Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Výrobní inflace zrychluje - důvodem potraviny a pohonné hmoty

    Výrobní inflace zrychluje - důvodem potraviny a pohonné hmoty

    14.12.2007 9:24
    Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

    Komentář doplněn:
    Index cen průmyslových výrobců v listopadu vzrostl meziměsíčně o 0,7 procenta, meziroční výrobní inflace dosáhla 5,4 procenta. Čísla jsou mírně nad našimi odhady. Podobně jako v posledních měsících za růstem stojí především potravinářské výrobky. Přidaly se rafinérské výrobky.

    Potravinářské výrobky oproti říjnu zdražily o 2,9 procenta, v meziroční bilanci vychází silný desetiprocentní růst, největší od ledna 1997. Důvody zůstávají stejné jako v předchozích měsících - růst světových cen. Nejvýrazněji se zvyšují ceny mouky a pekárenských výrobků, v závěsu se drží ceny mléka a mléčných produktů.

    Nejvýraznější meziměsíční nárůst patří rafinérským výrobkům, 7,8 procenta. Do cen se promítal růst ropy a vliv měly i problémy s odstávkou litvínovské rafinerie. Výsledkem bylo skokové zdražení benzínu, a hlavně nafty, které spadá právě do listopadu. Příspěvek skupiny, kam spadá koks a rafinérské zpracování ropy, k meziměsíčnímu růstu PPI byl 0,3 pp.

    S potravinami úzce souvisí ceny zemědělských producentů ty za listopad opět vykázaly vysoký 26,9procentní růst (y/y). Zdražují se hlavně rostlinné produkty (+42,2 %), tedy obiloviny, ovoce, olejiny. Avšak i ceny živočišných výrobků zrychlují svůj růst, v listopadu meziročně na 11,4 procenta.

    Naproti potravinám a pohonným hmotám stojí snížení cen hutních a kovových výrobků, dopravních prostředků nebo výrobků z pryže. Zmíněné kategorie dohromady snížily meziměsíční růst PPI asi o 0,2 pp.

    Dnešní data potvrzují zrychlování růstu cen a podporují tedy scénář dalšího brzkého zvyšování úrokových sazeb ČNB. Vzhledem k tomu, že poslední inflační čísla překonala očekávání, přichází jako termín v úvahu už příští týden. Na druhou stranu je tu ale riziko dalšího posilování koruny a nová situační zpráva, která vyjde na začátku února. Vzhledem k tomu považujeme za pravděpodobnější, že centrální banka s dalším utahováním měnové politiky počká až na další jednání na začátku února.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?

    Související komentáře
      Nejčtenější zprávy dne
      Nejčtenější zprávy týdne
      Nejdiskutovanější zprávy týdne
      Kalendář událostí
      ČasUdálost
      DR Horton Inc (06/26 Q3, Bef-mkt)
      Halliburton Co (06/26 Q2, Bef-mkt)
      12:00Danaher Corp (06/26 Q2)
      12:30General Motors Co (06/26 Q2)
      22:00Interactive Brokers Group Inc (06/26 Q2)