Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jelínek (NWR) očekává vyjednání vyšších cen uhlí pro rok 2010, nevylučuje výplatu dividendy

Jelínek (NWR) očekává vyjednání vyšších cen uhlí pro rok 2010, nevylučuje výplatu dividendy

27.11.2009 17:35

New World Resources (NWR) předpokládá, že probíhající vyjednávání s odběrateli o cenách uhlí v příštím roce přinese meziroční růst cen dodávek,  v dnešním rozhovoru pro Patria.cz to uvedl finanční ředitel těžební firmy Marek Jelínek. NWR si podle člena vedení firmy „sáhlo na dno“ někdy během dubna, května, kdy trh s koksem prakticky přestal existovat, od té doby však společnost sleduje zlepšení měsíc od měsíce.

„Právě nyní probíhají jednání o cenách uhlí na příští rok. S ohledem na pozitivní vývoj ocelářství v našem regionu a na očekávaný hospodářský růst v příštím roce, předpokládáme zvýšení cen,“ uvedl CFO NWR s tím, že zatím ještě žádné konkrétní dohody uzavřeny nebyly. Dalším cenotvorným faktorem by dle názoru Jelínka mohl být fakt, že Čína uvalila na koks vysoká exportní cla. „Jsme přesvědčeni, že to v blízké budoucnosti vytvoří na trhu s koksem tlak na ceny, které porostou a NWR bude z teto situace profitovat,“ zaznělo v rozhovoru.

Jelínek dále uvedl, že na trhu uhlí sleduje zlepšující se trend po strmém propadu na začátku letošního roku. „Když se podíváte na právě končící rok, myslím, že na dno jsme si sáhli někdy během dubna, května. V tu dobu jsme měli obrovské zásoby, museli jsme snížit celoroční cíl produkce a trh s koksem prakticky zmizel. Od té doby pozorujeme zlepšení v podstatě každý měsíc. Produkci jsme upravili opět směrem nahoru, přičemž náklady dále držíme na uzdě,“ shrnul finanční ředitel NWR. Stále však podle něj existuje značná míra nejistoty ohledně hospodářského vývoje v příštím roce.

V letošním roce NWR podle Jelínka snížilo provozní náklady o 23 procent - napříč všemi nákladovými kategoriemi, což firmě i přes výrazný pokles produkce umožnilo udržet náklady na produkci jedné tuny uhlí meziročně na stejné úrovni, zhruba - 74 EUR/t. Zároveň však vlastník dolů OKD investoval do nových technologii, které by s sebou měli přinést snížení nákladů na personál, údržbu a energie. „Až se dostaneme zpět na plnou výrobní kapacitu, což je zhruba 12,5 milionu tun, předpokládáme, že budeme těžit za zhruba 65 EUR/t.

Firma NWR záhy po výsledcích za 3Q oznámila, že očekává mírně zlepší poptávky po uhlí v posledním čtvrtletí letošního roku ve srovnání s 3Q09, celoroční bilance hospodaření však podle managamentu zůstane v červených číslech. V době, kdy se těžební společnost vrátí k zisku se její akcionáři mohou těšit na svůj podíl v podobě dividendy. „Naše dividendová politika zůstává nezměněna - naším cílem je vyplácet 50 % čistého zisku v průměru za hospodářský cyklus. V letošním, zatím ztrátovém, roce jsme tedy prozatím dividendu nevyplatili. Očekávám ale, že jakmile budeme opět vytvářet zisk a budeme-li zároveň mít přiměřenou jistotu o pozitivním výhledu na nejbližší období, obnovíme výplatu dividend,“ shrnul vyhlídky akcionářů Marek Jelínek. Zda by dividenda mohla být vyplacena již letos dle finančního ředitele firmy záleží na vývoji ziskovosti NWR v posledních týdnech roku.

Kompletní přepis rozhovoru dotýkajícího se i dalších témat naleznete ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data