Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Těžbu ropy z nových nalezišť je nutné urychlit

IEA: Těžbu ropy z nových nalezišť je nutné urychlit

12.11.2008 12:42
Autor: ČTK

Londýn (ČTK) - Ve světě nehrozí nedostatek ropy, je ale nutné, aby se nová naleziště rychleji připravovala k těžbě. Jinak hrozí, že nebude možné uspokojovat celosvětový růst poptávky. Ve své nové komplexní zprávě s názvem World Energy Outlook to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zpráva, kterou agentura připravovala několik měsíců, ale nevyznívá tak dramaticky, jak před časem upozorňovala některá média. Spekulovalo se totiž, že IEA upozorní na takzvaný "oil peak", což by byla situace, kdy už není možné zajistit více ropy.

"Do roku 2015 je nutné zvýšit kapacity o dalších asi 30 milionů barelů denně," píše se ve zprávě agentury, která působí jako poradce v otázkách energetiky pro vyspělé země včetně České republiky.

Třebaže IEA nevaruje před nedostatkem ropy, otevřeně poukazuje na to, že když se nezvýší investice do rozvoje nových polí, do roku 2015 by mohla nastat situace, že zásobování ropou začne váznout. A to proto, že růst nabídky už nebude stačit k uspokojení růstu poptávky.

IEA zveřejňuje také situační zprávu, kterou vydává každý měsíc a kde se věnuje aktuální situaci na trhu. Listopadová zpráva bude zveřejněna ve čtvrtek. Ta dnešní je komplexním pohledem agentury na trh energií v delším časovém horizontu, včetně dopadů na trh při různých scénářích vývoje.

Agentura také upozorňuje na překážky, které brání rozvoji nových polí. Mezi takovými překážkami je podle analytiků IEA například i rostoucí vliv velkých ropných koncernů, které mají na trh značný vliv.

K zajištění adekvátních dodávek ropy je nutné, aby se v příštích 20 letech do rozvoje polí investovalo více než 26 bilionů dolarů (asi 517 bilionů Kč). Proti minulé komplexní zprávě, kterou agentura vydala před rokem, se odhadovaná výše těchto investic zvýšila o více než čtyři biliony dolarů.


Váš názor
 • Ropa dnes
  12.11.2008 13:14

  Ceny ropy oslabuje a futures kontrakt s vypořádáním v prosinci na NYMEXu (CLZ8) klesá o 1,02 % na 58,4 USD.
  Robo
 • Nechápu
  12.11.2008 13:10

  Ropných nalelzišť je dostatek,jsou i podmořská naleziště,spíše je problém,z které lokality ropu odebírat. Vidím v tom spekulaci,které byly doposud a budou i nadále, to je hlavní problém a příčina skeptických závěrů. Celosvětový růst poptávky je uspokojován,dokonce byly sníženy dodávky. Celá zpráva od IEA je dvousečná.
  Robo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data