Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA zavádí cla na Mexiko a Kanadu, navýšily cla pro Čínu a zastavují vojenskou podporu Ukrajině. Evropské futures jsou hluboko v červeném

USA zavádí cla na Mexiko a Kanadu, navýšily cla pro Čínu a zastavují vojenskou podporu Ukrajině. Evropské futures jsou hluboko v červeném

04.03.2025 8:33
Autor: Redakce, Patria.cz

JP Morgan zvýšila cílovou cenu pro Erste Bank. GEVORKYAN pokračuje v akvizicích. Spojené státy zavedly cla na dovoz z Kanady a Mexika, což vyvolalo odvetná opatření. Trump také zastavil vojenskou podporu Ukrajině. OPEC+ zvýší od dubna produkci ropy, což způsobilo pokles cen. Tesle prudce poklesly prodeje na severoevropských trzích. A evropské futures jsou v červeném.

Futures na evropské akciové indexy: Euro Stoxx 50 -1,2 %, FTSE 100 -0,6 % a DAX -1,0 %.

JP Morgan dále drží na Erste Bank doporučení „Overweight“ a zvyšuje cílovou cenu na 67 EUR z 63 EUR.

GEVORKYAN pokračuje v realizaci akvizic v Itálii a úspěšně integroval závody práškové metalurgie v Polsku a Švédsku. Očekává pozitivní dopad na tržby ve výši 12-14 milionů euro ročně a diverzifikaci portfolia zákazníků.

Spojené státy dnes zavedly cla ve výši 25 procent na dovoz z Kanady a Mexika a zároveň o deset procent zvýšily cla Číně minutu po půlnoci místního času (6:01 SEČ). Čína v reakci oznámila, že od 10. března zavádí odvetná cla v rozmezí 10 až 15 procent na některé americké produkty. Kanadský premiér Justin Trudeau o několik hodin dříve uvedl, že jeho země ode dneška zatíží 25 procenty dovoz z USA v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů (téměř 2,6 bilionu korun). Trump cla vůči Kanadě a Mexiku zdůvodnil tím, že do USA z těchto zemí stále proudí drogy, zejména syntetický opioid fentanyl. Původně chtěl dovozní poplatky zavést již od února, o měsíc je však odložil s tím, že obě sousední země mají šanci učinit kroky proti pašování drogy a pro ochranu hranic. Trump zavedení cel okomentoval slovy, že "už nezbývá žádný prostor" pro dohodu o clech pro Kanadu a Mexiko.

Trump se také rozhodl veškerou vojenskou podporu aktuálně mířící na Ukrajinu zastavit po páteční roztržce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, po níž v Bílém domě sešlo s očekávaného podpisu smlouvy o využívání ukrajinských nerostných surovin Spojenými státy. Vedení Ukrajiny musí Trumpa přesvědčit, že chce jednat o míru, aby dodávky zbraní obnovil, píší média.

Lídři arabských zemí se mají sejít v Káhiře, aby podpořili plán obnovy Gazy, a čelili tak Trumpovým kontroverzním myšlenkám. Izrael obnoví ofenzivu v Gaze za 10 dní, pokud bude bezvýchodná situace s Hamásem ohledně nového návrhu příměří přetrvávat, uvedla televize N12.

OPEC+ v dubnu zvýší produkci ropy o 138 000 barelů denně, což překvapilo trhy a způsobilo pokles cen ropy. Rozhodnutí, které přišlo po tlaku Trumpa na snížení cen ropy, znamená začátek plánu na postupné obnovení produkce 2,2 milionu barelů denně do roku 2026.

Tesle v únoru meziročně prudce poklesly prodeje na severoevropských trzích a ve Francii. Automobilce se tak v těchto zemích výrazně snížil podíl na trhu. V Norsku, Dánsku a Švédsku šlo přitom v letech 2023 a 2024 o zdaleka nejprodávanější automobilovou značku. Analytici za poklesem popularity vidí politické působení generálního ředitele Elona Muska, který je blízkým spolupracovníkem Donalda Trumpa a v Evropě podporuje směry považované za krajně pravicové, uvedla agentura Reuters. V Norsku, Švédsku i Dánsku se tak prodeje Tesly propadly za Volkswagen a Toyotu.



 

Čtěte více:

MakroMixér s Tomášem Weissem: Ztrácí Evropa amerického spojence a jaké to má ekonomické dopady?
03.03.2025 15:56
Ztrácí Evropa v trumpovské Americe svého klíčového spojence? Jak má E...
Týdenní výhled: Evropské zbrojaře nakopla politika. Přijdou nová cla, nebo další odklad?
03.03.2025 12:19
První březnový týden začíná dalším velkým třeskem pro evropské zbrojař...
GEVORKYAN pokračuje v akvizicích napříč Evropou
04.03.2025 8:15
GEVORKYAN pokračuje v realizaci akvizic v Itálii a úspěšně integroval ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2025
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU
14:09Traders Talk: Alphabet září, Tesla zklamala a 3+1 akcie, které teď sledovat
12:38Technická analýza: Deutsche Bank na vzestupu, akcie míří na desetileté maximum  
11:50Analytik Jakub Blaha k Intelu (-7 %): Pod novým CEO zatím nejeví žádné známky obratu  
11:05Akcie Intelu v pre-marketu klesají. Firma není na výrobu AI produktů připravená
11:03Evropské akcie ztrácejí, americké se ještě rozhodnou o směru  
10:39Puma očekává, že letos skončí ve ztrátě, akcie padají o 18 procent
10:29Jakub Blaha: Newmont hlásí rekordní volný peněžní tok navzdory nižší produkci  
8:56Volkswagen hlásí pokles zisku, Škoda jede na plný plyn
8:51Rozbřesk: ECB bude velmi opatrná směrem k dalšímu poklesu sazeb
8:49Trump nechce odvolat Powella, ale dál tlačí na pokles sazeb. Provozní zisk Volkswagenu klesl o třetinu a futures jsou smíšené  
6:33To poslední, co potřebujeme, je kontinuita v americké centrální bance
24.07.2025
22:02Boční trend po silném růstu na akciích v USA  
17:29Trhy proti Fedu – někdy spíše standard

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data