Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian (Pimco): Revize dat ukáže za třetí čtvrtletí nižší růst HDP v USA

El-Erian (Pimco): Revize dat ukáže za třetí čtvrtletí nižší růst HDP v USA

30.10.2009 18:43
Autor: ČTK

New York (ČTK) - Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zřejmě nerostla tempem 3,5 procenta, jak ve čtvrtek ukázal první rychlý odhad amerického ministerstva obchodu, ale pomaleji. V rozhovoru na televizní stanici CNBC to dnes řekl renomovaný analytik a šéf společnosti Pacific Investment Management Co (Pimco) Mohamed El-Erian. Pimco je předním světovým správcem dluhopisových fondů a El-Erian patří k nejuznávanějším analytikům současnosti.

Tak jako řada dalších analytiků i El-Erian poukazuje na to, že za růstem ekonomiky byl ve třetím čtvrtletí z velké části soubor stimulačních opatření, které ve snaze podpořit ekonomiku dočasně zavedla americká vláda. Podle El-Eriana je pravděpodobnější, že ekonomika rostla jen tříprocentním tempem. Stejný růst analytik předpovídá i pro čtvrté čtvrtletí.

Americké akcie ve čtvrtek po zprávě o růstu HDP výrazně zpevnily. Hospodářský růst, který úřady odhadly na 3,5 procenta, byl totiž vyšší než odhady analytiků. Ti růst HDP předpověděli na 3,3 procenta. Údaje nicméně i tak naznačily, že největší ekonomika světa se po roce vymanila z recese. Ta byla nejhlubší od Velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Na začátku dnešního obchodování akciové trhy ztrácely, vzhledem k silnému čtvrtečnímu růstu s tím ale většina ekonomů počítala.
El-Erian řekl, že navzdory křehkému stavu ekonomiky vláda musí začít odstraňovat alespoň část stimulačních opatření, která podle něj podporují "dědictví zadluženosti".

Skončit by podle něj měl program centrální banky (Fed), který počítá s odkupem hypotečních zástavních listů a dalších cenných papírů odvozených od hypoték v celkovém objemu 1,25 bilionu dolarů (asi 22,35 bilionu Kč). V žádném případě to ale podle něj neznamená, že by Fed měl nakoupené cenné papíry znovu prodat. Na trhu totiž nemusí být poptávka po cenných papírech tohoto druhu a v takovém objemu, jimiž Fed disponuje.

"Je důležité nesnažit se prodat na trhu všechny hypotéky a z nich odvezené cenné papíry. Trh by to nevstřebal," upozornil El-Erian. "Hypoteční trh by to mohlo vážně poškodit," dodal.

Pimco mimo jiné spravuje fond Total Return Fund, který má ve správě majetek za zhruba 185 miliard dolarů (asi 3,31 bilionu Kč) a je největším dluhopisovým fondem na světě. Ke konci září měl tento fond v portfoliu také dluhopisy kryté hypotékami, které se na celkovém majetku fondu podílely z 22 procent. Státní dluhopisy a další cenné papíry vydané vládou tvořily asi 48 procent hodnoty portfolia.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.09.2025
14:45Potenciální fúze Paramountu a Warner Bros. může narazit u regulátorů. Hrozbou je i Trump
13:42Perly týdne: Fed doposud nikdy nesnížil sazby, když byly finanční podmínky uvolněné
12:15Národní ikony v krizi: Problémy Novo Nordisku a Orstedu rezonují v dánské ekonomice
11:40Silný vývoz nestačil, běžný účet ČR ve druhém kvartálu skončil hluboko v záporu
11:12Zlato září jako nikdy předtím, stříbro nejvýše od roku 2011
10:54Růstová nálada akciích si na konci týdne vybírá přestávku  
10:01Chystá se spojení velkých hollywoodských studií? Paramount Skydance se zajímá o Warner Bros. Discovery
9:51Microsoft a OpenAI podepsaly nezávaznou dohodu o nové fázi spolupráce
8:52Zlato na rekordu, OpenAI mění strukturu a NATO reaguje na ruské drony. Futures jsou v zeleném  
8:49Rozbřesk: Koruna zpět pod 24,40 EUR/CZK, dolar vyděsila špatná data z amerického trhu práce
6:34Jan Bureš na téma Trumpova cla: Proč jsou zatím dopady na Česko mírnější?  
11.09.2025
22:02Wall Street slaví známky blížícího se snížení sazeb Fedu, akcie i zlato rostou  
17:25Britská „krize“
15:52ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 pct
15:48Dominik Rusinko: Úrokové sazby ECB beze změny, laťka pro jejich snížení je vysoko
15:05Americká inflace narostla, ale obavy nezvedá
14:26ECB ponechala depozitní sazbu na dvou procentech
13:43Alibaba spouští třímiliardovou emisi dluhopisů na podporu AI a cloudových služeb
12:08Kubíček z ČNB: Další krok ČNB může být zvýšení sazeb, zatím to ale není na obzoru
11:18Agentura IEA zvýšila prognózu těžby ropy i výhled růstu poptávky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university