Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - video

MakroMixér s Tomášem Weissem: Ztrácí Evropa amerického spojence a jaké to má ekonomické dopady?

03.03.2025 15:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Ztrácí Evropa v trumpovské Americe svého klíčového spojence? Jak má EU spolupracovat v obranné politice, proč to zatím moc nefunguje a jaké ekonomické souvislosti budou mít plánované vyšší výdaje na obranu? Hostem aktuálního dílu podcastu MakroMixér je Tomáš Weiss, profesor Katedry evropských studií Fakulty sociálních věd UK, expert na zahraniční a bezpečnostní politiku.



Jakou reakci na trzích vyvolávají jednání USA s Ruskem o Ukrajině?

V médiích to byla o poznání větší bouře než na trzích – viděli jsme určitý pohyb na euru vůči dolaru, ani rizika na dluhopisových trzích zásadně nenarostla, vstupuje do tématu Jan Bureš. K okamžité dramatické reakci tedy nedošlo, dlouhodobě to ale může být další díl do skládačky nárůstu nejistot.

„Na jednu stranu se nic strašného neděje, na druhou čelí evropský byznys celé řadě nejistot – na prvním místě nejistoty spojené s obchodními válkami, regulatorní nejistota spojená s tím, jak bude vypadat green deal a zelená tranzice. Je to něco, co ovlivňuje investiční plány podniků. V neposlední řadě jsou to bezpečnostní rizika, která ovlivňují rozhodování o tom, kde investovat, jak moc v rámci velkých nadnárodních skupin,“ zmiňuje Jan Bureš s tím, že z řady firem vnímá, že investiční plány jsou v mnoha případech připraveny, ale kvůli nejistotě jsou pozdržovány. „Nechce se jít do velkých rozhodnutí v takovéto chvíli,“ dodává Jan Bureš.

Co v tomto směru čekat od českých i evropských politiků? O tom je nový díl podcastu MakroMixér, jehož hostem je profesor Tomáš Weiss z katedry evropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Chybí větší leadership, který nejistoty dokáže odstraňovat – odkud kam se jde, jaký je směr. Navýšení výdajů na zbrojení, jasné kontury konkrétního plánu, to je něco, na co ten byznys čeká,“ předává slovo Jan Bureš s tím, že v první linii jde o velké země, ideální by to bylo ve všech.

Jsme ve válce, ať chceme, nebo ne

Weiss na začátku zdůrazňuje, že současná válka na evropském kontinentě není občanskou válkou, jako tomu bylo například v bývalé Jugoslávii, ale mezistátní agresivní válkou. "Máme válku mezistátní, tu úplně nejklasičtější, tu agresivní válku, kde jeden stát zabírá území jiného státu," říká Weiss. Tento konflikt podle něj zásadně mění vnímání politiků a jejich priority. I když Česká republika není přímo zapojena do bojů, profesor Weiss upozorňuje, že jsme ve válce, protože Vladimir Putin prohlásil, že je ve válce s námi. "To, že my nechceme být ve válce, neznamená, že válce nebudeme, když s námi ve válce chce být ta druhá strana," vysvětluje Weiss. Tato situace podle něj ovlivňuje nejen ekonomiku, ale i dlouhodobé priority a směřování státu.

Role Spojených států a Donalda Trumpa

Weiss se dále zaměřil na roli Spojených států a Donalda Trumpa. Podle něj je americký zájem stále mít spojence v Evropě, ale Trumpův styl politiky a loajalita jeho administrativy představují riziko. "Já se popravdě bojím víc toho, že Amerika imploduje dovnitř, než že by Amerika udělala nějaké vědomé rozhodnutí stáhnout se z Evropy," říká Weiss. Weiss varuje, že podřízení dlouhodobých amerických zájmů krátkodobým zájmům Donalda Trumpa může mít vážné důsledky. "Za pět, deset let můžeme vidět obrovskou ztrátu vlivu Spojených států ve světě na úkor Číny a jiných aktérů," varuje.

Weiss dále rozebírá otázku, jakým způsobem by měla Evropa zajišťovat svou bezpečnost. Podle něj je důležité, aby Evropa našla vhodnou platformu pro svou obranu, ať už to bude evropský pilíř NATO, Evropská unie nebo koalice ochotných. "Forma je vlastně sekundární," říká. Weiss nicméně zdůrazňuje, že stažení Spojených států z Evropy není v jejich zájmu. "Donald Trump to nechce a Kongres schválil rezoluci, která výslovně říká, že Spojené státy nebudou vystupovat ze Severoatlantické aliance," vysvětluje. Podle něj si mnoho amerických politiků uvědomuje, že výsledek války na Ukrajině ovlivní postavení Spojených států ve světě a jejich schopnost konkurovat Číně.

