Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Tomáš Vlk: ČNB snížila sazby o 50 bps. Koruna se nemá o co opřít a má prostor dále oslabovat

08.02.2024 18:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka dnes rozhodla o snížení sazeb o půl procentního bodu (50 bps) a koruna prudce oslabila. "Mírná většina trhu sázela před dnešním rozhodnutím na snížení sazeb o čtvrt procentního bodu, menšina včetně nás na půlbodové snížení," uvádí hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk. "ČNB vyslala silný holubičí signál už tím, že pro toto rozhodnutí hlasovalo šest členů bankovní rady a jeden člen hlasoval o ještě silnější snížení, a to o 0,75 procentního bodu," upozornil Tomáš Vlk. Jak komentuje novou prognózu ČNB, další výhled sazeb či vyhlídky pro českou korunu?

Další videorozhovory Patria.cz naleznete na Youtube kanálu Patria.cz.

 
V rámci prognózy si je centrální banka jistější dalším snižováním inflace, a to ke konci roku na 2,5 %. Spolu s tím zároveň zhoršila prognózu pro růst ekonomiky, kdy se HDP má letos zvýšit pouze o 0,6 %.

Tyto podmínky hovoří pro poměrně výrazné snižování sazeb, a to podle prognózy a výhledu na tříměsíční PRIBOR až pod 3 %, podotýká hlavní analytik. Ve skutečnosti ale toto snižování nemusí být tak významné, dodává. Guvernér Michl naznačil, že se sazby budou nacházet nad hodnotami, které implikuje základní scénář nové prognózy. "V našem výhledu počítáme se snížením sazeb až na 4 % v závěru roku, ale i to znamená, že v několika nadcházejících zasedáních bude potřeba snížit sazby rychlejším tempem, jako dnes o 50 bazických bodů," říká Tomáš Vlk.

Koruna na dnešní rozhodnutí zareagovala oslabením skoro o 1 % vůči dolaru i euru a vypadá to, že se momentálně nemá o co opřít a má prostor dále oslabovat, pokračuje analytik. Politika ČNB se dává do kontrastu s politikou ECB a Fedu - zatímco české sazby klesají rychle dolů, Fed a ECB s nastartováním cyklu čekají a začnou snižovat sazby až v červnu. "A pokud si k tomu přidáme slabá čísla z české a německé ekonomiky, zůstává výhled pro korunu negativní. Bude-li kurz koruny slábnout výrazněji, může se tak pro ČNB stát zpětně argumentem, proč sazby nesnižovat tak rychle," uzavírá Tomáš Vlk.

 

Čtěte více:

Dominik Rusinko: ČNB šlape na plyn a snižuje sazby o 50 bazických bodů
08.02.2024 16:42
Česká národní banka dnes v souladu s naším očekáváním snížila základní...
Koruna dostala zásah od ČNB. Rychlé snižování sazeb kontrastuje s politikou západních bank
08.02.2024 17:44
Bankovní rada ČNB snížila sazby o 50 bazických bodů. To čekala těsná ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.03.2026
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko
11:26Po růstu se dnes trhy opět zhouply níž, Írán tlumí nadšení  
10:26Írán chce zpoplatnit cestu Hormuzským průlivem
10:23ČEZ, a.s.: Novým členem představenstva zvolen Ondřej Landa
9:54ČNB podle Michla nesmí podcenit dopady války v Íránu, má být připravena zvýšit sazby
9:53Nová cílová cena ČEZ: Restrukturalizace jako katalyzátor výnosu pro akcionáře?  
9:18KARO Leather loni zvýšila tržby o 23 procent, letos začne se zpětným odkupem akcií
8:56Rozbřesk: ECB je připravena zvýšit úrokové sazby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (02/26 Q1, Bef-mkt)
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university