Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Růst japonské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí překonal očekávání

    Růst japonské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí překonal očekávání

    17.02.2025 10:57
    Autor: ČTK

    Japonská ekonomika v závěru loňského roku rostla mnohem rychleji, než se předpokládalo. Těžila z vyšších podnikových výdajů a překvapivého růstu soukromé spotřeby. Japonská vláda dnes oznámila, že hrubý domácí produkt (HDP) se ve čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 2,8 procenta. Růst tak zrychlil z revidovaných 1,7 procenta ve třetím čtvrtletí a výrazně překonal očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters předpovídali zpomalení na jedno procento. Japonsko je čtvrtou největší ekonomikou na světě.

    Údaje podpořily očekávání, že japonská centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Analytici nicméně upozorňují, že k růstu HDP zčásti přispěly bonusy vyplácené v závěru roku, jež podpořily domácí spotřebu, a pokles importu, který zlepšil výsledek zahraničního obchodu.

    Nižší dovoz by podle analytiků mohl signalizovat slabost domácí poptávky. "Podrobné údaje naznačují, že ekonomika není tak silná, jak ukazuje celkové číslo," uvedl ekonom Kazutaka Maeda ze společnosti Meiji Yasuda Research Institute.

    Soukromá spotřeba, která se v Japonsku na celkové ekonomické aktivitě podílí více než polovinou, se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila o 0,1 procenta, ačkoli analytici čekali pokles o 0,3 procenta. Tempo růstu nicméně zpomalilo z 0,7 procenta ve třetím čtvrtletí.

    Japonský ministr hospodářství Rjosei Akazawa uvedl, že postupné oživování japonské ekonomiky by mělo pokračovat. "Je však nezbytné mít na paměti dopad pokračujícího růstu cen potravin a dalšího zboží denní spotřeby na spotřebitelské výdaje," dodal.

    Analytici poukazují rovněž na hrozbu, že zahraniční obchod Japonska negativně ovlivní plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na zavádění cel. Spojené státy jsou největším zahraničním trhem Japonska a na celkovém japonském exportu se podílejí zhruba pětinou, napsala agentura Reuters.


    Čtěte více:

    Trump se sejde s Putinem, Musk představí nejchytřejší AI a v USA se dnes neobchoduje
    17.02.2025 8:55
    Dnes se na amerických a kanadských trzích neobchoduje kvůli svátku Dne...
    Rozbřesk: Český pracovní trh pozvolna ochlazuje, koruna se slabým dolarem na pozitivní vlně
    17.02.2025 9:19
    Český pracovní trh pozvolna ochlazuje, jak ostatně ukázaly i poslední ...
    Hypomonitor: Objem hypoték v lednu klesl meziměsíčně o pět pct na 22,6 mld. Kč
    17.02.2025 10:12
    Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.07.2026
    17:03Umělá inteligence, nebo budovatelský boom v Číně: Kolik by to vlastně mělo vynášet?
    15:14Balistické rakety mění podobu válek. Nové zbrojní závody otevírají příležitosti i pro obranný průmysl
    14:48De Beers za zlomek původní hodnoty. Anglo American jedná o prodeji diamantového impéria
    13:32SK Hynix roste rekordním tempem, ale trhu to nestačí. AI lídr doplatil na přehnaná očekávání  
    12:37Klid na Blízkém východě skončil a SK Hynix nepřesvědčil. Čeká se na Fed a velký tech  
    11:23Morgan Stanley radí vsadit na kombinaci kvality a dividendy
    9:33Rozbřesk: Rozhodnutí Fedu v mlze, aneb dokáže Warsh zpacifikovat ostatní, aby sazby nezvedli?
    8:49Erste výrazně zvyšuje ambice, Íránský konflikt se znovu vyhrotil a SK Hynix zklamal  
    6:04Je Musk zodpovědný vůči AI, ale hovoří nezodpovědné nesmysly o Evropě?
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba