Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Audit Fedu podkope důvěru v tuto instituci a poškodí ekonomické oživení

Bernanke: Audit Fedu podkope důvěru v tuto instituci a poškodí ekonomické oživení

30.11.2009 18:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Předseda Federálního rezervního systému Ben Bernanke v pátek uvedl, že návrhy Kongresu auditovat Fed a zbavit jej regulačních pravomocí, které měly být součástí pokrizových reforem, by mohly poškodit šance na dosažení budoucího ekonomického a finančního ozdravení. „Tato opatření jsou velmi pozadu za globálním konsenzem ohledně řádné role, kterou hrají centrální banky,“ napsal také Bernanke na webu Washington Post.

Jeho sloupek v těchto novinách je jedním z mála, které Bernanke napsal a přišel krátce předtím, než bude vypovídat před Senátem ohledně své nominace na předsedu americké centrální banky po druhé čtvrtleté funkční období. Zákonodárci jsou pobouřeni kvůli záchranným krokům Fedu směřujícím k velkým finančním institucím a jeho neschopnosti zabránit nákaze finančního systému.

Bernanke ve svém článku tvrdí, že Fed sice nezpozoroval některá nejrizikovější jednání, která vedla ke vzniku krize, tato centrální banka ale přispěla k tomu, aby se ekonomika vyhnula krizi ještě větší. Následně také zvýšila míru dohledu nad finančním trhem. Schopnost této instituce zachovat finanční stabilitu a podporovat ekonomické oživení bez inflace by tak měla být zachována a ne naopak. Podobně jako další regulátoři ve světě Fed neudělal vše, co mohl, aby před propuknutím krize zabránil přílišnému riziku ve finančnímu sektoru, jeho následný postup byl však „agresivní“. Pro dozor nad finančními institucemi jsou přitom podle Bernankeho zkušenosti Fedu s nimi neocenitelné.

Schopnost americké centrální banky snižovat sazby bez toho, aby podporovala inflaci, záleží na její politické nezávislosti. Schválení jejích auditů podle současného návrhu by zvýšilo vnímaný vliv Kongresu na rozhodnutí o úrokových sazbách. To by podkopalo důvěru veřejnosti a trhů v to, že Fed jedná v dlouhodobém ekonomickém zájmu národa.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
 • mě to nevrušuje
  02.12.2009 9:48

  Víme, že je FED soukromá firma. Mají vlastní strukturu a vědí proč existuje. Členové FEDu jsou nejmocnější lidé v USA. Tito lidé hájí své zájmy a ekonomické zájmy ameriky. Já na tom nevidím nic divného. FED rozhoduje o tom, jaké bude dělat kongres a sněmovna zákony, dovede to zdůvodnit a má dlouholeté vize, ne jak politici na jedno volební období. Ti si odkroutí svých pár let do důchodu, ale politika FED zůstává. Vím jedno zcela určitě. Pokud persony uvnitř této organizace patří mezi nejbohatší zástupce klanů, pak budou dělat takovou finanční politiku, aby své jmění ochránili. Málokdo si už uvědomuje, že se tím sveze celá ekonomika. Nevidím důvod FEDu nedůvěřovat. Několik let krize v dlouhodobém cyklu nic neznamená. Nějaký audit? Co to je?
  Jesse
 •  
  01.12.2009 12:16

  Snižováním sazeb se normálně zvyšuje inflace? ;-)
  Kalka.
 • Každá
  01.12.2009 7:40

  instituce, která koná bez kontroly se nakonec utrhne z řetězu. Tak jako FED. Kdyby tak bylo možno objektivně zjistit kto na 'nezávislosti' FEDu nejvíce vyělává a pak zejména kam ty peníze plynou. (Zbrojařské firmy ? Finanční oligarchie USA GS a jiní ? Izrael ?)
  jarom
  • Re: Každá
   01.12.2009 10:58

   Ty ještě nevíš, že to jsou kryptoiluminolaminožidobolševici trockisti????
   Bondy
   • Každá
    04.12.2009 20:08

    Skoro jsi to trefil,až na to lamino a ti trockisti už taky nejsou aktualní.
    mira s
 • Kapitalismu s láskou
  30.11.2009 21:27

  Nejspíš tak činí kongresmeni, kteří dostali prostor v Mooreově filmu. Sice chtějí nešikovně nastavit procesy, které by nefungovaly, ba škodily, ale vidí to krásné tunelování USA státní kasy za součinnosti Fedu a tajtrlíků od Goldmanů. Znáte nějakého v Čechách?? Nemá náhodou v kanclu nápis : Politické debaty verboten?? Je Dlouhý, široký, nebo bystrozraký :))
  Bondy
  • ;o))
   30.11.2009 21:49

   jj, od všeho trochu ;o))) ..jinak samotný audit FEDu mi přijde jako dobrý nápad, ale měl by vycházet z nějakých vnitřních stanov nabo zřizovacích podmínek aspoň jednou za rok ;o) - ostatně jako u akciovek, ale tady mám obavu, že audit teď by byl okamžitě politicky zneužit... Jinak Ron Paul, to je fakt borec "par excelence", škoda, že to nedotáhl na US prezidenta, měl v jednu chvíli pěkně nakročeno...
   First Knight
 • Má pravdu ten chlapec,
  30.11.2009 18:41

  já z FEDu sice nadšením nevýskám (jako ostatně z žádné CB), ale tady je alternativou jen volba mezi (skoro) stávajícím stavem a novým FEDem plně kontrolovaným přes kongres - a právě před dalším přímým vlivem politiků na chod "věcí" nás bůh ochraňuj... už takhle je "politická" moc enormní.. Jsme čím dál více společností "táhel" a "pák" (jako loutky v divadle) nikoli společností žijící a fungující podle pravidel (dlouhodobě platných)... bohužel... Njn, lépe už asi bylo...
  First Knight
  • Re: Má pravdu ten chlapec,
   01.12.2009 10:08

   Až začnou házet peníze z vrtulníků lidem, bude už na audit pozdě. Lepší nekompetentní kontrola z kongresu než kontrola "nezávislých odborníkůí" (napojených na GS) nebo žádná kontrola. Jinak se asi Ben bojí a ví proč, že audit nedopadne dobře...
   ..
  • Re: Má pravdu ten chlapec,
   01.12.2009 8:25

   Souhlas. Má pravdu ten chlapec.:-)
   Animal
  • Re: Má pravdu ten chlapec,
   01.12.2009 8:22

   Příteli nevím o jaké CB mluvíš. FED je taková centrální banka jako já prezident Zimbabwe. Všichni se pro zajímavost podívejte co je vlastně FED pak možná pochopíme koho zastupuje a proč existuje.
   neználek
   •  
    01.12.2009 8:26

    FED zde není obhajován. Zde jde o volbu mezi dvěma zlými variantami.
    Animal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách