překvapivě snížily, lidé méně nakupovali přes internet
03.09.2021 12:33
Maloobchodní tržby v eurozóně se v červenci překvapivě snížily, pokles...
Obchodníkům v červenci rostly tržby pomaleji. Nákupy přes internet neztratily na oblibě
07.09.2021 9:15
Tržby tuzemských obchodníků, očištěné o kalendářní vlivy, se v červenc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
13:45Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data