Obchodník versus uvažování v miléniích

Profesor Weiss upozorňuje také na roli Číny v současné geopolitické situaci. Čína se podle něj chová zdrženlivě a nehlasuje s Ruskem v OSN, na rozdíl od USA, což ukazuje na její strategické uvažování. "Evropané Čínu také potřebují, pokud nás Američané nechají ve štychu," dodává Weiss. „Trumpovu politiku chápu v tom krátkodobém kontextu. On prostě přestřelí, je jako vyjednavač ve smyslu vlastně velmi jednoduchého byznysu, ani ne jako nějakého nadnárodního koncernu. On v tomto ohledu vlastně není byznysman, je spíš jako obchodník. Vidí ten okamžitý zisk a samozřejmě řekne dobře, tak tohle je naše cena. A počítá s tím, že se bude smlouvat a že dostane trošičku míň. V té zahraniční politice, v tom strategickém kontextu, kde Čína uvažuje v miléniích, to prostě znamená dlouhodobou velkou ztrátu,“ myslí si Weiss.

Budoucnost Ukrajiny

Profesor Weiss se také zamýšlí nad budoucností Ukrajiny a nutností silného příměří. "Silné příměří musí obsahovat bezpečnostní záruky Ukrajině, aby bylo zřejmé, že Rusko konflikt znovu neobnoví," říká. Podle něj by tyto záruky měly zahrnovat přítomnost evropských nebo amerických vojáků na Ukrajině a členství Ukrajiny v NATO. „Za mě silné příměří určitě a jednoznačně musí garantovat, že Ukrajina nebude za čtyři roky prostě znovu obsazena,“ doplňuje Weiss.

Evropská obrana

V rozhovoru s bezpečnostním expertem Tomášem Weissem zazněly obavy ohledně budoucnosti evropské obrany a závislosti na USA. Diskutovalo se o nákupu amerických stíhaček F-35 a možných rizicích. „Spojené státy mají zájem, aby jejich spojenci používali jejich zbraně, ale politické změny mohou ovlivnit dodávky i podporu,“ upozorňuje Weiss.

Dalším klíčovým bodem diskuse byla efektivita vojenských investic v Evropě. Analýzy ukazují, že evropské státy utrácejí na obranu značné částky, avšak kvůli roztříštěnosti vojenského průmyslu jsou jejich výdaje méně efektivní než v USA. „Američané mají dva druhy tanků, Evropané jich mají sedmnáct. To komplikuje interoperabilitu, logistiku i výcvik,“ upozorňuje Weiss. Řešením by mohlo být větší sjednocení vojenských zakázek a lepší koordinace mezi členskými státy EU a NATO.

Weiss se také vyjádřil k možnosti společného financování obrany, například formou společného dluhu, jaký byl využit během pandemie. I když politická vůle pro takový krok není jednoznačná, tlak na efektivnější investice do obrany roste. Evropa se tak ocitá na křižovatce – buď posílí vlastní vojenské kapacity a spolupráci, nebo zůstane nadále závislá na proměnlivé politice Spojených států.

Proruské nálady

Podle Weisse se jedná pořád ještě o kontroverzní téma. “Není to jen o tom, že musíte být nutně proruští. Máte státy, které jsou neutrální a nechtějí se na něčem podílet, aby to jejich neutralitu nekompromitovalo,” vysvětluje politolog s tím, že i tahle případná spolupráce bude nutně mimo standardní evropské struktury. “Dovedu si představit, že se k tomu využijí spíše alianční struktury, tzv. koalice ochotných.” K roli České republiky zůstává Weiss optimistický, sice nikdy nebudeme hrát hlavní roli, ale budeme součástí, protože český obranný průmysl není slabý a je to v jeho zájmu.

