Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Drahá ropa loni vynesla kartelu exportérů OPEC rekordní příjem

ČTK: Drahá ropa loni vynesla kartelu exportérů OPEC rekordní příjem

31.07.2007 17:35
Autor: ČTK

Londýn 31. července (ČTK) - Vysoké světové ceny ropy loni vynesly Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) rekordní příjem 649 miliard dolarů (13,3 bilionu Kč). Proti roku 2005 je to nárůst o 22 procent; v údaji jsou zahrnuty i příjmy za zemní plyn. Kartel v dnešní zprávě připomněl, že těžil suroviny téměř na maximum svých kapacit a že ceny ropy loni dosáhly historických maxim.

Příjmy Saúdské Arábie, která je největším světovým ropným vývozcem, loni za ropu, zkapalněný a zemní plyn vzrostly o 20 procent na 194 miliard dolarů, uvedl OPEC ve výroční statistické zprávě.

Americká lehká ropa dosáhla historického maxima 78,40 dolaru loni v červenci a některým členským zemím z kartelu to posílilo hospodářský růst. Ceny ropy jsou přitom maximům stále na dosah a ukazují, že letošní rok opět přinese vysoká čísla.

"Členové OPEC si určitě zvykli na rostoucí příjem," reagoval analytik společnosti PFC Energy Paul Tossetti. "Z toho důvodu budou velmi opatrně rozhodovat o tom, jak vysokou produkci v dalších měsících přidají na trh," dodal.

Kvůli vysoké poptávce a rekordním cenám byla loni většina členů kartelu schopna těžit na maximum možností. Koncem minulého roku ale začala organizace omezovat zásobování trhu, protože ceny klesly.
S obavami se OPEC dívá na pokles dolaru, který jeho členským státům snižuje kupní sílu. OPEC také připomíná, že dolarový kurz nyní zmírňuje dopad vyšších cen, napsala agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2025
15:48Cla a chaos – dějství druhé?
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data