Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Viceguvernér ČNB Frait: Nelze vyloučit snížení sazeb v listopadu nebo prosinci. Rozvolňování měnové politiky však bude pomalé a postupné

Viceguvernér ČNB Frait: Nelze vyloučit snížení sazeb v listopadu nebo prosinci. Rozvolňování měnové politiky však bude pomalé a postupné

19.09.2023 11:33
Autor: Jaroslav Máca, Patria Finance

Čeští centrální bankéři mohou zvážit snížení úrokových sazeb již tento rok, nicméně každé monetární uvolňování bude „velmi opatrné“ a pravděpodobně bude probíhat pomalejším tempem než investoři očekávají, řekl viceguvernér Jan Frait.

Bankovní rada ČNB bude příští týden do podrobna projednávat strategii pro budoucí snižování sazeb, základní úrokovou sazbu tak téměř jistě ponechají na 7 %, nejvyšší úrovni za poslední dvě dekády, uvedl Frait v pondělním rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Dodal, že i kdyby bankovní rada odsouhlasila snížení sazeb na následujícím jednání, tak materializace sázek peněžního trhu očekávající snížení o přibližně 70 bps tento rok je „velmi nepravděpodobná“.

„Dovedu si představit, že v listopadu nebo prosinci bychom mohli být v situaci, kdy budeme mít vysokou míru důvěry v prognózu a dezinflační trendy, a pak nelze vyloučit, že by bankovní rada mohla souhlasit se snížením sazeb ještě v tomto roce,“ uvedl Frait. „Nejsem schopen předpovědět, nakolik je to pravděpodobné.“

Centrální banka se snaží najít rovnováhu mezi stagnující ekonomikou a potenciálními inflačními tlaky plynoucími z napjatého trhu práce a nedávného oslabení měny. Přestože očekává přiblížení růstu cen do blízkosti 2% inflačního cíle začátkem příštího roku, bankovní rada chce ponechat monetární politiku relativně restriktivní po delší dobu, aby si byla jistá, že inflace zůstane nízká, uvedl Frait.

cnb

Zdroj: Bloomberg

Připojil se k dalším hlasům v centrální bance, které zdůrazňují potřebu vyhnout se prodlužování více než 4 roky trvajícímu období, kdy inflace přesáhla 2 % - před rokem vrcholila na 18 % - což je nejhorší krize životních nákladů za poslední tři desetiletí.

"Naše primární zaměření je aktuálně na inflační očekávání a očekávání ohledně úrokových sazeb, které naznačují relativně utaženější měnovou politiku, než ukazují některé standardní modely,“ uvedl Frait s tím, že by byl méně znepokojený podstřelováním inflačního cíle po nějakou dobu než riskovat, že se inflace dostane nad tuto hranici, zejména v důsledku domácích faktorů souvisejících se spotřebitelskou poptávkou.

Až rozvolňování měnové politiky začne, bude „pomalé a postupné“, prohlásil Frait, čímž naznačil, že se Česko vyhne skokovému snižování sazeb podobnému snížení o 75 bps v Polsku tento měsíc.

„Poměrně napjatý“ trh práce v kombinaci se slabší než očekáváno korunou a dražší ropou jsou pro-inflační rizika, které odůvodňují pozdější a opatrnější uvolnění, než naznačuje prognóza centrální banky, uvedl viceguvernér.

Silnější koruna by pro centrální banku byla „vhodnější“, uvedl. Ale nedávné znehodnocení koruny je normální ve světle znaků zhoršující se ekonomické situace v Česku a Německu, jeho hlavním obchodním partneru.

I když bude bankovní rada přesvědčená, že se inflace vrátí k cíli, bude podle Fraita současně věnovat velkou pozornost, zda investoři sdílejí tento názor a zda se domnívají, že měnová politika zůstane dostatečně restriktivní i v budoucnu.

„Budeme velmi opatrní,“ řekl Frait. „Jsme v období, kdy je měnová politika opět více uměním než vědou. Psychologie je v této situaci velmi důležitá a centrální banky, včetně té naší, se budou ze všech sil snažit posílit svou důvěryhodnost.“

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Jestřábi znovu vítězí: ECB zvyšuje sazby na 4,0 %
14.09.2023 15:32
Evropská centrální banka dnes v souladu s naším očekáváním zvýšila svo...
ČNB od října snižuje sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu na dvě procenta
14.09.2023 17:29
Sazba proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu se od...
Guvernér ČNB Michl: Inflace bude do konce roku mezi 7 a 9 procenty. Z přísné politiky nepolevíme
18.09.2023 8:32
V první polovině příštího roku čeká Česká národní banka (ČNB) nízkou ...
Jan Bureš: Výrobní ceny v průmyslu lehce nad odhadem, zemědělská produkce zlevňuje rychleji
18.09.2023 11:57
Výrobní inflace průmyslu v srpnu skončila nad odhadem trhu i ČNB a př...
Výroba aut do konce srpna stoupla o 17 procent na 922.446 vozů
18.09.2023 17:05
Výroba osobních aut v Česku za osm měsíců meziročně vzrostla o 17,1 pr...
ČEZ znovu prodlouží termín pro nabídky na blok v Dukovanech
19.09.2023 8:02
Energetická společnost ČEZ znovu prodlouží termín pro podání finálních...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.10.2025
21:01Americké trhy s vidinou obchodní dohody mezi USA a Čínou na historických maximech  
17:36PODCAST Týdenní výhled: Jednání USA – Čína se slibně posouvají, Fed sníží sazby a reportovat bude celý Big Tech  
16:26Zlato a vysoké vládní dluhy – pět scénářů
15:13Vyjednávání Trump – Xi: Vzácné zeminy pod drobnohledem
15:11Dvojité K vyjednává se čtyřmi C: Costu Coffe chce z rukou Coca-Coly získat KKR
14:08USA a Čína dosáhly průlomu v obchodních jednáních. Trhy reagují růstem
13:52Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o předčasném splacení emise dluhopisů
12:21Posun ve vyjednávání pozitivně naladil Asii i Ameriku, zatímco Evropa zaostává  
11:24Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zlepšila
11:05Evropa pod lupou. Co tento týden čekat od ECB a vývoje v eurozóně  
9:13Rozbřesk: Slabá americká inflace a slabý dolar - jak dopadne do střední Evropy?
8:53Růst akcií v Tokiu, hrozby z Moskvy, cla z Washingtonu  
6:06Tři dividendové akcie, které si podle Simpsona zaslouží pozornost
26.10.2025
14:35Po několika desetiletích přichází revoluční změny v peněžním systému
8:14Víkendář: Kdy se akciová bublina stává hrozbou pro celou ekonomiku? Jak je tomu nyní?
25.10.2025
17:56Fidelity International: Nová éra globálního nedostatku úspor?
8:09Víkendář: Když čističi bot dávají tipy na akcie, je čas se z akciového trhu stáhnout…
24.10.2025
22:03Americké akcie rostly, trh reagoval na mírnější inflaci a silné výsledky firem  
17:17Obchodované společnosti v příliš drahé akcie nevěří?
16:44Ruská centrální banka snížila úrokovou sazbu o půl bodu na 16,5 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
BioMarin Pharmaceutical Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Cadence Design Systems Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Nucor Corp (09/25 Q3, Aft-mkt)
Waste Management Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
13:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
19:00Deutsche Boerse AG (09/25 Q3)
21:05Whirlpool Corp (09/25 Q3)