Síla evropského obranného průmyslu

“Airbus, Rheinmetall jsou velké firmy s globálním dosahem a jsou konkurenceschopné v některých oblastech globálně.” U českých firem v minulosti převládaly obavy z mezinárodní spolupráce, protože dodávaly spíš to klasické staré železo. “To už teď není, protože právě to staré železo je v kurzu,” uvádí Weiss. Pak máme spoustu firem, které se nepovažují za obranný průmysl, zboží dvojího užití. „Vidíme to na Ukrajině, celý segment dronů není z definice obranný, ale dají se lehce militarizovat, radarové technologie jakbysmet k ochraně vzdušeného prostoru.“

Tahouni v Evropě

“Tradičně se jedná o Německo, Francii, Itálii, Španělsko nebo Švédsko.” A pak samozřejmě Velká Británie, u níž zůstává otázkou do jaké míry se tohoto bude účastnit, jak si to politicky Starmer dokáže prosadit, dodává odborník na Univerzitě Karlovy. “Je tam každopádně vidět posun, že se Britové cítí být opět součástí Evropy.”

Česko podle Weisse nebude následovat případ Slovenska. Jakkoliv totiž dominuje politická rovina, jsou podle něj v Česku politici, kteří velmi slyší na případné byznysové zájmy tuzemského obranného průmyslu bez ohledu na ideologické směřování.

Benefity 3 % na obranu

Politolog nastiňuje možnost, že v rámci druhotných efektů by se část zvýšených výdajů na obranu vrátila skrze větší příjmy do státního rozpočtu. “Ale nevrátilo by se všechno, český byznys nedokáže produkovat celý segment potřebných věcí, které by se nakupovaly v zahraničí,” vysvětluje expert. “To byl právě tradičně problém obecně evropského trhu, kdy státy nakupovaly doma, a mohly nakupovat doma, i když to nebylo nutně dlouhodobě efektivní,” uvádí Weiss s tím, že naopak v USA v 90. letech proběhla obtížná restrukturalizace obranného průmyslu, kdy zanikla spousta menších firem. “Vznikly konglomeráty, které známe doteď: Lockheed Martin či Boeing.”

Rezervy Spojených států

Občas zahlédnu zprávy, jak rychle Čína dokáže stavět letadlové lodě, což třeba USA nedokáží, říká Weiss. “Hodně se mluví o datech, umělé inteligenci, kde ale úplně neznáme stupeň vývoje Číny vzhledem k tamnímu režimu, o případném vojenském dopadu je teď obtížné spekulovat.”

Paralely s 30. lety minulého století

Historické paralely jsou vždy problematické, upozorňuje politolog. Geopolitická situace je zkrátka jiná, máme jiné aktéry, jinak si uvědomujeme, co se děje. V konečném důsledku „dvakrát nevstoupíš do stejné řeky“, chováme se i s vědomím toho, co se stalo v 30. letech, vysvětluje Weiss. “Do té doby neexistovalo slovo "appeasement", dnes již dobře známe jeho důsledky a hraje roli při rozhodování politických aktérů.

Stejně tak se mluví o Mnichovu 1938 a Mnichovu 2025. Nabízí se to, byť je to trochu levné, dodává expert. Weiss se vice obává vnitropolitického vývoje, do jaké míry ten vývoj v USA, jakási imploze institucí by mohla vypadat podobně jako přechod od demokratické Německé republiky k autoritářskému Německu. Otázka je, kde se přesně nacházíme, co se týče kvality a stability institucí, rovnováhy moci, uzavírá Weiss.

Výstupy z podcastu MakroMixér naleznete na Patria.cz a Hlidacipes.org a samotné podcasty ve službách Spotify, Apple Podcasts, YouTube (Music) či SoundCloud. Podcast MakroMixér pravidelně vybírá tři důležitá ekonomická témata, ve druhé části vyzpovídává zajímavé a chytré hosty. Zaposlouchejte se!

MM

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Evropa se bude muset bránit sama? Dluhopisy oslabují, akcie Rheinmetall (+8 %) na vrcholu
17.02.2025 11:10
Po víkendové mnichovské bezpečnostní konferenci se Evropané ještě více...
FX Strategie: Eurodolar vyhlíží parlamentní volby v Německu a výsledek americko-ruských jednání o míru na Ukrajině
19.02.2025 13:04
Eurodolar se od začátku února stabilizoval v rozmezí 1,03-1,04 a vedle...
Téma Ukrajina: Putin ocenil jednání, Trump osočil Zelenského, ten jej vidí v bublině
19.02.2025 16:33
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle tiskových agentur „vysoce oc...
Klíčová otázka úvodu týdne: Jak trhy zareagují na šarvátku v Bílém domě a další jednání o Ukrajině
03.03.2025 8:35
Před víkendem se odehrála schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university