Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Inflace v Zimbabwe může letos přesáhnout 100.000 procent !

MMF: Inflace v Zimbabwe může letos přesáhnout 100.000 procent !

31.07.2007 16:27
Autor: ČTK

Maputo (Mosambik) 31. července (ČTK) - Meziroční míra inflace v Zimbabwe by mohla do konce letošního roku přesáhnout hranici 100.000 procent, to znamená, že ceny budou v průměru tisíckrát vyšší než na začátku roku. Ekonomika země přitom letos bude dál klesat, řekl dnes agentuře Reuters ředitel afrického odboru Mezinárodního měnového fondu Abdoulaye Bio Tchane.

Inflace v Zimbabwe se nyní podle oficiálních údajů pohybuje nad 4500 procenty a je nejvyšší na světě. Podle analytiků je však ve skutečnosti asi dvojnásobná.

Hyperinflaci zavinila podle ekonomů dlouhodobá politika vlády prezidenta Roberta Mugabeho, který je u moci od získání nezávislosti bývalé Rhodesie v roce 1980. Vláda nejprve zabíráním půdy bělošských farmářů v posledním desetiletí vyvolala v někdejší obilnici jižní Afriky nedostatek potravin, paliv a deviz; letos inflaci ještě podpořila nastolením drastických cenových kontrol.

"Kontrola cen, která se nyní zavádí, pravděpodobně dále zesílí nedostatek a nakonec povede k dalšímu růstu inflace," řekl Bio Tchane. "Ekonomické vyhlídky jsou mizerné; personál MMF odhaduje, že HDP letos dále klesne a inflace bude stoupat po spirále," dodal.

Mugabeho vláda loni ve snaze o boj proti inflaci škrtla z nominální hodnoty měny tři nuly, nijak to však nepomohlo. Mugabe přitom nedávno vyhlásil, že vláda se pro své projekty nebude zdráhat tisknout peníze. Tištění peněz nekrytých produkcí je přitom hlavní příčinou hyperinflace.

Centrální banka Zimbabwe začne od středy vydávat bankovky s nominální hodnotou 200.000 zimbabwských dolarů, aby lidem usnadnila nákupy. Nyní má nejvyšší bankovka v oběhu hodnotu 100.000 ZWD. Podle kurzu na černém trhu bude mít nová bankovka skutečnou hodnotu asi jeden americký dolar, tedy zhruba 20 korun, zatímco podle oficiálního kurzu to bude 13 dolarů.

V moderní době byla nejvyšší inflace v 90. letech v Jugoslávii. Tam na počátku roku 1994 v situaci války a sankcí OSN vystoupala meziroční míra až na rekordních 313 milionů procent. Podobně vysoká byla hyperinflace v Německu na počátku 20. let.


Váš názor
 • Normální stát
  31.07.2007 16:36

  Mugabe dělá přesně to samé co jakýkoliv jiný stát (nebo například EU). Schopným a majetným sebral majetek. Zavádí bezpráví a zločin. Produkuje inflaci. Zavádí restrikce regulace a kontroly. Jeho jedinou smůlou je, že nAfro-Afričané (negři) v jeho zemi nedokáží nic produkovat tudíž není koho okrádat. Představitelé takzvaných demokratických zřízení mají z koho sát krev a tak jakoby prosperují.
  Mandelová
  • Re: Normální stát
   31.07.2007 16:58

   Srovnavat praktiky Mugabeho a EU je nic jineho nez usmevne :)
   Jerry
   • Re: praktiky
    31.07.2007 17:47

    Ano, EU je daleko drsnější než Mugabe. EU kromě všech běžných státních zločinů ještě páchá daňovou a sociální genocidu vlastního obyvatelstva. Původní obyvatelstvo pak řízeně nahrazuje jiným. To srovnání jsem přehnala a omlouvám se tímto bratru Mugabemu.
    Mandelová
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb