Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF dnes navrhne prodat 3% podíl v Transgasu ve veřejné soutěži

MF dnes navrhne prodat 3% podíl v Transgasu ve veřejné soutěži

12.03.2003 8:39
Autor: 

Dnes bude vláda na své pravidelné schůzi jednat mimo jiné o prodeji zbylého tříprocentního podílu v Transgasu. Návrh ministerstva financí počítá s privatizací formou obchodní veřejné soutěže. Podle zdrojů z FNM však bude prodej obtížný, neboť majoritní vlastník zatím zájem neprojevil a ostatní seriózní investoři nemají důvod do firmy vstupovat.

následuje úplné znění komentáře MF k návrhu na prodej zbylého podílu v Transgasu
Vláda České republiky svým usnesením ze dne 17. prosince 2001 č. 1342 vybrala za vítěze veřejného výběrového řízení na určení nabyvatele 96,99 % akcií společnosti Transgas, a.s., v držení Fondu národního majetku ČR (dále jen „Fond“) společnost RWE Gas AG (dále jen „RWE“), která nabídla kupní cenu ve výši 3,63 mld. EUR. Tato kupní cena byla uhrazena dne 16. května 2002.

V současné době je tedy v držení Fondu 3,01 % podíl na základním kapitálu společnosti Transgas, a.s. Protože se jedná o tzv. „strategickou společnost“, měla tato účast spolu s některými ustanoveními kupní smlouvy uzavřené Fondem se společností RWE zajišťovat v přechodném období po prodeji podílu 96,99 % akcií společnosti Transgas, a.s., kontrolu Fondu (státu) nad děním ve společnosti (účast zástupce státu v dozorčí radě, zákaz převodu akcií a podstatné části majetku, atp.) a umožňovat svolávat valnou hromadu.

Nyní, jeden rok po realizaci prodeje 96,99 % akcií společnosti Transgas, a.s., je Ministerstvo financí názoru, že výše uvedená státní účast nemá již ekonomické ani strategické opodstatnění a je možným a vhodným zdrojem pro privatizační příjem státu.

Jako optimální způsob privatizace uvedeného podílu akcií společnosti Transgas, a.s., se jeví jednokriteriální obchodní veřejná soutěž, a to zejména z těchto důvodů:

* rychlost prodeje,
* minimální náklady spojené s prodejem,
* transparentnost při hodnocení nabídek (jediné kritérium - kupní cena).

(zdroj: MF, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data